Linux

Jesteś power userem Linuksa? Ten sprzęt może Ci się bardzo spodobać

Karol Woś
Jesteś power userem Linuksa? Ten sprzęt może Ci się bardzo spodobać
98

Chcecie poznać laptopa specjalnie stworzonego dla dystrybucji Kubuntu 18.04, który Forbes nazwał wydajniejszym od MacBook'a Pro? W takim razie zapraszam do lektury.

Co to za cudo?

Kubuntu Focus, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, jest bardzo mocną pozycją stworzoną głównie z myślą o graczach, twórcach oprogramowania czy też jak można powiedzieć power userach. Laptop ten powstał jako owoc współpracy Kubuntu Foundation oraz firm TUXEDO Computers i MindShareManagement. To pierwszy oficjalny komputer sygnowany marką Kubuntu. Kubuntu jest oficjalną dystrybucją Linuksa, wywodzącą się z Ubuntu. W przeciwieństwie jednak do Ubuntu, które używa środowiska graficznego o nazwie Gnome, Kubuntu wykorzystuje do tego celu środowisko KDE Plasma. Kubuntu Focus dostępny jest z zainstalowanym systemem Kubuntu w wersji 18.04 LTS (Long Term Support), czyli wersją o przedłużonym wsparciu producenta oprogramowania w stosowne aktualizacje. Zespół MindShareManagement od wielu lat używa Linuksa do tworzenia klastrów komputerowych o wysokiej pojemności oraz wydajności, oraz w produktach konsumenckich. TUXEDO Computers jest natomiast producentem oferującym komputery niejako szyte na miarę, jak garnitur, którego używają w swojej nazwie. Każde ich urządzenie jest indywidualnie montowane, instalowane, konfigurowane i testowane. Zapewnia to niezmiennie wysoką jakość, niezawodność, płynną pracę i niski poziom hałasu.

Pokaż kotku co masz w środku

Spójrzmy zatem, jak wygląda specyfikacja tego laptopa:

  • Procesor: Core i7-9750H 6c / 12t 4.5GHz Turbo
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB GDDR6 z PhysX i CUDA
  • Pamięć RAM: 32 GB Dual Channel DDR4 2666 RAM
  • Dysk: 1 TB Samsung 970 EVO Plus NVMe
  • Wyświetlacz: 16,1”, matryca matowa IPS 1080p 144Hz
  • Klawiatura: podświetlana wielokolorowymi diodami LED, skok 3-4 mm
  • Czytnik kart pamięci
  • Kamera FullHD z mikrofonem, a także przesuwaną zaślepką
  • 1x Mini-DisplayPort, 1x DisplayPort poprzez USB-C, 1x HDMI, NVMe, LAN,
  • 2x USB 3.1 Typ-C Gen2
  • Obudowa: metal i plastik, o wysokości 19,9 mm i masie zaledwie 2 kg
  • Bateria: Litowo-jonowa 4 ogniwa - 62 Wh
  • Zasilacz: 19.5V, 9.23A, 180W
  • Szeroki pakiet specjalnie przygotowanych aplikacji
  • Dwuletnia gwarancja
  • SDD, NVMe i RAM z możliwością rozbudowy przez użytkownika
  • Szacowana cena tej wersji wyposażenia to około 2395 USD (około 10 000 zł)

Pełna specyfikacja jest dostępna pod tym adresem. Możliwe jest również w pewnym stopniu spersonalizowanie specyfikacji laptopa, więcej informacji znajdziecie tutaj. Warto również wspomnieć, że 2% ze sprzedaży trafi jako wsparcie do Kubuntu Foundation, aby mogła ona kontynuować prace nad rozwojem dystrybucji Kubuntu Linux.

System operacyjny został odpowiednio dostrojony zarówno pod względem wizualnym, jak i wydajności, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia użytkowników już od pierwszego włączenia. Kubuntu został fabrycznie wyposażony w najnowsze, profesjonalne i sprawdzone oprogramowanie dla tworzenia stron i aplikacji internetowych, deep learningu (głębokiego uczenia maszynowego), edycji video oraz grafiki, a także gier. Wśród dostępnych zaraz po uruchomieniu aplikacji są między innymi:

  • Blender
  • Darktable
  • Inkscape
  • Steam
  • Audacity
  • Kdenlive
  • Zoom
  • Google Hangouts
  • Handbrake
  • LibreOffice

A kolejne między innymi Anaconda, CUDA, cuDNN, Docker, IntelliJ, KDEnlive, LightBox, MariaDB, MySQL, NodeJS, NPM, PostGres, PyCharm, Reaper DAW, tylko czekają na instalację.

Pełną listę obsługiwanych i specjalnie dostosowanych aplikacji możecie znaleźć pod tym adresem.

Zainstalowany w komputerze system jako jeden z niewielu, domyślnie wyposażony jest w szyfrowanie całego dysku. Całość opiera się na rozwiązaniu Linux Unified Key Setup (LUKS). Rozwiązanie to implementuje niezależny od platformy standard dla użytku w różnorodnych programach i narzędziach do szyfrowania danych. Zaraz po uruchomieniu uzyskujemy możliwość zalogowania się do Google Drive, Dropbox oraz OneDrive. Otrzymujemy również zainstalowany Google Chrome z włączoną w pełni akceleracją GPU. Domyślnie pasek zadań widnieje po prawej stronie ekranu. Na pulpicie zastaniemy natomiast praktyczny widżet, który możemy przewijać, otrzymując podpowiedzi różnych skrótów klawiatury dotyczących pulpitu, systemu, terminala czy też edytora VIM.

Zespół Kubuntu Focus włożył także swój wysiłek w napisanie kilku przewodników dotyczących gier, profesjonalnej fotografii, drukowania, a także deep learningu. Kilka kolejnych poradników jest już w drodze. Każdy z nich zawiera wiele zrzutów ekranu i jest napisana językiem przeznaczonym nie tylko dla ekspertów, ale także dla nowych użytkowników. Dobrze, że firmy wykraczają czasem poza sprzedaż sprzętu i edukują ludzi.

Zobacz również: Nowy Razer Blade 15 z nowymi kartami GeForce RTX Super

Cyferki do porównania

Oto wyniki kilku benchmarków wydajności:

Poniżej natomiast znajdują szczegółowe wyniki benchmarku GPU Unigine Superposition:
Możemy również zajrzeć pod maskę tej bestii, szczególnie rzuca się w oczy szereg wydajnych wentylatorów połączonych ciepłowodami z kartą graficzną oraz procesorem, które według zapewnień producenta mają pracować bardzo cicho.

Zobacz również: Zobaczcie nowe laptopy Asusa i ich ROG Zephyrus Duo 15 z dwoma ekranami, który skradł moje serce

Podsumowując

W dzisiejszych czasach, jeśli nie kupujemy komputera Apple, najczęściej możemy trafić na konstrukcje z zainstalowanym domyślnie systemem Windows. Jest to niewątpliwie jeden z ukrytych kosztów, które producenci komputerów przerzucają na zazwyczaj niczego nieświadomych kupujących. Gdyby przy każdym z nich było wyszczególnione jaką część ceny stanowi system operacyjny, to być może ludzie zaczęliby się zastanawiać nad bezpłatną alternatywą open source w postaci systemów Linux.

Wracając do naszego laptopa, nie jest to pierwsza ani ostatnia konstrukcja przeznaczona specjalnie dla użytkowników systemu z pingwinem w logu. Dobrze, że niektórzy producenci zaczynają zauważać system Linux oraz jego użytkowników. Wygląda na to, że laptop ten posiada duży potencjał do różnych zastosowań. Nie jest to natomiast, głównie ze względu na cenę, konstrukcja dla wszystkich, ale użytkownicy o wysokich wymaganiach co do wydajności na pewno nie będą zawiedzeni.

Więcej informacji na temat Kubuntu Focusa znajdziecie pod tymi adresami: kfocus.org tuxedocomputers.com

A co Wy o tym myślicie, może chcielibyście przeczytać więcej na ten lub inny nurtujący Was temat? Dajcie znać w komentarzach. Zachęcam również do zapoznania się z innymi wpisami mojego autorstwa.

Pozdrawiam Karol Woś.

Źródło: forbes.com, kfocus.org, tuxedocomputers.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu