Hasło do sieci WiFi zazwyczaj dostarczane jest wraz z modemem od firmy oferującej Internet. Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto jednak zmienić zarówno samą nazwę sieci jak i jej hasło. Podpowiadamy jak to zrobić najłatwiej.
Zmiana hasła WiFi na komputerze i telefonie. Podpowiadamy jak to zrobić
O tym, że warto dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, przypominamy na każdym kroku. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Raz podłączeni do Internetu często zapominamy, że warto zmienić domyślne ustawienia dostarczane przez ISP (dostawców Internetu) wraz z modemem lub routerem. Decydując się na zmiany ustawień fabrycznych, warto zacząć od zmiany hasła dostępowego do samego modemu/routera. W następnej kolejności swoje kroki trzeba skierować do ustawień sieci WiFi, gdzie można zmienić m.in. SSID (identyfikator sieci) oraz hasło do sieci umożliwiające łączenie się z siecią bezprzewodową na wszystkich urządzeniach.
Zmiana hasła WiFI. Jak to zrobić i co będzie potrzebne?
A jak w ogóle dostać się do naszego modemu/routera? Pierwszym krokiem jest poznanie jego adresu. Domyślnie będzie to najprawdopodobniej 192.168.0.1. Jeśli jednak adres jest inny, można skorzystać z komputera, by go poznać. Wystarczy uruchomić wiersz poleceń poprzez wpisanie komendy cmd w menu Start > Uruchom lub wpisując w okno wyszukiwania "wiersz poleceń". Komenda potrzebna do uzyskania informacji o sieci WiFi należy wpisać komendę ipconfig. To wystarczy by na ekranie wiersza poleceń wyświetliły się wszystkie dane związane z siecią. Informacja, której szukamy to Default Gateway, jest to adres lokalny naszego routera.
Można też skorzystać z bardziej przystępnych rozwiązań uruchamiając Centrum Sieci i Udostępniania na komputerze z Windowsem. W oknie, które się pojawi wystarczy odszukać nazwę swojej sieci (w poniższym wypadku jest to po prostu Ethernet), a po kliknięciu na odnośnik w kolejnym oknie wybrać Szczegóły. Ten sposób pozwala sprawdzić też przy okazji kilka innych przydatnych parametrów, jak choćby szybkość naszego połączenia (zarówno LAN jak i WiFi).
Znając ten adres, możemy otworzyć dowolną przeglądarkę internetową i go zwyczajnie wpisać. Po kilku chwilach powinna pojawić się strona logowania do routera. Domyślny login i hasło są wpisane w instrukcji, jeśli nie macie wersji papierowej to warto poszukać online. Najczęściej login to "admin" albo "root", a hasło to po prostu "password" albo "admin". Czasami wystarczy pole to zostawić puste, ale system podczas konfiguracji poprosi nas zapewne o ustawienie nowego, własnego hasła dostępu dla administratora. Warto to zrobić
Zmiana hasła WiFi na routerze przez komputer
Ustawienia związane z sieciami WiFi oraz ich zabezpieczeń nie różnią się zbytnio w zależności od modemu/routera, który mamy w domu. Producenci, choć oferują swoje własne interfejsy paneli sterowania, nie kombinują zbyt bardzo i nie utrudniają użytkownikom zmianę podstawowych i bardziej zaawansowanych ustawień. To, czego szukamy to zakładki wskazującej na sieci bezprzewodowe. Posłużmy się przykładem routera TP-Link. Aby zmienić dane dostępowe do sieci WiFi - w tym SSID (identyfikator sieci), hasło i to czy chcemy korzystać z sieci 2.4 lub 5 GHz należy przejść do zakładki Sieć bezprzewodowa (Wireless)-> Ustawienia sieci bezprzewodowej (Wireless Setting). Tu, oprócz nazwy sieci możemy podejrzeć hasło (Wireless password) oraz je zmienić. W przypadku niektórych modeli, nazwa sieci bezprzewodowej (SSID) znajduje się w zakładce Ustawienia (Basic Settings), a hasło w zakładce Zabezpieczenia WiFi (Wireless Security). Nie da się jednak ukryć, że zmiana hasła WiFi bezpośrednio w Panelu Sterowania modemu lub routera nie powinna sprawiać nikomu trudności.
Zmiana hasła WiFi na routerze przez telefon
Operacja zmiany hasła za pomocą smartfona może wyglądać praktycznie identycznie. Upewnijcie się tylko, że jesteście podłączeni do swojej sieci WiFi i podobnie jak na komputerze, wystarczy wpisać adres IP routera w przeglądarkę internetową. Panele Sterowania w większości przypadków są przystosowane do ekranów smartfonów więc nawigacja po ustawieniach nie stanowi żadnego problemu. Zmiana hasła do sieci bezprzewodowej będzie więc wyglądała tak samo, jak na komputerze - wystarczy odszukać odpowiednią sekcję poświęconą WiFi i ustawić nowe dane logowania.
Zmiana hasła WiFi w aplikacji mobilnej
Jest jednak jeszcze jeden sposób na to - aplikacja mobilna. Wielu producentów sprzętu sieciowego udostępnia swoje aplikacje mobilne umożliwiające dostosowanie wszystkich ustawień związanych z siecią. Zainstalowana na urządzeniu z Androidem lub iOS daje szybki dostęp do diagnostyki, listy podłączonych urządzeń, informacji na temat przepustowości sieci, bieżącego ruchu sieciowego i wielu innych danych. To także prosty sposób zarządzania samym urządzeniem i siecią. Od opcji związanych z bezpieczeństwem po możliwość tworzenia sieci Mesh czy przeprowadzenia optymalizacji pozwalającej na ustawienie priorytetów dla działania sieci. Np. router i sieć można ustawić pod kątem gier online, strumieniowania multimediów, pracy i nauki zdalnej, przeglądania stron WWW czy przesyłania plików.
Z poziomu aplikacji mobilnej w szybki i bezpieczny sposób można zmienić ustawienia samej sieci bezprzewodowej. Przykładowo - dla routerów ASUS dostępna jest aplikacja ASUS Router - zarówno na smartfonach z Androidem, jak i iOS. Zmiana hasła w tym przypadku jest bardzo prosta. Uruchamiając apkę i logując się na router, który jest wykrywany niemal natychmiastowo, wystarczy przejść do zakładki Ustawienia. Jeżeli robicie to po raz pierwszy, warto skorzystać z funkcji szybkiej konfiguracji. Przeprowadza ona nas krok po kroku przez proces łączenia się z routerem oraz zmiany nazwy sieci WiFi i hasła.
By jednak zmienić same ustawienia sieci bezprzewodowej należy przejść do Ustawienia > Ustawienia sieci bezprzewodowej > Ustawienia sieci. Pojawi się okno z informacjami na temat SSID, szyfrowania i klucza sieci (hasło). Wraz ze zmianą hasła, aplikacja podpowie, jak bardzo jest ono bezpieczne. Warto pamiętać o ustawieniu takiego hasła, by nie było ono łatwe do odgadnięcia. Potwierdzeniem zmian jest naciśnięcie przycisku Zastosuj. Po zmianie hasła może być konieczne ponowne zalogowanie się do sieci WiFi z nowym hasłem.
Stock Image from Depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu