Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Microsoft

Już niedługo do komputera i telefonu z Windows zalogujesz się odciskiem palca

JS
Jakub Szczęsny
10

Czytniki biometryczne chociażby w laptopach HP pojawiały się już dla Windows, jednak ich zastosowanie kończyło się właściwie na zalogowaniu się do swojego konta w systemie operacyjnym. Microsoft ogłosił, iż Windows 10 będzie obsługiwać FIDO - technologię szybkiego uwierzytelniania na podstawie danyc...

Czytniki biometryczne chociażby w laptopach HP pojawiały się już dla Windows, jednak ich zastosowanie kończyło się właściwie na zalogowaniu się do swojego konta w systemie operacyjnym. Microsoft ogłosił, iż Windows 10 będzie obsługiwać FIDO - technologię szybkiego uwierzytelniania na podstawie danych biometrycznych.

FIDO działa także z czytnikami innych producentów - jednak pozwala na dużo, dużo więcej. Jak wspomniałem wyżej, dotychczasowe wykorzystanie czytników biometrycznych było bardzo okrojone - w środowisku Windows. Owe komponenty przyjęły się średnio - ludzie byli przyzwyczajeni do haseł, czytniki działały wybiórczo, a i funkcjonalność polegająca jedynie na "szybkim" logowaniu się do Windows nikogo szczególnie nie interesowała.

Microsoft wraz z Windows 10 nie chce stać z tyłu i patrzeć, jak rozwijają się nowe technologie. Są nieco z tyłu - Android i iOS już od dawna mają czytniki biometryczne. Czas na Windows 10, który ma obsługiwać je w podobnie szerokim spektrum ich wykorzystania. Smartfon z Windows 10 i czytnikiem biometrycznym? Byłbym bardzo za.

Zwłaszcza dlatego, że jak o pisanie na smartfonach chodzi, to tego po prostu nie lubię. Wpisywanie skomplikowanych haseł na smartfonowej klawiaturze jest dla mnie konkretną mordęgą, której za wszelką cenę chciałbym uniknąć. Zastosowanie takiej właśnie technologii uwierzytelniania biometrycznego zlikwidowałoby jeden z moich podstawowych problemów z obsługą smartfona.

FIDO to przede wszystkim otwarty standard, który pozwoli z łatwością na zastosowanie go u innych producentów. Obecnie korzystają z niego tacy technologiczny giganci jak PayPal, Google, Microsoft, a także instytucje finansowe - np. Bank of America. Wygląda na to, że w środowisku Windows czeka nas malutka rewolucja. Ale to nie pierwszy raz, kiedy słyszymy, że Microsoft mocno kombinuje z ciekawymi technologiami. Zakup N-Trig wskazuje na to, że do kwestii urządzeń mobilnych wreszcie gigant podchodzi poważnie.

Grafika: 1, 2

Źródło: The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu