Płatności i bankowość

Już od 8 sierpnia darmowe konto będzie w każdym banku. BZ WBK kusi więc darmowymi przelewami Express Elixir

GU
Grzegorz Ułan
6

Każdy bank w Polsce od 8 sierpnia będzie musiał oferować darmowe konto potencjalnym klientom, to efekt ustawy, która weszła w życie na początku lutego rok temu. Ekipa rządząca dała więc bankom aż 1,5 roku na wprowadzenia takowego do oferty.

Jak się można było spodziewać, żadne z nich jeszcze tego nie zrobiło, a patrząc po ruchach i zmianach cenników, które mają obowiązywać od 8 sierpnia wiemy już, że darmowe konta zostaną udostępnione od daty ostatecznego terminu ich wprowadzenia.

Większość dużych banków w tym czasie uprościło swoją ofertę, rezygnując z mnogości kont w ofercie, zastępując ją jedną podstawową. Zrobił tak Bank Zachodni WBK wprowadzając do oferty Konto jakie Chcę, Alior Bank - Konto Jakże Osobiste, Getin Bank - Konto Proste Zasady, Konto Przekorzystne - Bank Pekao czy ostatnio Credit Agricole - Konto dla Ciebie.

Z większości z tych kont, większość z Was mogłaby korzystać praktycznie za darmo, bo zastosowano w nich mechanizm warunkowy, według którego za określoną kwotą wpływów czy liczbę transakcji bezgotówkowych, banki zwalniają z opłat za prowadzenie konta czy korzystanie z karty płatniczej. Są to jednak jakieś warunki, a rachunek podstawowy ma być zupełnie bezpłatny i bezwarunkowy dla osób, które nie korzystają z konta w żadnym banku w Polsce.

Co będzie obejmowało takie konto? Bezpłatne prowadzenie rachunku, 5 przelewów/płatności kartą w miesiącu, 5 transakcji w bankomatach i wpłatomatach w kraju nienależących do danego bank oraz wszystkie wpłaty i wypłaty w bankomatach należących do banku, w którym zakładany jest rachunek. Dopiero po przekroczeniu tych limitów, bank może nałożyć opłaty nie wyższe jednak niż stosowane dla pozostałych klientów banku. Płatne też będą oczywiście wszystkie przelewy za granicę oraz udostępniane przez bank usługi kredytowe w postaci na przykład linii kredytowych na koncie. Obowiązek udostępnienia podstawowych rachunków spocznie na wszystkich bankach czy innych instytucjach płatniczych, takich jak SKOK-i. Za nieudostępnienie takiej opcji grozić będzie kara 1 mln zł. Kasy zapłacą 100 tysięcy złotych.

opłaty za przelewy przez internet

Tak więc banki się szykują i jak donosi właśnie branżowy serwis Cashless.pl, Bank Zachodni WBK dokonał zmian w tabeli opłat i prowizji, gdzie znajdziemy już ofertę rachunku podstawowego, ale i zachęty do pozostania przy ofercie tradycyjnego konta - Konto Jakie Chcę. Trzeba przyznać, że uderzenie jest mocne, bo od 8 sierpnia jego posiadacze nie będą płacili za Express Elixir lub Blue Cash, które obecnie kosztują 5 zł, podobnie jak w większości pozostałych banków w Polsce. Za darmo mają być też zlecenia stałe, za które teraz bank pobiera 50 groszy opłaty.

transakcje w systemie Express Elixir

Express Elixir, czyli przelewy natychmiastowe, to dobra zachęta, już teraz to bardzo popularna forma przelewu, jak podaje Krajowa Izba Rozliczeniowa w kwietniu 2018 roku zrealizowano 848,2 tys. przelewów natychmiastowych o łącznej wartości ponad 2,23 mld zł, a rok wcześniej było to 330,6 tys. transakcji, których wartość osiągnęła 1,22 mld zł. Więc mamy tu wzrost o 156,5%, jeśli chodzi o liczbę zrealizowanych przelewów, a w przypadku wartości tych przelewów o ponad 83,7%.

Wydaje się więc, że wprowadzenie rachunku podstawowego, nie tylko korzystanie wpłynie na osoby, które do tej pory nie korzystały z konta bankowego, ale i na dotychczasowych klientów naszych banków. Nie ulega wątpliwości, że posunięcie BZ WBK zostanie dostrzeżone przez inne banki, które również będą musiały coś nowego zaoferować swoim klientów, by nie tylko nie rezygnowali z dotychczasowego konta, a w jego miejsce wybierali rachunek podstawowy, ale i żeby nie odchodzili do konkurencji.

Photo: Vladru/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu