Aplikacje webowe

Nowy panel admina, odświeżone motywy, globalna wyszukiwarka - Wordpress 3.8 przyniesie ciekawe nowości

TP
Tomasz Popielarczyk
19

Okazuje się, że planowana na grudzień aktualizacja Wordpressa to nie tylko tradycyjne poprawki i klasyczne usprawnienia, z których większość będzie widoczna i odczuwalna głównie dla deweloperów. O wdrożenie, jako pełnoprawna część CMS-a walczą ciekawe pluginy. Zobaczcie jakie. Wordpress 3.8 ma by...

Okazuje się, że planowana na grudzień aktualizacja Wordpressa to nie tylko tradycyjne poprawki i klasyczne usprawnienia, z których większość będzie widoczna i odczuwalna głównie dla deweloperów. O wdrożenie, jako pełnoprawna część CMS-a walczą ciekawe pluginy. Zobaczcie jakie.

Wordpress 3.8 ma być pierwszym wydaniem, w którym każdy z modułów składających się na niego zostanie najpierw przygotowany jako odrębny plugin. Dopiero potem wszystkie będą połączone i dadzą pełnowartościowy system zarządzania treścią. To dość rewolucyjne podejście, które na pewno zmieni rozwój projektu i uczyni dodawanie (oraz usuwanie) nowych funkcji znacznie szybciej oraz sprawniej. Zmiany będą do tego stopnia rewolucyjne, że Wordpressa 3.8 nazywa się wręcz eksperymentalnym.

W kolejce na włączenie do Wordpressa czekają zatem pierwsze rozwiązania. Przynajmniej jeden z nich ma zadebiutować w grudniowym wydaniu.

dash-new

Jedną z oczekującą na wdrożenie nowości jest wtyczka MP6 będąca w istocie nowym designem dla panelu administracyjnego. Miejsce to nie doczekało się żadnych znaczących nowości od wersji 2.7, co sugeruje, że nadeszła właśnie najwyższa pora na aktualizację. MP6 to połączenie ciemnego panelu menu z szarymi i białymi elementami treści (choć kolory można dostosowywać i jest ich znacznie więcej niż obecnie). Wprowadzono tutaj nowe, minimalistyczne ikony, a także, co najważniejsze, całość wykonano zgodnie z zasadami Responsive Web Design. Wreszcie zatem dostęp do panelu nie będzie wymagał instalowania dedykowanych aplikacji. Plugin jest właściwie od kilku miesięcy dostępny w repozytorium dodatków, więc każdy może go sprawdzić samodzielnie.

Screen-Shot-2013-10-23-at-5.18.29-PM

Nie mniej interesująco zapowiadają się dodatki DASH oraz THX38. Pierwszy z nich przekształca całkowicie ekran domowy panelu administracyjnego, który nie był zmieniany właściwie od lat. Łączy on najnowsze informacje ze świata Wordpressa w jednym boksie, sprawia, ze całość automatycznie dostosowuje się do szerokości ekranu i wprowadza szereg innych uproszczeń. Drugi z dodatków to natomiast powiew świeżości dla panelu zarządzania motywami. Pozwala on na wyświetlanie kilku zrzutów ekranu z podglądem oraz czyni całość bardziej przystępną i nowoczesną.

Screen-Shot-2013-10-23-at-12.49.07-PM

Duże nadzieje pokładam osobiście w czwartym pluginie oczekującym na wdrożenie - Omnisearch. To nic innego jak globalna wyszukiwarka przeznaczona dla administratorów, która działa znacznie lepiej od natywnego rozwiązania Wordpressa, bo wyświetla wszystkie wyniki w panelu zarządzania treścią i zwraca uwagę na praktycznie wszystkie elementy treści - począwszy o tytułów, przez posty, a na komentarzach i pingbackach skończywszy. To zdecydowanie duże ułatwienie pomagające dotrzeć do archiwalnych publikacji i nie tylko.

W gruncie rzeczy wszystkie te rozwiązania mają jedynie wpływ na doświadczenia użytkownika korzystającego z Wordpressa. Nie da się jednak ukryć, że praktycznie każda z nich ma coś, czego dziś temu najpopularniejszemu na świecie CMS-owi brakuje. Co Waszym zdaniem powinno jako pierwsze stać się jego integralną częścią? Jak dla mnie najlepszą opcją na dobry początek byłby nowy layout, a MP6 pod tym względem prezentuje się fantastycznie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

InternetblogiWordPressCMS