Technologie

Jeden by wszystkimi rządzić... Koncept kabla uniwersalnego szalenie przypadł mi do gustu

Tomasz Popielarczyk
Jeden by wszystkimi rządzić... Koncept kabla uniwersalnego szalenie przypadł mi do gustu
26

Mam w domu masę kabli: USB do ładowania, HDMI do podłączania różnych sprzętów do telewizora, audio do słuchawek, zasilające laptopy itd. Gdybym zebrał je wszystkie w jednym miejscu, pewnie stworzyłyby imponujących rozmiarów kłębek. A gdyby tak zastąpić je wszystkie jednym? Taki pomysł nie jest no...

Mam w domu masę kabli: USB do ładowania, HDMI do podłączania różnych sprzętów do telewizora, audio do słuchawek, zasilające laptopy itd. Gdybym zebrał je wszystkie w jednym miejscu, pewnie stworzyłyby imponujących rozmiarów kłębek. A gdyby tak zastąpić je wszystkie jednym?

Taki pomysł nie jest nowy, bo przecież znane są już od dawna uniwersalne przewody z wymiennymi wtyczkami. Na ogół jednak krążą one wokół jednego standardu. HDMI możemy przerobić na Mini HDMI, USB na Micro USB itd. Na Kickstarterze natomiast pojawił się nietuzinkowy pomysł stworzenia kabla całkowicie uniwersalnego.

TOB Cable mógłby pełnić wiele funkcji. Cały projekt opiera się na stworzeniu przewodu oraz kilkunastu (kilkudziesięciu) różnych końcówek mocowanych. Co ciekawe, oba elementy byłyby łączone w taki sposób, jak gniazda ładowania w Macbookach - przypadkowe pociągnięcie nie powodowałoby wyrwania całego gniazda, a jedynie odczepienie kabla od końcówki.

Możliwości jest wiele. Możemy zastosować tutaj końcówki Lightning, USB, Micro USB, HDMI, MIcro HDMi, minjack, a nawet DC-IN do ładowania laptopa. Oczywiście nie muszę wspominać o takich akcesoriach, jak ładowarki samochodowe i sieciowe. W przyszłości miałyby do nich dołączyć inne standardy z USB typu C na czele, o których głośno ostatnimi czasy.

Podobno czas kabli przemija, ale upłynie dobrych kilka lat zanim przestaniemy zabierać ze sobą w podróż klasyczną ładowarkę (i dwa powerbanki...). Tego typu rozwiązanie wydaje się wręcz stworzone do takich zastosowań. Z drugiej strony w roli kabla słuchawkowego się raczej nie sprawdzi, bo sprawia wrażenie grubego i sztywnego (nylonowa powłoka tylko to potęguje).

Cel na Kickstarterze był dość skromny - 20 tys. dolarów. Twórcom udało się go już zrealizować. Oczywiście wpłat można stale dokonywać. Pojedynczy kabel z bezpłatną wysyłką na cały świat możemy kupić za 59 dol. Do końca akcji zostało jeszcze 25 dni, więc czasu na znaczącą poprawę wyniku i zrealizowanie projektu z większym rozmachem jest dużo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu