Media

Koniec z rosyjską propagandą w Europie. Unia blokuje Russia Today i Sputnik

Piotr Kurek
Koniec z rosyjską propagandą w Europie. Unia blokuje Russia Today i Sputnik
11

Unia Europejska zastosowała sankcje wobec rosyjskich ośrodków dezinformacji i manipulacji informacjami.

Google potwierdziło dziś, że zdecydowało się na usunięcie i zablokowanie aplikacji powiązanych z Russia Today i Sputnik dostępnych w Google Play. Ten sam krok podjęło Apple - choć dotyczy to jedynie krajów poza Rosją. Twitter również przekazał, że jeśli UE zdecyduje się wprowadzić sankcje przeciwko rosyjskim, prokremlowskim, mediom, dostęp do informacji pochodzących ze źródeł związanych z Russia Today oraz Sputnik zostanie zablokowany. I właśnie tak się stało.

Koniec szerzenia propagandy przez Russia Today i Sputnik. Przynajmniej w Unii Europejskiej

Zgodnie zapowiedziami przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen, które pojawiły się w minioną niedzielę, Rada Unii Europejskiej postanowiła z dniem dzisiejszym zawiesić na terenie Unii odbiór rosyjskich, państwowych mediów szerzących dezinformację. Decyzja ta została podjęta ze względu na fakt, ze obie telewizje "odgrywają zasadniczą rolę we wspieraniu rosyjskiej agresji na Ukrainę". Prowadzone przez nie działania bezpośrednio zagrażają porządkowi i bezpieczeństwu publicznemu Unii Europejskiej.

W obecnej wojnie słowa mają znaczenie. Jesteśmy świadkami masowej propagandy i dezinformacji na temat mającego miejsce dramatycznego ataku na wolny i niezależny kraj. Nie możemy pozwolić piewcom Kremla na toksyczne kłamstwa uzasadniające wojnę Putina lub na zapoczątkowanie podziałów w Unii.

- mówi Ursula von der Leyen

A co te sankcje nałożone na Russia Today i Sputnik dokładnie oznaczają? Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że obejmują one wszystkie środki transmisji i dystrybucji. Stacje nie będą więc mogły nadawać swoich programów za pośrednictwem telewizji kablowej, satelitarnej, IPTV, platform, stron internetowych i aplikacji mobilnych. Unia zawiesza również wszystkie licencje, zezwolenia i porozumienia związane z dystrybucją na obszarze Unii. Środki te obejmują wszystkie państwa członkowskie UE i są bezpośrednio stosowane ze skutkiem natychmiastowym.

Źródło: EUR-Lex

Obrazek wyróżniający: Christian Lue z Unsplash

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news