Poradniki

Jak ponownie uruchomić telefon iPhone? Podpowiadamy.

Błażej Wojciechowski
Jak ponownie uruchomić telefon iPhone? Podpowiadamy.
16

Jak wyłączyć i uruchomić ponownie telefon iPhone? Sprawa wydaje się oczywista - bo to przecież jedna z podstawowych funkcji. Nasz krótki rozwiewa wszystkie wątpliwości i w szybki sposób wyjaśni, jak to zrobić.

Tekst aktualizowany 1.03.2024

Jak wyłączyć iPhone'a?

Wydawać by się mogło, że nikt już nie pamięta o wyłączeniu telefonu - coś co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się oczywistością, dziś jest raczej ciekawostką, z której korzystamy w ostateczności. Najczęściej, gdy telefon sprawia problemy i nie chcemy sięgać po ostateczność - zerowanie ustawień fabrycznych. Problemy z oprogramowaniem można najczęściej rozwiązać poprzez ponowne uruchomienie telefonu. Wystarczy kilka kroków, by to zrobić. A, że iPhone pozbawiony jest typowego przycisku włączania/wyłączania, ponowne jego uruchomienie może sprawiać problemy. Pomożemy je rozwiązać tym krótkim poradnikiem!

Źródło: Depositphotos

iPhone z FaceID – wyłączenie i ponowne włączenie

Jak wyłączyć i uruchomić ponownie iPhone? Najprościej tego dokonać korzystając z kombinacji przycisków znajdujących się na jego obudowie. Wyłączenie Phone’a X, 11, 12, 13, 14 i 15 (lub ich większych lub bardziej rozbudowanych wersji w stylu PRO i MAX) z Face ID jest dość proste, choć mało oczywiste. By to zrobić, jednocześnie naciśnij przycisk boczny oraz dowolny z przycisków zmiany głośności znajdujący się po przeciwnej stronie obudowy. Po chwilowym ich przytrzymaniu na ekranie pojawią się specjalne suwaki. Przeciągnij ten oznaczony tekstem - Wyłącz. Odczekaj 30 sekund, aż urządzenie się wyłączy. Jeśli telefon zawiesił się lub nie odpowiada - warto skorzystać z innej opcji (o czym poniżej). By ponownie włączyć iPhone'a, wystarczy przytrzymać przycisk boczny do momentu pojawienia się logo Apple.

Wyłączanie iPhone'a przyciskami bocznymi to tylko jedna z możliwości. Można też to zrobić bezpośrednio z ekranu telefonu - pod warunkiem, że jest on sprawny. Co zrobić? Wystarczy skorzystać z tych kilku kroków: Przejdź do Ustawień i stuknij kolejno Ogólne > Wyłącz. Na ekranie pojawi się znajomy suwak. Po jego przesunięciu iPhone się wyłączy.

Jak wymusić ponowne uruchomienie iPhone'a z touchID?

Wymuszenie ponownego uruchomienia iPhone'a z Touch ID może być niezbędne w przypadku awarii systemu lub zablokowania się urządzenia. Nawet w modelach wyposażonych w czytnik linii papilarnych istnieją proste sposoby na wykonanie tej czynności. Poniżej przedstawimy kroki niezbędne do bezpiecznego zrestartowania iPhone'a z Touch ID.

Ponowne uruchomienie iPhone’a 8 lub iPhone’a SE (2. gen.)

Wymuszanie ponownego uruchomienia iPhone’a 8 lub iPhone’a SE (2. generacji lub nowszego) może być czasami konieczne. Aby to zrobić, wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Naciśnij i szybko zwolnij przycisk zwiększania głośności, następnie naciśnij i szybko zwolnij przycisk zmniejszania głośności, a na koniec przytrzymaj przycisk boczny. Po chwili na ekranie pojawi się logo Apple, co oznacza, że możesz zwolnić przycisk. Ta procedura pozwala na bezpieczne zrestartowanie urządzenia, co może pomóc w rozwiązaniu drobnych problemów z działaniem iPhone’a.

Źródło: Depositphotos

Restart iPhone'a 7

Wymuszanie ponownego uruchomienia iPhone’a 7 jest równie prostą procedurą, która może pomóc w przypadku wystąpienia problemów z działaniem urządzenia. Aby to zrobić, należy nacisnąć i przytrzymać jednocześnie przycisk Uśpij/Obudź oraz przycisk zmniejszania głośności. Gdy na ekranie pojawi się logo Apple, należy zwolnić oba przyciski. Ten szybki reset może być skuteczną metodą naprawy drobnych usterek lub zablokowań systemu na iPhone’ie 7.

Wymuszamy reset iPhone'a 6S oraz SE (1. gen.)

Wymuszanie ponownego uruchomienia iPhone’a 6S lub iPhone’a SE (1. generacji) jest podobne do innych modeli, ale wymaga naciśnięcia nieco innych przycisków. Aby to zrobić, należy jednocześnie nacisnąć i przytrzymać przycisk Uśpij/Obudź oraz przycisk Początek. Gdy na ekranie pojawi się logo Apple, należy zwolnić oba przyciski. Ten prosty krok może pomóc w rozwiązaniu drobnych problemów z działaniem urządzenia lub w sytuacjach, gdy konieczne jest szybkie zrestartowanie iPhone’a 6S lub iPhone’a SE (1. generacji).

Wyłączenie iPhone'a - wymuszenie ponownego uruchomienia

A co zrobić w przypadku, gdy iPhone nie chce się wyłączyć, podłączenie do komputera i wyszukanie w iTunes/Finderze nic nie daje, a na ekranie nie pojawia się żaden komunikat? Tu pomocne będzie wymuszenie ponownego uruchomienia iPhone'a. W przypadku modeli z Face ID należy nacisnąć i szybko zwolnić przycisk zwiększania głośności, następnie nacisnąć i szybko zwolnić przycisk zmniejszania głośności, a na koniec nacisnąć i przytrzymać przycisk boczny. Gdy na ekranie pojawi się logo Apple, można zwolnić ten przycisk. iPhone w tym momencie się resetuje i po chwili powinieneś zobaczyć zablokowany ekran, który odblokujesz podając kod iPhone'a. Jeśli jednak to nie pomoże, nie obejdzie się bez kontaktu z pomocą techniczną Apple - być może problem leży gdzie indziej i konieczne będzie udanie się z telefonem iPhone do serwisu.

Taką samą procedurę należy wykonać w przypadku starszego modelu telefonu iPhone wyposażonego w przycisk Początek działającego pod kontrolą iOS 16:

  1. Naciśnij i szybko zwolnij przycisk zwiększania głośności
  2. Naciśnij i szybko zwolnij przycisk zmniejszania głośności
  3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk boczny
  4. Gdy na ekranie pojawi się logo Apple, zwolnij przycisk boczny

Wyłącznie i ponowne włączenie iPhone'a nie powinno już stanowić żadnego problemu - jeśli jednak wciąż nie da się go uruchomić ponownie, warto poszukać pomocy na stronach technicznych Apple lub w autoryzowanych serwisach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu