Polska

Kalkulator kolejki szczepionkowej. Sprawdź kiedy będziesz mógł się zaszczepić przeciwko COVID-19

Grzegorz Ułan
Kalkulator kolejki szczepionkowej. Sprawdź kiedy będziesz mógł się zaszczepić przeciwko COVID-19
17

Jak wiemy, narodowy program szczepień przeciwko COVID-19 podzielony jest na kilka etapów, do których zakwalifikowane zostaną różne osoby. Biorąc pod uwagę kryteria doboru tych osób do poszczególnych etapów opracowano kalkulator kolejki szczepionkowej.

Autorami kalkulatora kolejki szczepionkowej jest lek. Aleksandra Zając i doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominika Miszewska.

Stworzyliśmy ten kalkulator, aby móc na nie odpowiedzieć. Kalkulator kolejki szczepionkowej oszacuje ile osób czeka w kolejce po szczepionkę COVID w Polsce. Przewiduje on również, jak długo będziesz czekać na szczepionkę i kiedy prawdopodobnie będziesz mógł przyjąć pierwszą dawkę. Nasz kalkulator kolejki szczepionek bazuje na Narodowym Programie Szczepień.

Aby skorzystać z kalkulatora szczepień przeciwko COVID-19 wystarczy odwiedzić stronę Omni Calculator i wypełnić krótki formularz. Podstawowe pytanie, które ustawią nas w kolejce, to nasz wiek i odpowiedzi na pytania czy jesteśmy pracownikami placówki medycznej, studentami lub pracownikami uczelni medycznych oraz czy jesteśmy pensjonariuszami domów opieki społecznej.

Twierdząca odpowiedź na te pytania z pewnością ustawi nas wyżej w kolejce. Kolejne pytania, które będą miały wpływ na nasz ostateczny wynik to stan zdrowotny czy fakt bycia nauczycielem czy pracownikiem domów opieki społecznej, sanepidu lub służb mundurowych.

Jeśli na większość pytań odpowiadamy przecząco, mamy poniżej 60 roku życia i jesteśmy zdrowi, znajdziemy się na bardzo dalekim miejscu w tej kolejce. Mój wynik przedstawia się następująco:

Według podanych przez Ciebie informacji, jest między 8 233 568 a 14 781 632 osób przed Tobą w kolejce do szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Przyjmując założenie szczepienia 850 000 osób tygodniowo i wyszczepialność wśród ludzi na poziomie 47%, otrzymasz swoje dwie dawki szczepionki między 23/05/2021 a 07/09/2021, a pełną odporność uzyskasz 14/09/2021.

Tak więc nie jest optymistycznie, choć należy jeszcze wziąć pod uwagę fakt, iż nie wszyscy Polacy chcą się w ogóle szczepić. Więc może się okazać, że chętnym uda się to raczej w pierwszej dacie podawanej przez ten kalkulator, czyli w moim przypadku pod koniec maja.

Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu