Microsoft

Już jutro zobaczymy nowe Lumie, nowe Surface'y i nowego mobilnego Windowsa

Jakub Szczęsny
Już jutro zobaczymy nowe Lumie, nowe Surface'y i nowego mobilnego Windowsa
20

Na ten dzień środowisko skupione wokół nowych technologii oczekiwało od dawna. Microsoft zresztą też. Po udanej premierze Windows 10 czas na nowe urządzenia z Redmond, między innymi topowe Lumie 950 w dwóch wariantach wielkościowych oraz prawdopodobnie dwa Surface'y, również w dwóch wersjach. Równie...

Na ten dzień środowisko skupione wokół nowych technologii oczekiwało od dawna. Microsoft zresztą też. Po udanej premierze Windows 10 czas na nowe urządzenia z Redmond, między innymi topowe Lumie 950 w dwóch wariantach wielkościowych oraz prawdopodobnie dwa Surface'y, również w dwóch wersjach. Równie ważnym akcentem konferencji będzie też Windows 10 Mobile - niewykluczone, że zobaczymy również Microsoft Band 2, a także aktualizacje dla Xbox-a.

To wielki sprawdzian dla mobilnej platformy Microsoftu

Premiera Windows Phone 8 okazała się być "malutkim sukcesem" w historii Microsoftu - stworzyła ona podwaliny dla naprawdę poważnego elementu nowego ekosystemu. Urządzenia natomiast nie okazały się być hitami sprzedażowymi. Mimo w miarę częstych i treściwych aktualizacji dla Windows Phone, niestety nie zdołały się one przebić do technologicznego mainstreamu i ostatecznie zajęły niezbyt zaszczytne miejsce na marginesie udziałów rynkowych poszczególnych platform. Mimo obecności w "wielkiej trójce" najważniejszych platform mobilnych, Windows na telefonach stanowi okruszki tego, co zbierają obecnie iOS oraz Android.

Windows 10 Mobile ma być dużo bardziej spójny z tym, co mamy do dyspozycji z komputerowym Windows 10. Nie można tutaj mówić o zupełnej synergii, jednak idea jednego Windows jest tutaj widoczna bardziej, niż kiedykolwiek. Uniwersalne aplikacje na porządku dziennym, spójność i przenikalność interfejsów obydwu systemów - to wszystko wskazuje na to, że Microsoft podchodzi poważnie, szczególnie do kwestii oprogramowania.

Niespodzianką, o której miałem informacje dużo wcześniej, niż wyszły na ten temat zapowiedzi był... tryb Continuum. Ten będzie współpracować z topowymi Lumiami (950 / 950 XL), ale niewykluczone, że Microsoft rozszerzy tę funkcję również na poprzednie flagowce - Lumie 930 oraz 1520, które do jutra będą najwydajniejszymi smartfonami z mobilnym Windows na pokładzie. Do skomunikowania smartfona z zewnętrznym wyświetlaczem, klawiaturą i myszką potrzebny będzie hub Continuum, który zobaczymy już jutro.

Ogółem - Windows 10 Mobile to przede wszystkim świeżość, doszlifowanie interfejsu, wprowadzenie kilku pomniejszych funkcji. Korzystam z testowej wersji Windows 10 na Lumii 930 (najnowszy build) i nie mam z tym problemu, choć jest naprawdę sporo niedoróbek. Najważniejszą wadą tej wersji jest oczywiście fakt, iż szybko zjada baterię.

Nowe Lumie

Skoro Windows 10 Mobile, to na pewno Lumie. Pierwsze topowe modele będą równocześnie tymi, które jako pierwsze wystartują już z nową wersją mobilnego oprogramowania Microsoftu. 950 i 950 XL wreszcie zaoferują właściwie bezkompromisową specyfikację sprzętową, korespondującą z obecnymi trendami w nowych technologiach. Z pewnymi wątpliwościami ze strony komentatorów środowiska nowych technologii spotkał się design nowych urządzeń, który jest już właściwie znany. Porzucono aluminiowe wstawki w obudowach topowych urządzeń, z dużą krytyką spotkało się również zastąpienie fizycznych przycisków dotykowych na rzecz tych wirtualnych, zintegrowanych z ekranem. Z drugiej strony pozwoliło to na zmniejszenie wymiarów nowych urządzeń i to może się okazać być mimo wszystko dobrym posunięciem giganta. Na ostateczne osądy należy poczekać do testów.

Lumia 950 będzie posiadać ekran OLED o przekątnej 5,2 cala w rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli. Za wydajność odpowiadać ma sześciordzeniowy Snapdragon 808 pracujący w akompaniamencie z 3 GB pamięci RAM. Na dane klient otrzyma 32 GB pamięci wewnętrznej, rozszerzalnej kartami microSD do 2 TB (!). Maniacy mobilnej fotografii nie powinni być rozczarowani - zdjęcia zrobimy aparatami: głównym z matrycą 20 MP i przednim - 5 MP. Miłym dodatkiem ma być skaner tęczówki oka powiązany z funkcją Windows Hello. W środku znajdzie się również całkiem pojemna bateria o pojemności 3000 mAh. Lumia 950 XL natomiast ma zostać wyposażona w ekran 5,7 cala w tej samej rozdzielczości. Zastosowany zostanie dużo wydajniejszy Snapdragon 810, a ponadto - bateria zaoferuje o 300 mAh wyższą pojemność. Obydwa urządzenia zaoferują również tryb Continuum.

Nowe Surface'y

Jak napisałem w tekście z soboty, Microsoft "trójką" wysoko podniósł poprzeczkę i będzie trudno pokazać coś wyraźnie lepszego. Liczymy tu mimo wszystko na odpowiednią ewolucję jednego z ważniejszych sprzętów w portfolio Microsoftu. Co ciekawe - zobaczymy prawdopodobnie dwa nowe urządzenia - o tej samej specyfikacji, jednak podzielone ze względu na wielkość ekranu. Co ważne, nowe Surface'y będą praktycznie pozbawione bocznych ramek na rzecz odchudzenia hybryd. Ważne dla posiadaczy poprzednich urządzeń będzie to, że "czwórki" będą kompatybilne z poprzednimi akcesoriami przeznaczonymi dla trzeciej generacji sprzętów Surface.

Microsoft Band 2

Druga generacja opaski ma potwierdzić przeznaczenie Banda. Przede wszystkim jest to sprzęt dla ludzi aktywnych - nie mówimy tu o standardowym zegarku - w wypadku Microsoftu mówimy raczej o "nieco bardziej inteligentnej opasce". Designem nowa generacja będzie mocno korespondować z pierwszą, choć ma być nieco atrakcyjniejsza. Prawdopodobnie w akcji zobaczymy również Windows 10 IoT, co uzupełniłoby już rozległy ekosystem Microsoftu oparty na idei jednego Windows. Wyjdzie zatem na to, że Windows 10 na dobre wkroczy w ideę uniwersalnych aplikacji... o ile deweloperzy się tym zainteresują. Miło by było jednak zobaczyć Endomondo działające na tablecie, na smartfonie i na opasce. Ponadto, spodziewamy się integracji Cortany z opaską - to akurat będzie bardzo ciekawe połączenie. Ostatecznym potwierdzeniem pojawienia się opaski jest to, że na stronach Microsoftu pojawiły się już odnośniki do pomocy technicznej opaski. Zachowały się zrzuty i na tej podstawie można spokojnie stwierdzić, że w tej kwestii coś Microsoft kombinuje.

One more thing...

Tfu, nie ta konferencja. No, ale... oprócz tego możemy się spodziewać kolejnych nowości w świecie Xbox One (Windows 10 dla konsoli?), być może zaprezentowane zostaną funkcję tzw. "Threshold 2", pierwszej dużej aktualizacji dla Windows 10 - prawdopodobnie po jej opublikowaniu nowa mobilna platforma zawita również na starszych urządzeniach, bazujących jeszcze na Windows Phone.

Bądźcie z nami jutro o godzinie 16:00, gdzie na bieżąco będziemy komentować dla Was wydarzenia z Nowego Jorku. Po konferencji pojawią się się nasze analizy oraz komentarze dotyczące nowego mobilnego Windows oraz urządzeń Microsoftu. Zapraszamy!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu