Ci którzy interesują się wydarzeniami na scenie stratupowej w Europie zapewne czytali już news o tym, że niemiecki fundusz Point Nine Capital pozyskał...
Jak zdobyć 40 milionów euro dla własnego funduszu? Rozmowa z Pawłem Chudzińskim
Ci którzy interesują się wydarzeniami na scenie stratupowej w Europie zapewne czytali już news o tym, że niemiecki fundusz Point Nine Capital pozyskał 40 milionów euro na dalsze inwestycje. Fundusz ten powinien być nam dobrze znany ponieważ zrobił kilka bardzo dobrych inwestycji w Polsce (Infakt, Zadane.pl, Positionly, znanylekarz.pl itd) a partner zarządzający czyli Paweł Chudziński jest częstym gościem na polskich imprezach startupowych.
Ponieważ z Pawłem znam się dość dobrze postanowiłem zapytać go jak się załatwia taką rundę dla własnego biznesu. Jest to jak na polskie warunki kwota olbrzymia (dodam, że pochodząca jedynie z prywatnych źródeł bez udziału funduszy państwowych czy unijnych) jak na niemieckie warunki bardzo duża.
Paweł powiedz proszę ile pieniędzy pozyskał wasz fundusz i na jaki okres czasu, bo przecież inwestorzy liczą na zwrot z inwestycji:
Jest to 40 milionów euro, inwestorzy nastawieni są nawet na okres do 10 lat przy kilkukrotnym zwrocie z inwestycji.
Jak się pozyskuje tak olbrzymie fundusze?
Na to składa się kilka elementów. Najważniejsze jest pokazaniem, że własna strategia inwestycyjna działa. Trzeba mieć tak zwany dobry track record. Trzeba też pokazać, że ma się zespół zdolny do zarządzania większymi sumami pieniędzy. Ważne jest też żeby pokazać inwestorom, że wierzy się w ten biznes i inwestuje razem z nimi. My włożyliśmy w tę rundę również nasze prywatne fundusze.
Ile osób teraz u was pracuje?
Full Time kilka osób łącznie z dwoma założycielami. Mamy też kilku doradców którzy zainwestowali w nasze spółki i teraz pomagają nam je rozwijać.
Jaki się zarabia na "inwestowaniu" obcego kapitału?
Standard przy tego typu biznesie to 2 do 20. Czyli
ok 2% to koszty zarządzania inwestycjami (mniej lubi więcej w zależności od kwoty) oraz 20% z zysków jakie wygenerują inwestycje.
Polskie spółki wsparte przez Point Nine Capital
Ile trwał cały proces gromadzenia takiego funduszu i jak on wyglądał.
Wszystko łącznie trwało ok roku czasu. W tym czasie zrobiliśmy dwa zamknięcia czyli najpierw zebraliśmy grupę inwestorów od których pozyskaliśmy fundusze a następnie do tej grupy dołączyli koleni i było to drugie zamknięcie. Potem pozostało dopasowanie istniejących umów tak aby mieć jeden dokument obowiązujący dla wszystkich.
Jednym z waszych inwestorów w tej rundzie jest Polski Xevin - co może o nich powiedzieć?
Xevin Inwestment - dobry przedsiębiorczy team inwestujący własne pieniądze.
hahah - no tak, czego mogłem się spodziewać.
Jak wygląda sprawa waszych exitów w zeszłym roku i planów na ten
rok?
W zeszłym roku mieliśmy kilka tak zwanych secondary exit czyli wyjścia z inwestycji poprzez odsprzedaż udziałów. Plan na ten rok jeśli chodzi o exity - to jedna , dwie firmy. Nasze spółki są relatywnie młode i na wyjścia z inwestycji trzeba jeszcze trochę poczekać
Ile macie spółek na dziś?
Ponad dwadzieścia. Natomiast zakładamy, że powiększymy te grono o kolejnych 30 inwestycji.
Strategia inwestycyjna pozostaje taka sama?
Tak, na początku spieramy spółkę w fazie seed a potem jeśli dobrze rokuje jesteśmy udziałowcem w pierwszej rundzie. Zakładamy, że maksymalnie inwestujemy około miliona euro. Przy czym ok 50% z pozyskanych pieniędzy chcemy inwestować w dalszych etapach inwestycji.
W Niemczech jest dużo funduszy tego rozmiaru co wasz (jeśli chodzi o pieniądze)?
Jest dużo aniołów biznesu, jest kilka funduszy ok 100 milionów+. Brakuje funduszy które inwestują w fazie pośredniej czyli od 05, do 1,5 miliona euro.
Inkubatory i akceleratory co o nich myślisz? Pytam bo ostatnio mam wrażenie, że przybywa ich więcej niż ciekawych projektów w które warto zainwestować.
Track record europejskich inkubatorow (a bardziej akceleratorów) jest dosyć krotki i trudno jeszcze je chwalić za spektakularne sukcesy (moze poza Seedcampem - jesteśmy małym inwestorem w tym przedsięwzięciu). Jest to jednak ważna część ekosystemu startupowego. Powstaje ich jednak ostatnio dosc dużo, co z jednej strony jest dobre, z drugiej strony jednak często wartosc dla spółek z takich akceleratorów wydaje sie być nie duża. Podstawową rzeczą jest tutaj doświadczenie w biznesie ludzi którzy tworzą akceleratory, a czasami wydaje sie one niewielkie albo totalnie z innego zakresu nie do końca przydatne a potencjalnie nawet szkoldiwe dla przedsiębiorców technologicznych.
Inwestorzy i fundusze w Polsce - co o nich myślisz (poza Xevinem)?
Współpracujemy w PL głównie z aniołami biznesu i prywatnymi inwersorami. Nie ma takiego z którym mamy dużo wspólnych projektów.
A były jakieś pytania od Polskich VC o wspólną inwestycje ?
Na razie widzę, że raczej wolą inwestować sami nie przy współpracy. I to pokutuje nadal w Polsce i jest to coś co warto zmienić i nad czym warto pracować.
Jakie są wasze plany inwestycyjne, macie już coś na oku ? Może coś w Polsce?
Jeśli chodzi o Polskę to rozmawiamy, ale nic szybko nie będziemy ogłaszać. Niedługo natomiast będziemy informować o jednej inwestycji europejskiej (ale nie niemieckiej) i jednej poza Europą.
Dzięki za rozmowę i życzę powodzenia oraz więcej inwestycji w polskie startupy. Sam wiesz, że warto :)
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu