Windows

Irytują Cię powiadomienia o aktualizacji do Windows 10? Sprawdź, jak je wyłączyć

Jakub Szczęsny
27

Windows 10, choć już jest zainstalowany na ponad 200 mln maszyn na całym świecie - to nie każdemu jest w smak go zainstalować, z różnych powodów. Niektórzy mieli problemy podczas pierwszych prób uaktualnienia z Windows 7 / Windows 8.1, albo po prostu uważają, że system, z którego korzystają obecnie...

Windows 10, choć już jest zainstalowany na ponad 200 mln maszyn na całym świecie - to nie każdemu jest w smak go zainstalować, z różnych powodów. Niektórzy mieli problemy podczas pierwszych prób uaktualnienia z Windows 7 / Windows 8.1, albo po prostu uważają, że system, z którego korzystają obecnie sprawdza się odpowiednio i nie ma sensu przechodzić na wyższą wersję. Dla tych osób prezentujemy sposoby na wyłączenie powiadomień o nowej wersji systemu operacyjnego.

Dla osób, które nie chcą korzystać z Windows 10 bodaj najbardziej irytujące są okresowe powiadomienia o dostępności Windows 10 - Microsoftowi bardzo zależy na tym, by nowa wersja systemu znalazła się na jak największej ilości maszyn i nie dziwne jest to, że próbuje na każdym kroku nakłonić użytkowników do przeprowadzenia operacji uaktualnienia komputera. Użytkownikom nie podobają się takie zagrywki, jak "zapobiegawcze" ściągnięcie instalatora Windows 10 na wypadek, gdyby użytkownik, który nie zarezerwował aktualizacji jednak się zdecyduje, a także powiadomienie w zasobniku systemowym, które przypomina o dostępności nowej wersji oprogramowania.

Wyłączamy aktualizację do Windows 10 w usłudze Windows Update

Najpierw należy pobrać odpowiedni plik ze stron Microsoft, który pozwoli na wyłączenie dostępności, wyszukiwania aktualizacji do Windows 10 w systemach Windows 7 / Windows 8.1, które dostępne są tutaj:

Plik dla Windows 7
Plik dla Windows 8.1

Najprościej jest wprowadzić te zmiany za pomocą edytora rejestru, wpisujemy w menu "Uruchom" (Win + R) polecenie "regedit" i przenosimy się do klucza: HKLM\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate, gdzie zmieniamy wartość DWORD oznaczoną jako: DisableOSUpgrade z 0 na 1. Jeżeli takowej nie ma w edytorze rejestru, tworzymy ją z podaną wyżej nazwą oraz wartością (DWORD!).

regedit

Pamiętajcie o tym, żeby przed przeprowadzeniem tej operacji utworzyć punkt przywracania systemu w razie, gdyby coś poszło nie tak - rejestr to bardzo newralgiczny punkt systemu, a zatem nieprawidłowo wprowadzone modyfikacje mogą zaważyć na poprawnym działaniu komputera.

Wyłączamy powiadomienie o dostępności Windows 10 (w zasobniku)

Jeżeli irytuje Was ikonka Windows oznaczająca dostępność aktualizacji dla Waszego komputera i chcecie ją wyłączyć, powinniście przenieść się ponownie do edytora rejestru, odnaleźć odpowiednie ustawienie pod kluczem: HKLM\Software\Policies\Microsoft\Windows\Gwx i zmienić wartość DWORD: DisableGwx z 0 na 1.

Oczywiście, podczas wykonywania tej operacji również zalecałbym stworzenie punktu przywracania systemu - choć nie wydaje się to skomplikowane, zawsze może pójść coś nie tak.

A gdybyśmy postanowili jednak zaktualizować nasz komputer...

Powinniśmy przenieść się do pierwszego śródtytułu i w instrukcji wyłączenia dostępności aktualizacji zmienić wartość DWORD DisableOSUpgrade z 1 na 0. Jeżeli również wyłączyliśmy GWX, kierując się instrukcją z drugiego śródtytułu powinniśmy zmienić wartość DWORD DisableGwx z 1 na 0 lub posłużyć się prostym plikiem wykonywalnym, który pozwoli na automatyczne przeprowadzenie tej operacji:

gwxcmd

Klikamy na pulpicie prawym przyciskiem myszy -> Nowy -> Dokument tekstowy i wklejamy poniższy kod:

schtasks /run /TN "\Microsoft\Windows\Setup\gwx\refreshgwxconfigandcontent"
“reg delete HKLM\Software\Policies\Microsoft\Windows\Gwx /value DisableGwx”

Zapisujemy ten plik jako "GWX.cmd" (ważne, aby plik miał to rozszerzenie!) i uruchamiamy go następnie z uprawnieniami administratora (prawoklik, uruchom jako administrator).

Źródło: Microsoft

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu