Ostatnie dni w Polsce upłynęły pod znakiem bardzo silnych mrozów - to zaś negatywnie wpłynęło również na jakość powietrza. Od kilku dni obserwuje się znaczny wzrost wskaźników różnych aerozoli atmosferycznych, które są szkodliwe dla ludzi. Jeżeli szukacie aplikacji, która dostarczy Wam w prosty sposób takie informacje - powinniście zainteresować się rodzimym Kanarkiem autorstwa Michała Tajcherta.
Oto Kanarek - najlepsza obecnie aplikacja do sprawdzania jakości powietrza w Polsce
Największym w Polsce dostawcą danych na temat jakości powietrza w Polsce jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, który zbiera dane z czujników zainstalowanych w całej Polsce. GIOŚ dodatkowo udostępnia te dane, które mogą być wykorzystywane w zewnętrznych aplikacjach. Tutaj do głosu dochodzi właśnie Kanarek, który ten proces upraszcza dzięki wykorzystaniu własnego serwera, do którego importowane są dane. Ten fakt zapewnia częściową odporność na niedziałające usługi po stronie GIOŚ.
Kanarek jest aplikacją która upraszcza monitorowanie jakości powietrza (smog). Wykorzystuje stacje pomiarowe GIOS'u (odczyty co ~1-2h) a także własne serwery pomiędzy - stąd tak jak w sobotę w przypadku nie działania usług GIOSu użytkownicy nadal mogą w pełni używać aplikacji z danych historycznych. Docelowo ułatwia to integrację innych źródeł danych, a sama aplikacja jest szybsza i nie obciąża serwerów GIOSu.
Kanarek wyróżnia się przede wszystkim nastawieniem na informowanie powiadomienia/widget - niedługo również Android Wear, jeśli się uda i Google Now, a nie konieczność odwiedzania aplikacji kilka razy dziennie. Drugą rzeczą wyróżniającą jest możliwość dostosowania aplikacji do swoich potrzeb - powiadomień, Indeksu Jakości Powietrza (PL lub EU) a także co oznacza wartość 100% - aplikacja bazuje na Indeksie Jakości Powietrza ponieważ jest on wytyczony dla pomiarów godzinowych (a z tych korzysta aplikacja), 'normy' (używane w innych aplikacjach) są dzienne i powodują niepoprawną interpretacje danych.
~Michał Tajchert, twórca aplikacji Kanarek
Zobacz też: ranking najlepszych oczyszczaczy powietrza
Serwer wysyłający żądania co jakiś czas do strony GIOŚ odciąża API - użytkownicy mają dostęp do informacji zgromadzonych w ramach infrastruktury należącej do aplikacji Kanarek. Dzięki temu, program jest znacznie szybszy, niż inne tego typu rozwiązania - większość usług polega na każdorazowym zaciąganiu danych z serwera GIOŚ. W przypadku Kanarka, rozwiązano to inaczej - z korzyścią dla użytkowników. Dodatkowym atutem aplikacji jest możliwość dostosowania aplikacji. Ciekawą perspektywą jest otrzymywanie powiadomień dzięki integracji programu z Android Wear, a także Google Now.
Przy okazji, program jest bardzo prosty w obsłudze i przejrzysty. Informacje są podane w przystępny dla użytkownika sposób i śmiało mogę powiedzieć, że w obliczu bardzo słabej jakości powietrza w Polsce w ogóle, powinna ona stanowić element niezbędnika każdego użytkownika urządzenia z Androidem na pokładzie. Ale nie tylko - Michał Tajchert zapowiedział już rychłe wprowadzenie Kanarka do platformy iOS. Osoby korzystające z Windows 10 Mobile muszą obejść się smakiem.
Dlaczego powinieneś wiedzieć, jaka jest jakość powietrza w Twoim miejscu zamieszkania?
Wysokie stężenie pyłów w powietrzu źle wpływa na nasze zdrowie - na tym właściwie ten akapit powinien się skończyć. Polskie gospodarstwa domowe w dalszym ciągu polegają głównie na kotłach na paliwo stałe, a niska świadomość społeczna problemu zanieczyszczeń i idąca za tym niefrasobliwość gospodarzy bezpośrednio wpływają na stan zanieczyszczeń. Zimą problem nasila się - zużywa się więcej opału, brakuje deszczu, który "zebrałby" pył z powietrza. Podobnie jest z wiatrem, który "rozdmuchuje" pyły nie pozwalając im się skoncentrować.
Link do pobrania aplikacji: Google Play
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu