Praca w IT

Sektor IT odporny na kryzys - wyższe zarobki i zapotrzebowanie na specjalistów w I półroczu 2020 r.

Grzegorz Ułan
Sektor IT odporny na kryzys - wyższe zarobki i zapotrzebowanie na specjalistów w I półroczu 2020 r.
6

Portal No Fluff Jobs, czyli pierwszy w Polsce serwis z ogłoszeniami o pracę z obowiązkowymi widełkami, podzielił się dziś z nami swoim najnowszym raportem z rynku pracy IT. To, że sektor IT poradził sobie z kryzysem to dobra wiadomość dla branży, ale ciekawostką jest aż 80% wzrost aplikacji na oferty pracy zdalnej.

Ciekawostką, ale nie zaskoczeniem. Pracę zdalną odkryło i doceniło wiele branż i firm, który mogły się przekonać w czasie lockdownu, że to po prostu działa, z korzyściami na wielu płaszczyznach.

Paweł Łopatka, Dyrektor Zarządzający SoftServe Poland:

Kryzys związany z pandemią pokazał, że praca zdalna wcale nie musi być mniej efektywna. Nasi klienci zauważyli wzrost produktywności, co jasno komunikują w kwartalnych ankietach satysfakcji. Również pracownicy, w większości, doceniają możliwość pracy z domu. Oczywiście na razie pracujemy zdalnie dopiero kilka miesięcy i otwarte pozostaje pytanie, w jaki sposób w dłuższej perspektywie praca z domu przełoży się na motywację, zaangażowanie oraz relacje pracowników z firmą. W związku z tym powołaliśmy wewnętrzny zespół, który opracowuje różne scenariusze pokazujące, jak w przyszłości może wyglądać nasza praca. Każdy z tych scenariuszy jest na razie otwarty.

W sektorze IT było to bardzo wyraźne, w I półroczu 2020 roku na jedną ofertę pracy zdalnej przypadały aż 33 aplikacje, kiedy jeszcze rok temu było to 18,5 aplikacji.

Nie zmieniła się za to prawie w ogóle popularność typów oferowanych umów specjalistom IT. W I połowie 2019 roku najczęściej były to kontrakty B2B, które stanowiły 60% z wszystkich ofert pracy. Z kolei w I półroczu tego roku odpowiadały one za 57% ofert, umowy o pracę 39%, a 4% za inne formy zatrudnienia.

Jak to wyglądało w I półroczu, jeśli chodzi o zarobki? W przypadku kontraktów B2B mediana najniższych wynagrodzeń wyniosła 12 tys. zł +VAT, kiedy w tym samym okresie roku ubiegłego było to 10 tys. zł +VAT. Mediana najwyższych wynagrodzeń z kolei wzrosła o 10% i wyniosła w tym roku 17,6 tys. zł.

Na umowę o pracę mediana najniższych zarobków wzrosła z 8 tys. zł brutto do 8,9 tys., a najwyższych z 13 tys. do 13,2 tys. zł. Jeśli chodzi o umowy zlecenie czy dzieło, zarobki w I półroczu 2020 roku kształtowały się w przedziale 6,1 tys. zł - 10,5 tys. zł brutto.

Rozkład zarobków w zależności od doświadczenia przedstawia się jak wyżej. Widać, że na lepsze warunki płacowe mogą w tym zakresie liczyć osoby decydujące się na podpisanie kontraktu B2B, choć nie są to jakieś oszałamiające różnice.

Doświadczenie to nie jedyne kryterium różnicujące zarobki w branży, ważna jest też lokalizacja. Na najwyższe zarobki można liczyć w Warszawie, to w przypadku umów B2B oraz w Krakowie i Warszawie przy umowach o pracę.

Najbardziej poszukiwanym specjalistami IT w I półroczu 2020 roku byli seniorzy i mid - po 46% ofert pracy, na juniorów z kolei przypadło zaledwie 8%, kiedy rok wcześniej było to 12%. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawiała się w kwietniu tego roku, czyli miesiąc po wybuch pandemii.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs:

Oferty pracy dla nich (dla seniorów - przyp. red.) stanowiły aż 57 proc. całego rynku. Jednocześnie, zdecydowanie spadła liczba ogłoszeń dla juniorów. W kwietniu tylko 4,6 proc. ofert kierowano do początkujących specjalistów IT, podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej ten udział był dwukrotnie większy. O 10 proc. spadła również liczba ogłoszeń dla średnio wyspecjalizowanych informatyków. Można przypuszczać, że współpraca - jak widać w dużej mierze zdalna - z osobami z najwyższym poziomem doświadczenia jest dla firm w obecnej sytuacji łatwiejsza, tańsza i szybsza. To efekt zwiększonego zapotrzebowania na szybkie wdrożenia projektów i cyfrową transformację w sektorach, które do tej pory działały poza siecią lub które w związku z pandemią musiały przyspieszyć swoje plany rozwojowe.

Na koniec zerknijmy na najlepiej opłacane specjalizacje w I półroczu 2020 roku. Najlepiej opłacani byli specjaliści od Big Data, których mediana zarobków sięgała 21 tys. +VAT na B2B i 17 tys. zł brutto na umowie o pracę.

A najlepiej opłacaną technologią była Scala oraz Java, specjaliści w tych językach mogli liczyć nawet na zarobki 20 tys. zł +VAT, a specjaliści ze znajomością takich technologii jak: Angular, React, Python, Android i .NET - 18 tys. zł +VAT.

--
Raport powstał na podstawie analizy 6 989 unikalnych ofert pracy publikowanych w portalu nofluffjobs.com w okresie 1.01.2020 - 30.06.2020. W raporcie uwzględniono oferty pracy w kategoriach: Backend, Frontend, Fullstack, DevOps, Testing, Mobile, IT administrator, Embedded, Project Management, BI, Big Data, Business Analysis, UX, Support. Wynagrodzenia w raporcie dotyczą stawek: netto + VAT (B2B) oraz brutto (UoP).

Źródło: No Fluff Jobs.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu