Motoryzacja

Oto jubileuszowy Ford Mustang: zobacz legendarne auto wyprodukowane w milionach sztuk

Marek Adamowicz
4

Nazywany jest amerykańską legendą. Brał udział w wielu wyścigach, a także produkcjach filmowych. Kultowy Ford Mustang właśnie świętuje wyprodukowanie kolejnego milionowego auta. A wszystko zajęło ponad 50 lat.

Na początku był kultowy film Bullitt. Wszyscy znają legendarną scenę pościgu Steve’a McQueen’a, który gonił mafiosów ciemno-zielonym Fordem Mustangiem. Historia Forda Mustanga jest niewiele dłuższa, jednak dzisiaj każdy zna sportowe auto z biegnącym koniem w znaczku. Chociaż informacja o jubileuszu nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona, to zdobyliśmy już pierwsze zdjęcia samochodu, który jako ten wyjątkowy zjechał z taśm produkcyjnych w fabryce Flat Rock w stanie Michigan. Oto jubileuszowy Ford Mustang.

Jubileuszowy Ford Mustang: kawał motoryzacyjnej historii

Pierwszy raz Ford Mustang został pokazany 17 kwietnia 1964 roku, podczas światowej premiery w Nowym Jorku. Amerykański Ford traktował Mustanga jako odpowiedź na europejskie samochody sportowe GT. Jego oficjalna produkcja rozpoczęła się kilkanaście dni później w Dearborn w stanie Michigan. Jego głównymi rywalami na amerykańskim rynku były (i niektóre nadal są) m.in. Chevrolet Corvette, Chevrolet Camaro, Dodge Challenger czy Plymouth Barracuda. Co ciekawe pierwszy prototyp został zaprojektowany zaledwie w 21 dni.

https://www.instagram.com/p/Bl_OqgBnOcK/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control

Ford Mustang przez ponad 50 lat produkowany był praktycznie tylko w dwóch wersjach nadwoziowych: coupe i cabrio. W ciągu całej swojej historii Ford pokazał aż sześć generacji, lecz nie każda była dostępna na całym świecie. Oficjalnie do Europy Mustang trafił dopiero w 2013 roku w postaci VI generacji. Jego ogromnym atutem jest niska cena, bowiem w europejskich salonach nie znajdziemy drugiego takiego auta z silnikiem V8 za cenę oscylującą w okolicach 200 000 zł. Był kiedyś Chevrolet Camaro, lecz od kilku dobrych lat tej marki nie ma już oficjalnie w Polsce. Teraz przyszedł czas na świętowanie jubileuszu.

Jubileuszowy Ford Mustang: okrągła liczba wyprodukowanych sztuk

W ciągu ostatnich dni z taśm produkcyjnych w fabryce Flat Rock w stanie Michigan zjechał jubileuszowy Ford Mustang. Chociaż ta informacja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona (plotki twierdzą, że uroczystość odbędzie się w najbliższym czasie), to w sieci pojawiły się już pierwsze zdjęcia nowego Forda Mustanga o numerze 10 000 000. Co ciekawe w żadnym wypadku nie widać jakichkolwiek dedykowanych elementów czy znaczków sugerujących jubileusz. W tym wypadku jest to białe cabrio w wersji GT – z 5-litrowym V8 pod maską o mocy 466 KM.

Obecnie sprzedawane auto oferowane jest w dwóch wersjach nadwoziowych: coupe i cabrio. W ofercie znajdziemy też dwie jednostki napędowe benzynowe: czterocylindrowy EcoBoost o pojemności 2.3 l i mocy 290 KM i 440 Nm momentu obrotowego, oraz wspomniane V8 o pojemności 5 litrów i mocy 466 KM i 530 Nm. Moc przenoszona jest na tylne koła poprzez manualną lub automatyczną skrzynię biegów. W ostatnich miesiącach Ford Mustang został poddany delikatnemu faceliftingowi, który pozwolił na wprowadzenie kilku nowych elementów w wyposażeniu oraz stylistyce.

Nowy Ford Mustang zdecydowanie ma co świętować. Można też go nazwać jednym z ostatnich bastionów tradycyjnej motoryzacji, gdyż jej nowoczesne wydanie (w postaci aut napędzanych energią elektryczną czy ogniwami wodorowymi) coraz mocniej wkracza w codzienne życie współczesnych ludzi. Oby takich aut nigdy nie zabrakło.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu