Poczta email

Jak założyć maila i na co zwrócić uwagę?

Grzegorz Ułan
Jak założyć maila i na co zwrócić uwagę?
0

Według danych Gemiusa i badania Mediapanel, w styczniu 2022 roku liczba internautów w Polsce przekroczyła liczbę 30 mln. Co miesiąc przybywa po kilkaset tysięcy nowych użytkowników, a jedną z pierwszych czynności jaką robi nowy internauta to założenie maila.

Jak i gdzie założyć maila - najpopularniejsze serwisy oferujące pocztę e-mail

Jednak podstawowa kwestia, jaką musimy tu rozpatrzeć na początku, to nie jak stworzyć e mail, ale gdzie? Zakładanie emaila możliwe jest przede wszystkim na najpopularniejszych portalach internetowych, a więc na Onet, WP, czy Interii. Jednak wiąże się to w darmowej wersji z koniecznością przyjmowania na swoją skrzynkę niezliczonej liczby niechcianych wiadomości spam i reklam.

Jeśli chcemy tego uniknąć musimy zastanowić się nad zaopatrzeniem się we własną domenę i zakupić hosting do obsługi poczty., co pociąga za sobą koszty, ale jak na pierwszą pocztę email warto na początek rozejrzeć się za bezpłatnymi opcjami.

Z polskich serwisów osobiście mogę polecić pocztę INT.pl, wprawdzie należy do Interii, ale od 2016 roku, a więc już od 7 lat oferują darmowe skrzynki bez reklam. Nie musimy się tu zamartwiać spamem, jeśli nie zostawimy później swojego adresu w niezliczonej liczbie serwisów, jak i pojemnością skrzynki na nasze wiadomości. Na INT.pl możemy korzystać na naszej skrzynce z nielimitowanego miejsca, a wysyłane wiadomości mogą mieć załączniki z plikami i na dokumenty aż 100 MB pojemności .

Jak założyć skrzynkę mailową. na INT.pl? Wystarczy skorzystać z tego linku i klikamy przycisk - Zakładam konto po wprowadzeniu swoich danych - loginu i hasła.

Z kolei z zagranicznych dostawców poczty mail mogę polecić usługę OnMail. Parametry takiego konta również są zadowalające, w darmowej wersji możemy korzystać z pojemności 10 GB i załączników w wiadomościach do 100 MB. Zapewnione mamy też bezpieczeństwo hasła i kont, dzięki dwuskładnikowemu uwierzytelnianiu oraz z uwagi na to, że to stosunkowo nowa usługa - zakładanie maila składającego się z loginu będącego naszym imieniem i nazwiskiem, w łatwej do zapamiętania formie.

Jak założyć nowego maila na OnMail? - kliknij w ten link i postępuj dalej według instrukcji, jakie podaje formularz na stronie. Wystarczą tu podstawowe dane, imię czy nazwisko może być zmyślone.

To były moje propozycje, które znalazłem w internecie i sprawdziłem pod kątem braku spamu, użyteczności i funkcjonalności. Jednak wiem, że większość nowych internautów, z polecenia rodziny czy znajomych korzysta z najpopularniejszych skrzynek pocztowych, czyli od Google - Gmail i od Microsoft - Outlooka.

Jak założyć pocztę mailową na Gmail? Tutaj odwiedzamy ten adres i wypełniamy dostępny formularz w serwisie o nasze dane, no i przede wszystkim nasze dane logowania, czyli login i hasło. Nie obejdzie się tu bez podania numeru telefonu, to konieczny krok przy zakładaniu skrzynki na Gmailu i przechodzi on póżniej weryfikację, więc musi być prawdziwy.

Poczta Gmail oferuje miejsce współdzielone z usługą Google Zdjęcia, Dokumenty i Dysk Google i wynosi 15 GB, a pojedyncze załączniki mogą mieć maksymalnie 25 MB pojemności. Posiada też zabezpieczenia w postaci dwuskładnikowego uwierzytelniania. Nie grozi nam tu też otrzymywanie spamu, skrzynka Gmaila radzi sobie z niechcianą korespondencją i niemal bezbłędnie kwalifikuje je i przenosi automatycznie do folderu Spam.

Natomiast rejestracja nowego adresu Outlook odbywa się pod tym adresem. Odwiedzając tę witrynę możemy skorzystać z założenia konta w domenie outlook.com lub hotmail.com i do dyspozycji dostajemy również 15 GB pojemności skrzynki oraz 20 MB wielkości załączników.

Jak założyć maila i skonfigurować skrzynkę pocztową na telefonie z systemem Android?

Jak założyć adres mailowy na telefonie z Androidem na pokładzie? Jako, że w przypadku smartfonów z Androidem pierwsze logowanie odbywa się przez już założony adres e-mail na Gmail, podobnie jak na urządzeniach Apple, czyli na iPhone z adresem e-mail iCloud.com, pokażę tu jak założyć email z nowym adresem.

Po zalogowaniu się na smartfona z Androidem, nasza poczta Gmail jest już automatycznie skonfigurowana w aplikacji mobilnej. Możemy jednak w niej założyć maila z nowym adresem. W tym celu w aplikacji mobilnej Gmail wchodzimy w ustawienia i wybieramy opcję - Dodaj konto.

W dalszych krokach wskazujemy dostawcę Google, utworzenie nowego konta, nasze imię (nazwisko jest opcjonalne), datę urodzenia oraz wybieramy nasz login i hasło. Prawdopodobnie pożądany adres będzie już zajęty, więc trzeba skorzystać tu z jakiejś kombinacji cyfr, by stworzyć nowe konto lub wybrać gotową propozycję Google.

Dalej podajemy nasz numer telefonu, ale co ważne, w odróżnieniu od zakładania konta Gmail przez stronę, w aplikacji mobilnej możemy ten krok pominąć i po zaakceptowaniu wszystkich zgód nasz nowy adres email jest już założony, a nasza skrzynka automatycznie skonfigurowana.

Jak założyć maila i skonfigurować skrzynkę pocztową na iPhone?

Jak stworzyć maila na iPhone? Na smartfonie od Apple do obsługi skrzynki pocztowej korzystamy z aplikacji mobilnej Mail, ale zakładanie w nim nowego maila możemy wykonać w ustawieniach telefonu.

Ścieżka dostępu jest następująca: Ustawienia - Mail - Konta - Dodaj konto i wybieramy naszego dostawcę poczty email. Dodawanie nowego konta odbywa się tu już przy użyciu strony www naszego dostawcy, na przykład od Google czy Microsoft (wygląda to identycznie, jak w przeglądarce na komputerze), chyba że wybierzemy ręczne dodanie konta założonego wcześniej na innej stronie.

I tak, w przypadku wspomnianej wcześniej poczty INT.pl, do ręcznej konfiguracji zewnętrznej poczty email na iPhone, będziecie potrzebowali przepisać niezbędne dane. Te znajdziecie w ustawieniach swojego dostawcy poczty na stronie. Na INT.pl odpowiednie parametry znajdziecie pod tym linkiem.

Jaką platformę wybrać do obsługi maila?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie będzie - najbardziej wygodną i funkcjonalną. Największą wygodę i użyteczność zapewnia moim zdaniem platforma Google. Z wielu powodów, przede wszystkim - raz założony mail na Gmailu będziemy mogli wykorzystać do logowania do wielu usług skupionych wokół platformy Google. Są to oprócz Gmaila, Google Zdjęcia, Google Dysk, Google Dokumenty czy Google Mapy.

Poza tym, z poczty email założonej na Gmailu skorzystamy w ten sam sposób i w tej samej aplikacji mobilnej, zarówno na smartfonach z Androidem jak i na iPhone, co może się przydać zwłaszcza jeśli zmieniamy system z Androida na iOS.

Sprawdź też: Jak założyć konto Google

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu