Apple

iPhone pod choinką? Pomagamy w konfiguracji iOS

Kamil Świtalski
11

Jeżeli wasze listy do Świętego Mikołaja dotarły na czas, to istnieje duża szansa że u częśći z was pod choinką czekał nowiusieńki iPhone. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was kilka prostych wskazówek, które przydadzą się przy konfiguracji iOS!

Konfiguracja nowego iPhone'a raczej nie powinna nikomu sprawić problemu — szczególnie, jeżeli mieliście już wcześniej swoje Apple ID. Jeżeli nie, to też większych problemów być nie powinno — tym bardziej że na łamach AntyWeb wspominaliśmy już też jak założyć konto Apple bez karty. Po wyborze języka system sprawnie przeprowadzi was przez kolejne etapy, ale dla tych którzy z urządzeniami przenośnymi Apple spotykają się po raz pierwszy... i nie tylko — kilka wskazówek.

Transfer danych? To nie problem, nawet z Androida

Niezależnie od tego czy wcześniej korzystaliście z innego iPhone'a, czy Androida — warto byłoby zadbać o przeniesienie danych. W przypadku pierwszej opcji najbezpieczniej będzie zrobić na starym urządzeniu kopię w iCloud — i już na etapie konfiguracji urządzenia ją odtworzyć. Jeżeli jednak boicie się że wszystkie wasze dane zostaną w Androidzie i całość trzeba przenosić ręcznie, to spokojnie — obok odtwarzania z backupu iTunes oraz iCloud, przy pierwszej konfiguracji widnieje także polecenie Przenieś dane z Androida. Na Androidzie zainstalujcie aplikację Move to iOS, uruchomcie, odszukajcie polecenie Find Your Code. Wpisz kod na iPhone, wybierz elementy które chciałbyś przenieść i... czekaj. Tempo transferu zależy od szybkości łącza internetowego, do którego podłączone są oba urządzenia.

W ten sposób przenieść można m.in. kalendarze, wiadomości, kontakty czy multimedia. Co więcej — jeżeli aplikacja odnajdzie aplikacje z których korzystaliście na Androidzie, to też automatycznie je pobierze.

Po zakończeniu transferu możesz już rozpocząć korzystanie z urządzenia, ale zanim to — warto jeszcze zajrzeć do opcji i skonfigurować co nieco.

Konfiguracja Touch ID

Czytnik linii papilarnych jest obecny w iPhone'ach od kilku dobrych lat. Dane przez niego wykorzystywane to jeden z elementów, którego nie można przenieść i po każdym resecie telefonu trzeba je konfigurować od nowa. Pamiętajcie jednak, że nim do tego przystąpicie, najpierw musicie stworzyć kod dla urządzenia. Następnie przechodzimy do Ustawień -> Touch ID i wybieramy polecenie Dodaj odcisk palca. To tutaj tak naprawdę rozpoczyna się cały proces, przez który przeprowadzą was widoczne na ekranie komunikaty. Ze swojej strony dodam, że warto dodać więcej niż jeden palec, bo innym odblokowujemy trzymając sprzęt w dłoniach, a innym kiedy leży na biurku. Jeżeli okaże się, że wasz odcisk średnio działa — warto spróbować skonfigurować ten sam palec raz jeszcze, układając go pod innymi kątami. Mimo ciągłego udoskonalania tej technologii, wciąż nie jest ona idealną — ale przynajmniej wyraźnie przyspiesza z każdym nowym urządzeniem.

Po konfiguracji Touch ID będziemy mogli zastąpić ciągłe wpisywanie hasła odciskami palca m.in. przy zakupach w App Store.

Ustal jak ma wyglądać twoje Centrum Sterowania

Centrum Sterowania to pasek z narzędziami, który w każdym momencie można wysunąć z dolnej części ekranu. Obecny od jakiegoś czasu, w najnowszej wersji nareszcie można go skonfigurować według naszego widzimisię — i jak najbardziej warto z tego korzystać. Macie w domu moduły współpracujące z HomeKitem? Warto ustawić tam odpowiedni skrót, by mieć je zawsze pod ręką! Często korzystacie z minutnika i nie dogadujecie się z Siri? No to tym bardziej!

Aby skonfigurować moduł tak, by był jak najbardziej dla nas wartościowy wchodzimy do Ustawień, a tam odnajdujemy Centrum Sterowania. Następnie wybieramy polecenie Dostosuj Narzędzia — i możemy spokojnie dodawać ikonki, które mają znaleźć się przy dolnej części ekranu. Do naszej dyspozycji dostaliśmy aż 18 elementów — od skrótu do aparatu, przez lupę, dyktafon, minutnik, kalkulator, latarkę... na wallecie kończąc! Pamiętajcie, że można je też dowolnie zamieniać miejscami. Skonfigurujcie to tak, aby wam było wygodnie!

Skonfiguruj widżety, aby żyło się prościej

Jeżeli waszym poprzednim urządzeniem był Android, to prawdopodobnie widżety są wam już doskonale znane. Musicie mieć jednak na uwadze, że te działają tutaj zupełnie inaczej niż w systemie Google. Nie można ich dodawać do ekranów głównych, pulpitów czy jak jeszcze chcielibyście je nazwać. Niestety — iPhone'owy Springboard jest konstrukcją nie do ruszenia bez jailbreaka. Nie oznacza to jednak, że twórcy nie dają możliwości dodania własnych widżetów — z tym, że tutaj znajdziemy je w specjalnej zakładce, do której dostaniemy się przechodząc w lewo z ekranu głównego lub ekranu blokady. Warto dodać tam kilka swoich ulubionych platform, co pozwoli np. sprawdzić informacje ze świata bez konieczności odblokowywania urządzenia. Widżetami zarządzamy wybierając znajdujące się na dole strony polecenie Edycja. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że nie wszyscy twórcy aplikacji zadbali o stosowne dodatki. Od siebie jednak serdecznie polecam najszybszy notatnik świata — NoteDash (dostępny za darmo).


Wybierz jak można się z tobą kontaktować przez iMessage i FaceTime

iMessage oraz FaceTime to komunikatory Apple, które dostępny są wyłącznie na ich urządzeniach. Są one zespolone z aplikacją Wiadomości oraz systemowym dialerem. Jako identyfikator na platformach mogą posłużyć nasze numery telefonu, ale także adresy e-mail powiązane z naszym kontem. Sami zadecydujcie jak chcecie się w nim identyfikować. W tym celu otwórzcie Ustawienia i przejdźcie do zakładki FaceTime. Tam będziecie mogli zadecydować czy w jaki sposób jesteśmy identyfikowani, a także z jakiego adresu / numeru rozpoczynamy nową rozmowę.

Jeżeli zaś nie jesteście zainteresowani korzystaniem z komunikatorów Apple i wolicie pozostać przy własnych, sprawdzonych, rozwiązaniach, to żaden kłopot. Możecie je wyłączyć na samej górze wspomnianej już zakładki FaceTime, iMessage zaś analogicznie odznaczymy w znajdującej się tuż obok sekcji Wiadomości. Wówczas to w charakterystycznej aplikacji z zieloną będziemy otrzymywać tylko wiadomości SMS.

Usuń systemowe aplikacje, z których nie planujesz korzystać

Już przy pierwszym uruchomieniu telefonu niemal cały ekran będzie po brzegi wypakowany aplikacjami i systemowymi opcjami. Od Ustawiań, przez kalkulator, muzykę, mail, przeglądarkę, na giełdzie i iBooks kończąc. Jeszcze niedawno były one nie do ruszenia — jedynym co mogliśmy zrobić, to ukryć je głęboko w folderze, do którego i tak nigdy nie zaglądamy. Teraz jednak bez problemu można je usunąć tak, jak wszystkie inne programy które na co dzień instalujemy z App Store. Czyli wystarczy chwilę przytrzymać palcem na ikonie, aż ta podskoczy i pojawi się charakterystyczny X przy jednej z górnych krawędzi.

A gdyby się coś w przyszłości zmieniło i będziecie potrzebować informacji giełdowych to spokojnie — wystarczy tylko wejść do sklepu z aplikacjami i pobrać je ponownie, obiecuję, że będą tam na was czekać!

Mamy nadzieję, że tych kilka porad pomoże wam sprawniej skonfigurować i — co ważniejsze — także spersonalizować znalezione pod choinką urządzenie. Ze swojej strony życzę owocnego korzystania z nowego smartfona i... Wesołych Świąt!

Grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu