Często pod wpisami o rynku pracy w branży IT słychać zarzuty o błędną klasyfikację zawodów IT czy dowolne i zamienne ich nazewnictwo. Dziś, dzięki obszernemu raportowi Polskiego Instytutu Ekonomicznego na temat specjalistów IT, możemy podzielić się dokładną ich definicją.
Zagadka rozwiązana. Wiemy już kim są "specjaliści IT", ilu ich brakuje i dlaczego
Rzeczony raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego traktuje głównie o lukach w zatrudnieniu specjalistów IT w Polsce, co jest zdecydowanie ciekawsze, jednak dla porządku usystematyzujmy na początek ten termin.
Kim jest specjalista IT?
Prawdą jest, że obecnie brakuje ujednoliconej definicji specjalisty IT, traktowana jest więc dość szeroko i zamiennie. Jednak według definicji przyjętej przez GUS (www1) i Eurostat w oparciu z kolei o definicję Międzynarodowej Organizacji Pracy i OECD, do specjalistów IT wliczani są pracownicy wykonujący zawody z wybranych grup zawodów z klasyfikacji ISCO-08 (www2). Tak więc specjalista IT to:
Pracownik, dla którego praca w obszarze ICT (przyp. red. - z ang. information and communication technologies) jest głównym zajęciem. Posiada umiejętności np. w zakresie rozwoju, obsługi, utrzymania systemów lub aplikacji ICT.
Ilu specjalistów IT tak naprawdę brakuje w Polsce?
Skoro definicję specjalisty IT mamy już za sobą, przejdźmy do głównej części raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, a więc do rzeczywistego poziomu luki w zatrudnieniu ich w Polsce.
Do tej pory i to aż od 2014 roku najczęściej powielaną informacją w mediach na temat wakatów dla specjalistów IT w Polsce podaje się liczbę 50 tys. (CRN, 2014). Jednak to prawie dekada, a to wciąż zmieniająca się branża, zwłaszcza w ostatnim okresie.
W rzeczywistości, według różnych źródeł obecnie brakuje w Polsce od 25 tys. do nawet 147 tys. specjalistów IT. Skąd taka dysproporcja?
Otóż aktualnie w Polsce zatrudnionych jest ok. 586 tys. specjalistów IT. Stanowi to 3,5% z całej siły roboczej w Polsce – jest to wprawdzie tylko 1 p.p. mniej od średniej w UE, jednak od liderującej Szwecji dzieli nas aż 4,5 p.p. Przez ostatnie dziewięć lat odsetek liczby zatrudnionych specjalistów IT w Polsce wzrósł o 1 p.p., co w liczbach bezwzględnych oznacza, że przybyło 192,5 tys. specjalistów IT w naszym kraju.
Według tych danych, w Polsce brakuje 147 tys. specjalistów IT, a bierze się to stąd, iż lukę tę wylicza się na podstawie różnicy w udziale specjalistów IT wśród wszystkich pracowników w Polsce i w Unii Europejskiej. Służy do tego wskaźnik location quotient (współczynnik lokalizacji), który w Polsce wynosi 0,8. Stąd aby wskaźnik ten wyniósł 1 (średnia w UE), brakuje w Polsce prawie 150 tys.. specjalistów IT. Co gorsza wskaźnik ten poniżej 1 utrzymuje się w naszym kraju od dekady.
Oznacza to, że polski rynek nie ma istotnych przewag konkurencyjnych na tle innych państw Unii Europejskiej w obszarze IT i jest relatywnie słabiej rozwinięty.
Tak więc, ile tak naprawdę brakuje specjalistów IT w Polsce, biorąc pod uwagę aktualny potencjał naszej gospodarki w tym obszarze? Polski Instytut Ekonomiczny do wyliczenia tej wartości posłużył się analizą panelową.
W zależności od rozwoju rynku usług, cyfryzacji przedsiębiorstw czy otwartości gospodarki, można spodziewać się bardziej lub mniej rozwiniętego rynku IT w danym kraju. Aby sprawdzić strukturalne uwarunkowania Polski na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej wykorzystaliśmy analizę danych panelowych. W przyjętym przez nas modelu liczba specjalistów IT była zależna od poziomu zamożności gospodarki (PKB per capita), stopnia cyfryzacji (wskaźnik DESI), udziału produkcji przemysłowej w PKB, poziomu cyfryzacji przedsiębiorstw (przybliżony przez wykorzystanie mediów społecznościowych) oraz udziału eksportu usług IT w całym eksporcie usług.
W Polsce aktualnie mamy zatrudnionych wśród ogółu 3,5% specjalistów IT, a według wyników przyjętej estymacji w Polsce odsetek ten powinien wynosić ok. 3,65%, czyli stosunkowo niewiele wyższy od rzeczywistego. Różnica 0,15 p.p. odpowiada luce w zatrudnieniu specjalistów IT w Polsce na poziomie 25 tys. pracowników.
Na koniec zerknijmy na to, jaki wpływ ta sytuacja ma na przedsiębiorców w tej branży w naszym kraju. By się tego dowiedzieć PIE przeprowadził badania ankietowe wśród 21 dużych firm (250+ osób), 38 średnich (50-254), 30 małych (10-49) oraz 11 mikro (1-9) z sektora ICT (94%) zatrudniających głównie specjalistów IT (69%).
Trzy na cztery z tych firm zwiększyło w ostatnim roku zatrudnienie specjalistów IT.
Nie wszystkie jednak uzupełniły wszystkie luki w zatrudnieniu, głównie z powodu braku zgłoszeń odpowiednich kandydatów, zbyt wysokich oczekiwań i ich niewystarczających umiejętności.
Jednak ostatni wykres obnaża prawdziwe powody hamowania rozwoju rynku IT w Polsce. Okazuje się, że przedsiębiorcy wskazują jako główny tego czynnik zbyt dużą konkurencję firm zagranicznych i przyciąganie przez nich najlepszych pracowników. Na dalszym miejscu pojawiły się zbyt wysokie wymagania finansowe kandydatów, ale to przecież wynika między innymi właśnie z konkurencyjnej oferty zagranicznych firm.
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu