Apple zaprezentowało dziś szereg nowych funkcji, które zmierzają do iOS. iPhone'y między innymi nauczą się mówić naszym głosem.
Apple stale dostosowuje swoje urządzenia do potrzeb osób niepełnosprawnych
Gigant z Cupertino ogłosił dzisiaj całe mnóstwo funkcji dostosowujących urządzenia do potrzeb osób niepełnosprawnych, które pojawią się w systemach operacyjnych firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo. Pierwszą z nich jest Personal Voice, funkcja zintegrowana z Live Speech, która sprawi, że nasz smartfon nauczy mówić się naszym głosem.
Polecamy na Geekweek: Zrobiłam digitalową kopię mojego głosu. Wystarczy 30 minut i AI robi magię
Personal Voice jest prywatnym syntezatorem głosu, który to, co napiszemy w telefonie, odczyta naszym własnym głosem. Funkcja kierowana jest głównie do osób, które przez problemy zdrowotne mogą mieć kłopoty z mówieniem, a chcą w jak najbardziej naturalny sposób komunikować się z przyjaciółmi czy rodziną.
Co ciekawe, iPhone lub iPad nauczy się naszego głosu zaledwie w 15 minut. Apple informuje, że wystarczy poświęcić kwadrans na czytanie wyświetlanych kwestii na ekranie, a po tym czasie nasze urządzenie będzie w stanie „mówić naszym głosem”. Firma zaznacza również, że do całości wykorzystywane jest uczenie maszynowe na urządzeniu, co ma zapewnić prywatność i bezpieczeństwo danych użytkowników.
Podstawowe aplikacje będą prostsze w obsłudze
Apple ogłosiło również, że wprowadza usprawnione wersje swoich najbardziej podstawowych aplikacji w ramach funkcji Assistive Access — jej celem jest to, aby aplikacje były jak najprostsze w obsłudze i nie zawierały złożonych, skomplikowanych funkcji — w taki sposób, aby każdy bez problemu od razu mógł z nich korzystać. W najnowszej aktualizacji tej funkcji od kalifornijskiej firmy zobaczymy połączenie Telefonu i FaceTime oraz zmodyfikowane wersje takich aplikacji jak Wiadomości, Aparat, Zdjęcia i Muzyka. Zmiany polegają w głównej mierze na przyciskach i ikonach o wysokim kontraście, dużych etykietach tekstowych i dodatkowych narzędziach ułatwień dostępu.
Lupa stanie się lektorem
Nowości i ulepszeń doczekała się również aplikacja Lupy, która pomoże osobom niedowidzącym w życiu codziennym. Jeśli taka osoba będzie miała problem z odczytaniem etykiety z jakiegoś produktu, instrukcji obsługi, jakiejkolwiek książki czy gazety — dosłownie z czegokolwiek — może posłużyć się aplikacją Lupy na iPhonie lub iPadzie. Poza zbliżeniem i powiększeniem obrazu, Lupa przeczyta na głos całą treść znajdującą się w tym miejscu.
Nie tylko iPhone i iPad. Nowych funkcji dla osób niepełnosprawnych doczekają się także komputery Apple
Apple zadbało również o użytkowników z problemami zdrowotnymi komputerów z nadgryzionym jabłkiem w logo. Pierwszą nowością jest możliwość parowania specjalnie przygotowanych aparatów słuchowych z komputerami Mac, co pomoże osobom niedosłyszącym lub niesłyszącym na bardziej komfortowe korzystanie ze swojego urządzenia.
Do tego każdy użytkownik będzie mógł dostosować szybkość, z jaką Siri do nich mówi, a także w łatwiejszy sposób zmieniać rozmiar tekstu w podstawowych aplikacjach na komputerze, między innymi w Finderze, Wiadomościach, Mailu, Kalendarzu czy Notatkach. Apple wprowadza również możliwość pauzowania GIF-ów.
Wszystkie nowości są odpowiedzią na potrzeby osób niepełnosprawnych
Sarah Herrlinger, dyrektor Apple ds. polityki i inicjatyw w zakresie dostępności, przyznała, że wszystkie wprowadzane przez firmę funkcje są odpowiedzią na sugestie oraz porady od osób niepełnosprawnych — do których to wszystko jest kierowane.
To nie pierwszy raz, kiedy Apple ogłasza i wprowadza szereg funkcji, które pomagają osobom niepełnosprawnym w codziennym i komfortowym korzystaniu ze smartfonów, tabletów i komputerów. Firma dąży do tego, żeby sprzęty giganta z Cupertino były najlepszym wyborem dla osób niepełnosprawnych — i zdaje się, że jest coraz bliżej swojego celu.
Źródło, grafika wyróżniająca: Apple
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu