Aplikacje webowe

Już nawet Citrix zainteresował się technologią WebRTC

Grzegorz Ułan
Już nawet Citrix zainteresował się technologią WebRTC
Reklama

Wszystko zaczęło się zaledwie kilka miesięcy temu od wspólnej prezentacji Google i Mozilli projektu WebRTC. Wystarczył miesiąc od tej premiery, by w s...

Wszystko zaczęło się zaledwie kilka miesięcy temu od wspólnej prezentacji Google i Mozilli projektu WebRTC. Wystarczył miesiąc od tej premiery, by w sieci zaczęły pojawiać się rozwiązania bazujące na tej technologii, co może świadczyć o sporym zapotrzebowaniu na tego typu usługi.

Reklama

Już od dłuższego czasu możemy obserwować trend przenoszenia wszystkiego co się da do przeglądarki, bez konieczności instalowania zewnętrznego oprogramowania, a to widać już po zasobności i dostępności zamienników popularnych programów w Chrome Web Store. Nie inaczej zaczyna się dziać w przypadku rozmów wideo.

Pionierem projektów wykorzystujących technologię WebRTC w przeglądarce był podlinkowany Conversat.io, który z czasem zmienił się w Talky. Od tego czasu zmieniono w nim interfejs i dodano opcję współdzielenia ekranu oraz możliwość zablokowania dostępu do stworzonego pokoju czatu poprzez nadanie mu hasła dostępu.


Kolejny projekt, o którym również już pisałem, to Appear.in. Tu również wiele się zmieniło w wyglądzie. Znacznie go uproszczono, bez dodatkowego menu z boku i możliwości wspólnego rysowania. Zostały po prostu okna wideo i dodatkowa opcja zablokowania dostępu, ale już bez możliwości założenia hasła, jak u poprzednika. Za to również jest możliwość udostępnienia ekranu.


Te dwa projekty bez wątpienia, to obecnie najbardziej zaawansowane narzędzia do rozmowy wideo w przeglądarce. Ale zaczynają się już pojawiać kolejne. Zainteresował się nim nawet Citrix, jedna z największych firm w branży technologicznej specjalizującej się w dostarczaniu platform wirtualizacyjnych. Efektem prac, właśnie zespołu Citrix Innovation Lab, jest Hutt.


Reklama

Co prawda, nie znajdziemy tu jeszcze funkcji znanych z poprzednio opisywanych projektów, brakuje na przykład udostępniania ekranu, ale jest to wersja beta, a jak obiecują twórcy w niedługim czasie pojawi się wiele innych dodatkowych opcji.

Trudno się dziwić takiej popularności tej technologii, skoro jak widzimy na specjalnej stronie poświęconej WebRTC - isWebRTCreadyyet.com, autorstwa twórców Talky, ponad 70% użytkowników korzystających z tego rozwiązania jest zadowolonych z efektów audiowizualnych a blisko 60% z wysokiej jakości połączenia.

Reklama


Oprócz powyższych projektów znalazłem w sieci jeszcze dwie propozycje w tym temacie, które oprócz rozmowy wideo udostępniają też opcję czatu tekstowego - EasyMeeting oraz Opentok.

Dla przypomnienia, aby móc udostępniać ekran podczas takich czatów wideo (obecnie tylko Talky i Appear) należy w ustawieniach Chrome: chrome://flags, włączyć opcję przechwytywania ekranu w getUserMedia.


Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec i będą pojawiać się kolejne opcje. Jak czytamy jeszcze na isWebRTCreadyyet.com w niedługim czasie powinien zniknąć efekt echa przy większej liczbie osób rozmawiających w jednym pomieszczeniu, w tym momencie rozwiązywany przez konieczność korzystania ze słuchawek.

Reklama


Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama