Technologie

W tym roku wzrosty sprzedaży smartfonów mocno zwolnią...

JS
Jakub Szczęsny
1

Zgodnie z danymi z ośrodka badawczego GfK w Niemczech, na świecie w roku 2014 sprzedano 1,2 miliarda smartfonów. To w stosunku do roku 2013 wzrost o 23%. Jednak następny rok będzie zapowiedzią rychłego hamowania rynku - wzrosty sprzedaży zjadą do poziomu 14% i zapowiada się, że klienci zakupią niema...

Zgodnie z danymi z ośrodka badawczego GfK w Niemczech, na świecie w roku 2014 sprzedano 1,2 miliarda smartfonów. To w stosunku do roku 2013 wzrost o 23%. Jednak następny rok będzie zapowiedzią rychłego hamowania rynku - wzrosty sprzedaży zjadą do poziomu 14% i zapowiada się, że klienci zakupią niemal 1,4 miliarda smartfonów do końca tego roku.

GfK przede wszystkim śledzi samą sprzedaż, a nie dostawy do sklepów, a dane zaprezentowane przez ośrodek badawczy wskazują, że sprzedaż z czwartego kwartału 2014 w Ameryce Łacińskiej wzrosła aż o 43 procent w stosunku do tego samego okresu w roku 2013. Na terenie Azji Pacyficznej zanotowano wzrosty na poziomie 37%, a Środkowy Wschód oraz Afryka 35%. Ameryka Północna mogła pochwalić się wzrostem o 31% z 43,6 miliona do 57 milionów sprzedanych urządzeń. W Chinach sprzedało się natomiast aż 95,1 miliona słuchawek i w tym przypadku widać jedynie symboliczny wzrost - w poprzednik roku zanotowano równe 95 milionów. W całym czwartym kwartale na świecie sprzedano 292 miliony telefonów komórkowych, co stanowi 19-procentowy wzrost w stosunku do podobnego okresu w roku 2013.

Ameryk Łacińska jako mocno rozwijający się rynek dla takich urządzeń notuje ogromne wręcz wzrosty - z 68,7 miliona zrobiło się nagle 109,5, co wskazuje na podniesienie się słupków aż o 59%. To zaś bije na głowę rekordy wzrostów w regionie Azji Pacyficznej. W Europie sprzedaż telefonów komórkowych wzrosła o 37% - może się wydawać, że te liczby wskazują na kontynuację sprzętowego eldorado. Jednak prognozowane są spadki wzrostów.

Wspomniałem powyżej, że czekają nas oznaki hamowania rynku smartfonów, który już bardzo mocno nasycił się urządzeniami. Są jeszcze takie rynki, jak Ameryka Łacińska, lecz one nie zdołają wygenerować takich wzrostów, jak kiedyś robiły to Ameryka Północna, Chiny, rejon Azji Pacyficznej, czy Europa. Do głosu dojdą zapewne urządzenia ubieralne, które będą powoli wspinać się na pomnik najważniejszych w historii urządzeń.

Grafika: 1, 2, 3

Źródło: Phonearena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu