Android

Android 10 dla OnePlus 7 i 7 Pro już dostępny, duży nacisk na prywatność

Kamil Pieczonka
Android 10 dla OnePlus 7 i 7 Pro już dostępny, duży nacisk na prywatność
36

Aktualizacje dla smartfonów z Andoidem to trudny temat. W dniu premiery nowego systemu dostają je tylko smartfony tworzone przez Google, inni producenci notują spore opóźnienia, ale dobry przykład daje OnePlus. Tym razem najnowsze smartfony tej firmy dostają Androida 10 niespełna 3 tygodnie po oficjalnej premierze.

OxygenOS 10, czyli Android 10 stawia na prywatność

OnePlus opublikował wersję beta OxygenOS 10 już jakiś czas temu, ale teraz firma ma już gotową finalną wersję systemu, która w ramach aktualizacji OTA trafia na pierwsze smartfony. W pierwszych dniach będzie to niewielka liczba urządzeń, wybranych losowo, dlatego nie pomoże tutaj sztuczka z instalacją VPNa, lokalizacja nie ma na to wpływu. Jeśli nie pojawią się żadne krytyczne błędy to w kolejnych dniach aktualizacja będzie udostępniona już globalnie, dla wszystkich.

Zobacz też: recenzja OnePlus 7 Pro

Z zapowiedzi OnePlus wynika, że Android 10 wprowadzi sporo bardzo ciekawych zmian. Poza nową wersją systemu, dostaniemy też całkowicie odmieniony interfejs graficzny, nowe możliwości dopasowania elementów menu do swoich wymagań oraz całkowicie nowe ustawienia związane z prywatnością. To właśnie na ten ostatni aspekt postawiono duży nacisk. W nowej wersji systemu możemy nie tylko określić do czego dostęp ma dana aplikacja, ale też w jakich sytuacjach. Dzięki temu można zablokować możliwość np. odczytywania naszej lokalizacji, gdy aplikacja nie jest aktywna.

Znacznie łatwiej będzie też zarządzać pozwoleniami dla konkretnych aplikacji z poziomu ustawień smartfona. OxygenOS 10 w prosty sposób pozwala blokować dostęp do takich funkcji jak kalendarz, historia rozmów, aparat, lokalizacja, mikrofon czy telefon. Jeśli obawialiście się, że Facebook podsłuchuje wasze rozmowy, to teraz skutecznie się przed tym obronicie ;-).

Powiadomienia i ustawienia po nowemu

OnePlus zaoferuje też w nowym systemie więcej opcji dopasowania ustawień pod siebie, włączając w to ekran blokady, wygląd systemowych ikonek, zegarka czy animacji odblokowania telefonu czytnikiem linii papilarnych. Do wyboru mamy też jedną z trzech podstawowych kompozycji ustawień, w tym tzw. dark mode, a nawet możliwość zmiany kształtu przycisków na pasku powiadomień.

W nowej wersji systemu pojawia się też opcja kategoryzacji powiadomień. Do wyboru są dwa ustawienia - istotne i inne. W tym pierwszym przypadku gdy pojawi się nowe powiadomienie telefon zawibruje i odtworzy dźwięk, w drugim przypadku tylko wyświetli powiadomienie, bez żadnej dodatkowej akcji. Sami możemy wybrać jakie aplikacje są dla nas istotne, a jakie nie, dzięki temu nie będzie rozpraszani w czasie pracy.

W OxygenOS 10 pojawiają się także nowe pełnoekranowe gesty, przesunięcie palcem od krawędzi telefonu do środku da efekt naciśnięcia przycisku powrotu, a przesuwając palcem po dolnej belce będziemy mogli przełączać się między ostatnio używanymi aplikacjami. Ciekawa może być też funkcja Smart Display, która wyświetla informacje np. o pogodzie, zdarzeniach z kalendarza lub tytuł utworu muzycznego bez odblokowania telefonu. Ma to działać na bazie czasu i naszej aktualnej lokalizacji. Co ciekawe może też reagować na muzykę odtwarzaną w tle, podając np. tytuł utworu.

W systemie pojawi się też nowa zakładka - Game Space, która grupuje wszystkie wasze gry w jednym miejscu, ale też pozwala na optymalizację ustawień procesora i grafiki pod kątem gier, po to aby zapewnić sobie jak najbardziej płynną rozgrywkę. Game Space monitoruje też czas korzystania z każdej gry i pozwala sprawdzić ile czasu spędzamy na tego typu rozrywce. Wreszcie ostatnią ciekawostką jest możliwość filtrowania wiadomości SMS po słowach kluczowych. W ustawieniach możemy automatycznie blokować wiadomości, które zawierają np. słowo "oferta" aby uniknąć zbędnego spamu.

OxygenOS 10 trafi też na inne modele OnePlus

OnePlus jeszcze oficjalnie nie potwierdził kiedy nowy system dostaną starsze urządzenia, więcej szczegółów mamy poznać podczas globalnej premiery modelu OnePlus 7T, która planowana jest na 10 października w Londynie. Wtedy dowiemy się kiedy OxygenOS 10 zawita na smartfony OnePlus 5/5T oraz OnePlus 6/6T, niestety właściciele starszych modeli będą musieli obejść się smakiem, albo zainwestować w nowszy model ;-)

źródło: OnePlus

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu