Kosmos

Jednak nie wrócimy na Księżyc? To może być zbyt niebezpieczne

Patryk Łobaza
Jednak nie wrócimy na Księżyc? To może być zbyt niebezpieczne
Reklama

Ambitne plany NASA powrotu na Księżyc mogą spalić na panewce. Już teraz pojawiają się głosy, że lądowanie misji Artemis 3 może być zbyt niebezpieczne.

NASA od lat szykuje się na powrót człowieka na Księżyc. Do tej pory udało się zrealizować jedynie Artemis 1, czyli pierwszą kosmiczną misję. Załogowe lądowanie na Srebrnym Globie ma odbyć się razem z trzecim etapem misji, jednak nie jest teraz takie pewne, czy w ogóle się to odbędzie. Najpierw pojawiają się głosy o tym, że projekt Space Launch System, który miałby zabrać człowieka na Księżyc, może zostać anulowany, a teraz podniesiony został argument o niebezpieczeństwie związanym z lądowaniem.

Reklama

Najnowszy raport Aerospace Safety Advisory Panel (ASAP), doradczego zespołu ds. bezpieczeństwa w NASA, przynosi zarówno pochwały, jak i poważne ostrzeżenia dotyczące przyszłości amerykańskiej agencji kosmicznej. Raport podkreśla ogromne postępy NASA, ale zwraca również uwagę na liczne wyzwania, szczególnie w kontekście programu Artemis, którego celem jest powrót ludzi na Księżyc.

Artemis 3 może się nie odbyć?

Program Artemis, który ma doprowadzić do lądowania ludzi na Księżycu po raz pierwszy od 1972 roku, jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć NASA. Jednak, jak wskazuje raport ASAP, realizacja tego planu wiąże się z znaczącymi ryzykami.

– Misja Artemis III, planowana na połowę 2027 roku, jest zbyt ambitna jak na obecny harmonogram i poziom gotowości technicznej – czytamy w raporcie. – Skumulowane ryzyko związane z wieloma „pierwszymi razami” w historii eksploracji kosmosu może być zbyt wysokie.

Raport wymienia kluczowe wyzwania, takie jak:

  • Dostarczanie paliwa na orbitę i jego kriogeniczne tankowanie.
  • Długotrwałe przechowywanie paliwa w przestrzeni kosmicznej.
  • Bezpieczne połączenie statku Orion z systemem lądowania (HLS).
  • Udane lądowanie i start z powierzchni Księżyca.

– Te krytyczne testy muszą zostać pomyślnie przeprowadzone, zanim misja załogowa będzie mogła się odbyć – podkreśla raport.

Jednym z kluczowych problemów technicznych, na które zwraca uwagę raport, są kwestie związane z osłoną termiczną kapsuły Orion. Podczas misji Artemis I w grudniu 2022 roku zaobserwowano niepokojące zjawiska, takie jak odpryskiwanie i utrata warstwy ochronnej osłony. NASA podjęła działania naprawcze, w tym zmiany w trajektorii wejścia w atmosferę, aby umożliwić bezpieczny lot misji Artemis II w 2026 roku. Jednak ASAP podkreśla, że szczegóły techniczne i ocena ryzyka nie zostały jeszcze w pełni przeanalizowane.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama