Microsoft

A jednak! Windows Phone 8.1 GDR 2 w drodze!

Jakub Szczęsny
A jednak! Windows Phone 8.1 GDR 2 w drodze!
51

Tak, jak wspominałem wcześniej, Windows Phone 8.1 nie zakończy się na pierwszym dodatku General Distribution Release - zgodnie z dokumentami z kwietnia zeszłego roku, ta wersja mobilnego Windows zostanie uaktualniona wraz z dwoma ważnymi dodatkami. W roku 2014 nastąpiła premiera pierwszej tego typu...

Tak, jak wspominałem wcześniej, Windows Phone 8.1 nie zakończy się na pierwszym dodatku General Distribution Release - zgodnie z dokumentami z kwietnia zeszłego roku, ta wersja mobilnego Windows zostanie uaktualniona wraz z dwoma ważnymi dodatkami. W roku 2014 nastąpiła premiera pierwszej tego typu aktualizacji dla Windows Phone 8.1 - od tego czasu spekulowano, czy Microsoft rzeczywiście udostępni drugie uaktualnienie. W świetle tych doniesień mamy pewność - GDR2 dla Windows Phone 8.1 nadchodzi.

Mimo startu programu Windows Insider w ramach którego grono szczęśliwców może już testować "dziesiątkę" na swoich telefonach, Microsoft nie odpuścił sobie drugiej ważnej paczki uaktualnień dla Windows Phone 8.1. Najnowsze dane pochodzą z 28 stycznia - tutaj można mieć już pewność, że użytkownicy tej platformy mogą liczyć na jeszcze jedną aktualizację przed oficjalnym wydaniem Windows 10. Kiedy? Uczestnicy programu deweloperskiego zapewne tuż po MWC w Barcelonie, gdzie Microsoft zapewne zdecyduje się wspomnieć o uaktualnieniu - możliwe, że wraz z nowymi urządzeniami ze średniej półki cenowej (m. in. Lumia 1330).

Aktualizacja jednak nie będzie duża - zapewne także dlatego, że za zakrętem czai się Windows 10, do którego upakowane zostaną funkcje, które pierwotnie być może miały pojawić się już z drugim GDR. Jako, że wszystkie Lumie otrzymają dostęp do najnowszej wersji Windows Phone, takie działanie jest jak najbardziej zrozumiałe - nikt na tym nie straci.

Wśród wymienionych nowych funkcji w Windows Phone 8.1 GDR 2 znajdują się na przykład Video over LTE - pozwalające m. in. na wideokonferencje. Z typowo funkcjonalnych smaczków w tym uaktualnieniu znalazło się miejsce także dla pełnego przywrócenia stanu Ekranu Start. Dotychczas Windows Phone owszem, przywracał się do stanu zapisanego w chmurze, jednak kafelki organizować należało od nowa. Nie jest to proces czasochłonny, lecz z pewnością wielu użytkowników bardzo on ucieszy.

Oprócz tego, Windows Phone obsłuży kilka nowych języków, a także doda nowe funkcje dla połączeń VPN. Nie jest to pełna lista zmian w GDR2 dla Windows Phone, zatem nie można powiedzieć, iż owych jest po prostu mało. Niewykluczone, że jest ich dużo, dużo więcej, choć... osobiście się tego nie spodziewam. Poważne zmiany przyniesie dopiero Windows 10, który być może wydaje się obecnie nieco biedny w toku rozważań podczas wczesnej wersji w programie Insider, jednak do wersji RTM może zmienić się wiele. Przykładem tego jest chociażby Windows 10 dla pecetów, który od pierwszej wersji zmienił się znacznie.

Źródło: Microsoft, Windows Central

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu