Poradniki

Jak złożyć wniosek o ESTA by móc bez wizy podróżować do USA? O czym należy pamiętać?

Kamil Świtalski
Jak złożyć wniosek o ESTA by móc bez wizy podróżować do USA? O czym należy pamiętać?
39

Kilka tygodni temu usłyszeliśmy że, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, turystycznie do Stanów Zjednoczonych będziemy mogli podróżować bez wizy. Na wypady które nie będą trwać dłużej niż 90 dni, zamiast turystycznej wizy B2 — wystarczy autoryzacja za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization (ESTA)). Wniosek o nią można złożyć online, a po przyznaniu autoryzacji — ważna jest ona przez dwa lata. Jak to zrobić? Na co uważać? Kto może skorzystać z ESTA?

Od 11 listopada 2019 nie potrzeba wiz turystycznych do Stanów Zjednoczonych — wystarczy ESTA

Warto pamiętać, że ESTA upoważnia wszystkich jej posiadaczy do wjazdów turystycznych lub służbowych na okres nie dłuższy, niż 90 dni. Niezbędne w tym celu jest jednak posiadanie paszportu zgodnego z Visa Waiver Program, rejestracja za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA) i spełnienie warunków programu. Jakie to warunki, można przeczytać na stronie biur konsularnych Departamentu Stanu USA.:

Aby wjechać do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Ruchu Bezwizowego, osoba podróżująca musi:

  • Być obywatelem jednego z ww. krajów oraz posiadać zgodny z programem VWP paszport,
  • Posiadać autoryzację systemu ESTA,
  • Przebywać w Stanach Zjednoczonych nie dłużej niż 90 dni.
  • Podróżować w celach:
    • Służbowych- Celem planowanej podróży są konsultacje z partnerami biznesowymi, naukowe, edukacyjne, zawodowe lub biznesowe zjazdy, lub konferencje w konkretnych terminach, kwestie własnościowe lub w celu negocjowania kontraktu.
    • Turystycznych- Celem planowanej podróży jest rekreacja, w tym wakacje, święta, rozrywka, wizyty u przyjaciół lub rodziny, odpoczynek, leczenie, występy amatorów w wydarzeniach muzycznych, sportowych, konkursach itp., którzy nie pobierają żadnego wynagrodzenia
    • Tranzyt- Jeśli podróżuje się przez Stany Zjednoczone.

Dodatkowo osoba taka musi mieć bilet powrotny lub na dalszą podroż, a także korzystać z usług przewoźników biorącego udział w programie. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na wspomnianej wyżej stronie biur konsularnych Departamentu Stanu USA.

Warto także pamiętać, że wszyscy zainteresowani podróżą do Stanów Zjednoczonych którzy po 1 marca 2011 roku przebywali na terenie Iraku, Iranu, Syrii, Sudanu, Libii lub Jemenu nie mogą skorzystać z programu ESTA. W ich przypadku niezbędne będzie ubieganie się o wizę turystyczną w Ambasadzie. Wybierając się do USA warto też pamiętać, że niezbędne jest posiadanie paszportu ważnego pół roku dłużej, niż planowana data powrotu.

Jak złożyć wniosek o ESTA by podróżować do USA bez wizy?

  1. Wejdź na stronę https://esta.cbp.dhs.gov/esta/;
  2. Wybierz polecenie New Application, a następnie — by wyrobić ESTA dla jednej osoby — Individual Application;
  3. Teraz pojawi się komunikat, w którym zostajemy poinformowani o tym że wszystkie wpisywane dalej dane przekazujemy Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych. Dopiero po zaakceptowaniu go, możemy przejść dalej;
  4. Kolejny krok to konieczność zaakceptowania zestawu kolejnych zasad;
  5. Teraz czas na wypełnienie kolejno całego zestawu informacji na nasz temat: danych o podróżującym, dokumentach z których będzie korzystał, informacji o rodzinie, danych kontaktowych, a także tych na temat naszego pracodawcy: obecnego lub (jeśli brak) — byłego. Opcjonalnie można także podać nasze namiary w social-mediach.
  6. Kolejna strona to informacje dotyczące naszej podróży do USA: czy przebywać tam będziemy wyłącznie w celach przesiadkowych, z zamiarem dalszej podróży, czy planujecie zostać na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeśli wybieracie drugą opcję — pojawią się rubryki związane z osobami kontaktowymi w USA (gdy takich nie macie — wystarczy wpisać UNKNOWN, albo podać namiary na miejsce gdzie będziecie się zatrzymywać).
  7. Dalej czekają informacje dotyczące waszego miejsca pobytu w USA (adresy hoteli, hosteli itd).
  8. W dalszej kolejności składając wniosek o ESTA należy podać dane kontaktowe do waszych bliskich (osoby kontaktowe) przebywających poza USA;
  9. Finalne pytania to standardowe formułki związane z bezpieczeństwem, w których aplikanci pytani są m.in. o choroby, wyroki w sprawach kryminalnych, nadużywanie narkotyków, odrzucone wnioski wizowe itd.
  10. Ostatnim krokiem jest uiszczenie opłaty o wartości 14 amerykańskich dolarów. Tam, poza podaniem sposobu płatności, należy też zaznaczyć opcję w której potwierdzamy że wszystkie podane przez nas informacje są prawdziwe. Druga ze zgód to rzecz opcjonalna (obowiązkowa tylko dla tych, którzy składają wniosek w czyimś imieniu).
  11. Teraz pozostaje nam tylko upewnić się, że wszystkie podane tam dane są prawdziwe i w niczym się nie pomyliliśmy, a po zatwierdzeniu wszystkiego — finalizacja transakcji.

Po kilkudziesięciu sekundach, kiedy płatność zostanie sfinalizowana, strona przekieruje nas do strony, gdzie maksymalnie po kilku minutach powinien czekać na nas werdykt!

Pamiętajcie jednak, że dla Polaków formularze aplikowania o ESTA dostępne będą od najbliższego poniedziałku — 11 listopada 2019 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu