Świat

Ten wynalazek z pewnością przyda się inżynierom!

Jakub Szczęsny
Ten wynalazek z pewnością przyda się inżynierom!
5

A za wszystkim jak zwykle stoją Azjaci. Dzięki dokonaniom naukowców z japońskiego Instytutu Inżynierii Materiałowej, stworzono materiał, który pod wpływem działających na niego sił, podczas rozciągania go lub zgniatania zmienia odpowiednio kolor. Naukowcy inspirowali się owadami, których skrzydła od...

A za wszystkim jak zwykle stoją Azjaci. Dzięki dokonaniom naukowców z japońskiego Instytutu Inżynierii Materiałowej, stworzono materiał, który pod wpływem działających na niego sił, podczas rozciągania go lub zgniatania zmienia odpowiednio kolor. Naukowcy inspirowali się owadami, których skrzydła odbijają światło w różnych długościach fal. Stąd wziął się pomysł na to, by stworzyć materiał podobny - ale reagujący na działające na niego siły.

Hiroshi Fudoji i Tsutomu Sawada opracowali na podstawie swoich inspiracji materiał, który reaguje na zmiany sił i przy okazji zmienia kolor. Kiedy "nastrzyknięta" nanocząsteczkami guma rozciąga się, zmienia się jej barwa - podobnie reaguje na próby ściskania jej. W wyniku tych działań materiał odbija światło w różnych długościach fal i stąd właśnie bierze się zmiana jego koloru.

Należy przyznać, iż pomysł jest naprawdę świetny. Na pierwszy rzut oka taki "wynalazek" może wydawać się właściwie bezużyteczny lub zostać potraktowany jako całkiem niezły materiał na stworzenie kolejnych, niezbyt rozwijających zabawek. Nic z tych rzeczy - z owego materiału można tworzyć modele elementów budynków, czy też mostów i badać siły, które działają na dany punkt. To zaś ma niebywałe znaczenie w pracach inżynierów, którzy mają za zadanie nie tylko tworzyć ciekawe projekty, ale także i wytrzymałe. W Japonii na przykład jest to o tyle ważne, iż ten kraj zmaga się z dosyć częstymi trzęsieniami Ziemi, co w tym rejonie nie jest niczym szczególnym.

Grafika: 1, 2, 3

Źródło: Gizmodo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

budownictwoMateriał