30

Jakiego iPhone dziś kupić, a które modele omijać? Poradnik zakupowy Antyweb

Po ostatnich premierach pytanie o to, który model iPhone wybrać jest zadawane coraz częściej. Dlatego biorąc pod uwagę nowe smartfony iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max oraz najświeższą odsłonę iOS 13 podpowiadamy. którego iPhona kupić.

5S i starsze modele

Widzę dziś tylko jeden powód, dla którego moglibyście zainteresować się którymkolwiek ze starszych modeli, jak 5S, 5, 4S czy 4. Jeśli szukacie dobrze wyglądającego telefonu, którego będziecie używać tylko i wyłącznie do rozmów i SMS-ów, a nie będzie Wam przeszkadzać stosunkowo krótki czas pracy na jednym ładowaniu, to możecie skusić się na jeden z wymienionych modeli iPhone. Są to zbyt stare urządzenia, zbyt długo niewspierane, by móc dzisiaj w pełni bezpiecznie używać na nich Internetu oraz przeróżnych aplikacji. Alternatywa? Zaraz poniżej.

iPhone SE

Jedyny smartfon Apple posiadający ekran o przekątnej 4 cale. Konstrukcja obudowy opiera się na wcześniejszych modelach, ale wewnątrz znajdują się podzespoły z iPhone 6S. To zapewnia najmniejszemu telefonowi od Apple ciągłe wsparcie, wliczając w to tegoroczną wersję iOS 13, która jest już dostępna do pobrania. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że wraz z nową, przyszłoroczną generacją iPhone, model SE straci wsparcie, więc jego zakup w dniu dzisiejszym będzie wiązał się z pewnym ryzykiem. Na jego korzyść przemawia wciąż atrakcyjna cena, kompaktowe wymiary i zadowalająca specyfikacja (wydajność i aparat). Niestety, niewiele wskazuje na to, by Apple planowało odświeżyć ten drobny model iPhone.

iPhone 6

Szóstka jest w tym całym zestawieniu najciekawszym modelem, ponieważ ze względu na cenę oraz rozmiar ekranu wydaje się teraz najbardziej atrakcyjnym wyborem. Przeciwko zakupowi iPhone 6 nie brakuje jednak argumentów. Po pierwsze, zeszłoroczny iOS 12 to ostatnia wersja systemu, jaka się dla niego pojawiła. Po drugie, wewnątrz znajdują się procesor A8 i zaledwie 1 GB pamięci RAM, więc korzystanie z aplikacji jak Messenger czy Instagram może sprawić drobne nieprzyjemności. Dodatkowo aparaty, szczególnie przednia kamerka, odstają od dzisiejszych standardów nawet w smartfonach z Androidem kosztujących ok. 1000 zł.

iPhone 6S, 7, 8

Bliźniaczo podobne do siebie modele postanowiłem umieścić w jednej kategorii, ponieważ osoby zainteresowane ich standardowymi lub większymi (Plus) wersjami będą mogły na podstawie budżetu wybrać jeden z nich. Najtaniej wypada oczywiście iPhone 6S, który prawdopodobnie właśnie otrzymał swoją ostatnią aktualizację do iOS 13. Jest to jednak wciąż dobry smartfon, ze wzmocnioną względem 6 obudową i zdecydowanie lepszymi podzespołami oraz aparatem.

Najbardziej optymalnym wyborem będzie iPhone 7, którego pozbawiono złącza słuchawkowego, ale jest chyba obecnie najlepszym wyborem, jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. Można spodziewać się, że 7 otrzyma jeszcze co najmniej jedną aktualizację, co oznacza, że przez najbliższe dwa lata będziecie używać aktualnego systemu, którego niezawodność i wydajność sprostają nawet nieco większym wymaganiom.

iPhone 8 polecę tylko tym osobom, które usilnie pragną pozostać przy mniejszej konstrukcji i/lub technologii Touch ID (odcisk palca), zamiast decydować się na skanowanie twarzy przez Face ID. Klasyczny iPhone 8 jest oczywiście wydajniejszy od 7, dodatkowo wyposażono go w bezprzewodowe ładowanie (uważajcie na szklany panel z tyłu, który zastąpił aluminium) i powinien być wspierany przez Apple jeszcze co najmniej przez 3 lata.

iPhone XR, X, XS

W przypadku modeli z serii X Sytuacja wygląda analogicznie, jak powyżej – o wyborze decyduje zasobność portfela. Jedynym odstępstwem od zasady jest iPhone XR, który może Was kusić bardzo kolorową obudową, ale dziś zdecydowanie lepszym wyborem od niego będzie iPhone 11 z dwoma aparatami, nowszym wnętrzem i pojemniejszym akumulatorem. Cechą wspólną jest ekran LCD, który jest prawdopodobnie najlepszym wyświetlaczem wykonanym w tej technologii na rynku, ale jeśli naprawdę zależy Wam na OLED-zie, gdzie czerń jest faktycznie czernią i taki ciemny motyw w iOS 13 wypełniony jest prawdziwym czarnym kolorem, nie szarym, to wybór pomiędzy X i XS będzie zależny tylko od możliwości finansowych. XS zagwarantuje Wam dłuższe wsparcie i lepsze zdjęcia, a to w połączeniu z ekranem OLED to najważniejsze różnice.

iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max

Najnowsza linia smartfonów iPhone wcale nie zawiera tylko najdroższych modeli. iPhone 11, o którym wspomniałem powyżej, to w tym momencie najlepszy wybór dla większości klientów, bo trudno cokolwiek temu smartfonowi zarzucić. Wybór droższych modeli może być uzasadniony jedynie ochotą posiadania ekranu OLED, a przede wszystkim trzecim obiektywem, zapewniającym jeszcze większe możliwości fotograficzne telefonu. Jeśli nie robicie aż tak dużo zdjęć i nie jesteście tka bardzo wymagającymi fotografami, to różnica w cenie pomiędzy iPhone 11 i iPhone 11 Pro (Max) jest zbyt duża, by sięgać po portfel.