Nieraz pewnie zdarzyło się wam, że odwiedzający was znajomi albo koledzy lub koleżanki waszych dzieci zapytali o hasło do WiFi, zazwyczaj wtedy rozpoczyna się gorączkowe poszukiwanie karteczki z hasłem albo sprawdzanie kodu na routerze. Można to jednak zrobić również na urządzeniach wpiętych do sieci.

Na każdym kroku słyszymy, by tworzyć rozbudowane hasła, które trudno jest złamać. I nie dotyczy to wyłącznie banku czy poczty elektronicznej. O bezpieczeństwo powinniśmy zadbać również w swojej sieci domowej. A co w przypadku, gdy odwiedzają nas znajomi i proszą o dostęp do internetu? Skomplikowane hasło trudno zapamiętać, a nie zawsze działa udostępnienie sieci między urządzeniami. Czasem zdarzają się sytuacje, w których przynosimy do domu nowe urządzenie, które trzeba podłączyć do sieci i najłatwiej zrobić to właśnie przez WiFi. Jak więc sprawdzić hasło WiFi bez konieczności zapisywania go na karteczce? Jest na to kilka sposobów.
Praktycznie dowolne urządzenie podpięte do naszej sieci WiFi daje możliwość podejrzenia hasła do sieci WiFi z którą jesteśmy już połączenie. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać. Jednak najprostszym rozwiązaniem będzie podzielenie się dostępem do WiFi bez konieczności podawania hasła.
Udostępnianie hasła do WiFi w systemie iOS
Posiadacze urządzeń z iOS z pewnością znają to doskonale – wystarczy próba zalogowania się do sieci w towarzystwie osoby, która jest już z nią połączona i również posiada urządzenie z systemem iOS. Na drugim urządzeniu pojawi się wówczas stosowne powiadomienie z zapytaniem. Wystarczy potwierdzić, że chcemy udostępnić hasło i gotowe – goście mają dostęp do Internetu.
Sprawdzamy hasło do WiFi na routerze
Najłatwiej sprawdzić hasło do WiFi na routerze, z którego rozchodzi się nasza bezprzewodowa sieć. Można to zrobić na kilka sposobów. Większość routerów obsługuje tzw. standard WPS (WiFi Protected Setup). Pozwala on na przyłączenie urządzenia do sieci po wpisaniu kodu podanego na nalepce znamionowej. Zazwyczaj wymaga to wciśnięcia fizycznego przycisku na routerze, co jest dodatkową warstwą zabezpieczającą (WPS jest aktywne tylko wtedy kiedy tego chcemy). Czasami nie trzeba korzystać z przycisku. Wystarczy wpisać hasło podane na naklejce routera, pod warunkiem oczywiście że go nie zmieniliśmy. Minusem takich haseł jest fakt, że są praktycznie losowe, więc dyktowanie go może sprawić kłopot. Dobra informacja jest jednak taka, że zazwyczaj wystarczy to zrobić raz. Przy każdej kolejnej wizycie nasz gość będzie miał zapisane dane logowania do sieci i nie będzie trzeba ponownie podawać mu hasła. No dobra, ale zajrzenie pod router i przeczytanie hasła z naklejki nie jest odkryciem Ameryki. Przejdźmy więc do bardziej zaawansowanych sposobów.
Sprawdzanie hasła do WiFi w narzędziach konfiguracyjnych
Router pozwala na jeszcze jedno sprawdzenie hasła do sieci WiFi. Będzie trzeba jednak skorzystać panelu sterowania umożliwiającego konfigurację sprzętu sieciowego, zarządzanie podłączonymi urządzeniami i zmienianie ustawienia związane z samą siecią. Tu jednak potrzebne będą dodatkowe umiejętności z obsługi tego typu rozwiązań. Trzeba znać adres IP routera i dane logowania pozwalających wejść do panelu.
Adres IP zazwyczaj ma adres 192.168.0.1. Warto jednak wcześniej to sprawdzić – np. w ustawieniach sieci WiFi na telefonie lub w komputerze. Gdy już zalogujemy się do routera, wystarczy przejść do ustawień sieci WiFi i odczytać zapisane tam hasło. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możemy to zrobić z dowolnego urządzenia wpiętego do sieci, a więc zarówno komputera jak i smartfona. Obecnie wiele routerów posiada własne aplikacje mobilne, które wykrywają urządzenie sieciowe i pozwalają na zarządzanie nim bez konieczności sięgania po komputer lub szukania adresu routera. Wystarczy tylko otworzyć takie narzędzie i przejść do zakładki WiFi aby podejrzeć hasło do sieci bezprzewodowej. To bardzo wygodne i chyba najłatwiejsze rozwiązanie.
Android – jak sprawdzić hasło do WiFi
A jak sprawa wygląda w przypadku poszukiwań hasła do WiFi na urządzeniach mobilnych? Sprawdźmy na przykładzie smartfona z Androidem. Skoro telefon jest podłączony do sieci WiFi, to ma też zapisane hasło do niej w swojej pamięci. Hasło to zazwyczaj można bez większych problemów odczytać. Wystarczy przejść do Ustawień, odszukać sieci WiFi i listę zapisanych sieci. Wskazując na konkretną nazwę SSID (identyfikator sieci) pojawi się nowe okno gdzie można podejrzeć hasło logowania - wcześniej będzie trzeba potwierdzić, że to właściciel telefonu chce sprawdzić hasło – potrzebna będzie autoryzacja PIN lub wybraną metodą odblokowania telefonu. Nic prostszego.
iPhone - jak sprawdzić hasło do WiFi
Równie łatwo można to zrobić, jeśli chodzi o urządzenia mobilne od Apple. Jeśli posiadacie iPhone'a (lub tablet iPad) sprawa jest bardzo zbliżona do tego, co oferuje Android. Choć jeszcze kilka lat temu gigant z Cupertino nie pozwalał na podgląd hasła WiFi na urządzeniu z iOS/iPadOS to dziś mamy już taką możliwość. Przechodząc do ustawień WiFi wystarczy wejść w informacje o podłączonej sieci – ikona i. Już na samej górze pojawia się ukryte hasło. Stukając palcem na hasło iPhone poprosi o weryfikację - Face ID, Touch ID lub PIN. Jeśli zweryfikujemy naszą tożsamość, hasło do WiFi zostanie wyświetlone z możliwością jego skopiowania do schowka. Jest jednak szybszy sposób na przekazanie hasła do naszej sieci – pod warunkiem, że osoby chcące się do niej podłączyć posiadają sprzęt Apple. W momencie, gdy będą chciały skorzystać z tej samej sieci WiFi, na naszym urządzeniu pojawi się odpowiedni komunikat z pytaniem czy chcemy pozwolić komuś przyłączyć się do naszej sieci. Bez weryfikacji hasłem i dyktowania go drugiej osobie – szybko i bezpiecznie.
Windows - jak sprawdzić hasło do WiFi
Microsoft ma najbardziej liberalne podejście do haseł do WiFi w swoich systemach. Takie hasło można podejrzeć bez konieczności dodatkowego potwierdzania swojej tożsamości. O ile jesteśmy zalogowani na koncie administratora systemu. Co ciekawe, zarówno Windows 10 jak i w Windows 11 nie posiada prostego podglądu haseł z poziomu ustawień sieci. Hasła WiFi nadal trzeba podglądać w starym dobrym Panelu Sterowania pamiętającym czasy Windowsa XP.
Panel Sterowania okazuje się niezastąpiony w wielu sytuacjach. Aby sprawdzić hasło WiFi sieci, do której jesteśmy podłączeni, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonkę sieci obok zegarka (w prawym dolnym rogu) i wybrać Centrum sieci i udostępniania (albo odszukać tej pozycji w Panelu Sterowania). Następnie otwieramy Właściwości sieci bezprzewodowej. W kolejnym oknie w zakładce Zabezpieczenia zaznaczamy okienko "Pokaż znaki" i magicznie kropki w oknie "Klucz zabezpieczeń sieciowych" zamienią się w hasło. I to wszystko.
Sprawdzamy hasło do WiFi komputerach Apple
Sprawdzenie hasła WiFi na komputerach Apple z zainstalowanym systemem operacyjnym macOS jest równie proste, co na urządzeniach mobilnych amerykańskiej firmy. Wystarczy przejść do Ustawień systemowych, wybrać opcję Wi-Fi i zjechać na sam dół listy dostępnych sieci. Tam klikamy przycisk Zaawansowane. Naszym oczom ukaże się kolejna lista. Wystarczy wybrać ikonę trzech kropek obok wybranej sieci. Wybieramy komendę Kopiuj hasło. Aby je zobaczyć, musimy wkleić je np. do Notatek lub wybranego edytora tekstu.
Aktualizacja: 19.07.2023
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu