Płatności i bankowość

Już 2,5 mln klientów banków w Polsce jest „mobile only”

Grzegorz Ułan
Już 2,5 mln klientów banków w Polsce jest „mobile only”
Reklama

Nie jest to może jakaś ogromna liczba, jeśli zestawimy ją z ogólną liczbą kont osobistych w bankach w Polsce, ale robi wrażenie progres rok do roku, z którego można prognozować dalszy dynamiczny wzrost klientów, którzy korzystają z bankowości elektronicznej tylko na urządzeniach mobilnych.

Serwisy Bankier.pl i PRNews.pl udostępniły właśnie raport o polskiej bankowości w I kwartale 2018 roku. Raport ten jest o tyle ciekawy, że jak przekonują jego twórcy zawiera unikatowe dane, nie publikowane przez NBP, KNF czy ZBP. Instytucje te raczej udostępniają swoje raporty w ujęciu zbiorczym dla wszystkich banków, w raporcie Bankiera i PRnews większość danych jest rozbita na poszczególne banki.

Reklama

Zobaczmy więc najpierw jak wyglądają te najważniejsze dane zbiorcze. A więc, na koniec marca było 31,5 mln kont osobistych, a 16 mln klientów aktywnie korzystało z bankowości internetowej. Z tego 9,3 mln osób logowało się na swoje konto z urządzenia mobilnego, co było wzrostem rok do roku o 2 miliony. 6 milionów klientów korzystało z aplikacji mobilnej swojego banku, a 2,5 miliona klientów korzystało z bankowości tylko na urządzeniach mobilnych, co było wzrostem rok do roku o 915 tysięcy klientów.

Największe banki w Polsce 2018

Jak to wygląda w rozbiciu na poszczególne banki? Zacznijmy od aktywów, największym bankiem pod tym względem jest PKO Bank Polski, na drugim miejscu jest Bank Pekao, czyli w pełni polska czołówka, na trzecim miejscu mamy Bank Zachodni WBK. Z banków, które mogą się pochwalić aktywami przekraczającymi 100 mld zł wymienić trzeba jeszcze mBank i ING Bank Śląski.

Pod względem liczby klientów, czołówka jest nieco odmienna. Najwięcej klientów ogółem ma PKO Bank Polski - ponad 9,5 mln klientów, dalej mamy Bank Pekao - prawie 5,5 mln klientów, ale na trzecim miejscu jest ING Bank Śląski z liczbą 4,6 mln klientów. Największe wzrost kwartał do kwartału zaliczył Plus Bank, który zwiększył bazę klientów o 140 tysięcy, a w ujęciu rocznym PKO Bank Polski, który odnotował wzrost o 305 tysięcy klientów.


Minusowe osiągi niektórych banków w głównej mierze mogą wynikać z przepisów, które nakazują instytucjom finansowym zamykać nieaktywne konta.


Reklama

Pod względem liczby ROR, dwa pierwsze miejsca również bez zmian, a na trzecim miejscu mamy mBank, który prowadzi 3,3 mln takich rachunków.


Reklama

Ciekawe dane wynikają z kolejnego zestawienia, pokazującego stosunek liczby ROR do wydanych kart debetowych do konta. Największy dysonans widać tu w przypadku Euro Banku, gdzie na 1,5 mln kont wydanych zostało tylko 313 tysięcy kart debetowych.


Prawie 33 miliony klientów ma możliwość korzystania z bankowości internetowej, najwięcej oczywiście jest ich w PKO BP i Inteligo - ponad 10 milionów, z dużym wzrostem w liczbie 1 miliona w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na dalszych miejscach mamy mBank i ING Bank Śląski.


Ilu z nich aktywnie korzysta z bankowości internetowej? Aktywni użytkownicy to tacy, którzy przynajmniej raz w miesiącu logują się do niej na swoje konto. Okazuje się, że tych jest o połowę mniej, bo 16 milionów (w poniższej tabelce brakuje Banku Millennium, który nie chciał podać swoich danych, ale szacunkowo ma około 1 miliona aktywnych użytkowników bankowości internetowej).

Reklama


Na koniec zerknijmy jeszcze na bankowość mobilną, w której banki w Polsce odnotowały wzrost rok do roku o 2 miliony klientów, którzy aktywnie korzystali z bankowości mobilnej. Najwięcej takich klientów ma PKO BP, mBank i ING Bank Śląski.


Ogólnie więc, w I kwartale 2018 roku było 9,3 mln klientów logujących się do banku na urządzeniach mobilnych, część z nich korzystała z przeglądarki, a łącznie ponad 6 milionów z aplikacji mobilnej swojego banku.


Zobaczmy jeszcze zestawienie tytułowych klientów "mobile only", na koniec I kwartału było ich już ponad 2,5 miliona. Liczba ta rośnie kwartał do kwartału o prawie 400 tysięcy, a rok do roku urosła o prawie milion klientów.

Najwięcej mobilnych klientów ma PKO BP - 750 tysięcy, ING Bank Śląski - 460 tysięcy, mBank - 370 tysięcy, Bank Millennium - 350 tysięcy i BZ WBK - 342 tysiące.

Źródło: Bankier.pl.
Photo: Vladru/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama