Felietony

Jak włączyć Bluetooth na różnych urządzeniach w kilku krokach?

Błażej Wojciechowski
Jak włączyć Bluetooth na różnych urządzeniach w kilku krokach?
Reklama

Bluetooth jakie jest, każdy widzi. Ten protokół ma swoje zalety, ale jednocześnie irytuje częściej niż klasyczna wtyczka USB nigdy nie pasująca do portu. To jednak temat na inny artykuł, Bluetooth bywa często potrzebne, pytanie... jak go włączyć? 

Jak włączyć Bluetooth w Windows 10 i 11?

W najpopularniejszym systemie Microsoftu z rodziny Windows, czyli 10-tce metod włączenia Bluetooth jest kilka. Najszybszą jest odnalezienie jego charakterystycznej ikony w Centrum akcji, będącym częścią paska narzędzi.
Aby to zrobić, należy spojrzeć w prawo, pomiędzy ikonami przypiętych lub otwartych programów a zegarem i datą znajdziemy grupę ikonek. Jeśli nie znajdziecie tam loga Bluetooth, poszukajcie ikony ze strzałka w górę, tam właśnie może się tam kryć.

Reklama

Inną, prawie tak samo szybką opcją jest kliknięcie w pole „Szukaj” i wpisanie nazwy „Bluetooth”. Po wybraniu tej opcji system przeniesie nas bezpośredni do ustawień. Możemy tam też dotrzeć klasyczną drogą przez menu Windows > Ustawienia > Urządzenia Bluetooth.
Tam znajdziemy na pierwszym miejscy suwak opisany jako „Bluetooth”, który musimy przesunąć w aktywną pozycję, przybierze wtedy kolor wiodący waszego interfejsu. Następnie trzeba kliknąć „Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne” i tam powinno nam się zgłosić dodawane urządzenie. Nie pozostanie nam wtedy nic innego jak sparować oba urządzenia.
Podobnie wygląda to w Windows 11. Jedyna różnica jest taka, że opcja „Bluetooth i urządzenia przenośne” jest bezpośrednio w menu.

Jak włączyć Bluetooth w starszych systemach operacyjnych Windows 7 i 8?

W przypadku starszych Windowsów jest nieco inaczej. W Windows 7 trzeba wejść do „Panelu sterowania” i odnaleźć opcję „Urządzenia i drukarki”. Tam klikamy w ikonę naszego komputera prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy „Ustawienie Bluetooth”, po czym zatwierdzić zezwolenie na odnajdywanie naszego komputera. Gdy już to zrobimy, nasze urządzenie dodamy w „Urządzenia i drukarki” poprzez przycisk „Dodaj urządzenie”.

W przypadku Windows 8 cała procedura wygląda zupełnie inaczej. Najpierw musimy otworzyć tzw. Charm Bar, poprzez najechanie myszką w prawy dolny róg ekranu. Po tym jak pojawią się nam ikonki, wybieramy Ustawienia, a następnie „Zmień ustawienia komputera” (dół ekranu). Tam musimy znaleźć „Komputer i urządzenia”, a następnie „Bluetooth”...
Cóż, można zrozumieć, czemu ten system był średnio lubiany. W oknie znajdziemy pojedynczy suwak, który musimy aktywować. Urządzenia będą nam się zgłaszać w tym samym miejscu, a po kliknięciu w ich ikonę będzie można je sparować z komputerem.

Polecamy: Jak włączyć touchpad

Jak włączyć Bluetooth na telefonie z androidem?

W telefonach z Androidem włączanie Bluetooth jest banalnie proste. Przesuwamy palcem od górnej krawędzi ekranu w dół i na wysuniętej „tacce” szukamy przycisku z logiem Bluetooth. Jeśli przycisk przytrzymamy dłużej, przeniesie nas bezpośrednio do listy dostępnych urządzeń. Tam też możemy wybrać to, z którym chcemy się połączyć.

Jak włączyć Bluetooth na iPhone?

W iPhonie pierwszy krok jest podobny, tyle że przeciągać w dół musimy od prawego górnego narożnika ekranu. Otworzy nam się okno „Centrum Sterowania”. Tam, w grupie urządzeń sieciowych będzie ikona Bluetooth, po kliknięciu której możemy go włączać / wyłączać.
Po kliknięciu w ikonę, całe okno rozwinie się. Jeśli teraz przytrzymamy ikonę Bluetooth dłużej , przejdziemy do listy dostępnych urządzeń. Na jej dole znajdziemy bezpośrednie odnośnik do pełnych ustawień Bluetooth.

Bluetooth, uwagi ogólne

Jak już wspomniałem, używając Bluetooth można nabawić się nerwicy. Parowanie potrafi sprawiać problemy, niektóre zestawy urządzeń nie będą chciały ze sobą współpracować, a do tego wszystkiego opcje niektóre usługi mogą wymagać parowanie przez aplikacje konkretnych urządzeń.
Pomimo tych wszystkich niedogodności, od używania Bluetooth w dzisiejszych czasach się raczej nie ucieknie. W ten sposób łączy się większość bezprzewodowych głośników, tak parujemy dziś smartwache, myszki czy klawiatury.
Jeśli więc na wyświetlonej liście nie znajdziecie swojego urządzenia, może okazać się, że:

Reklama
  • urządzenie Bluetooth nie jest włączone
  • Bluetooth na podłączanym urządzeniu nie jest aktywne
  • na urządzeniu trzeba wywołać tryb parowania (najczęściej dłuższe przytrzymanie przycisku)
  • wasz komputer nie obsługuje nowszych wersji Bluetooth

W tym ostatnim przypadku czasem urządzenie zobaczymy na liście, ale nie uda nam się go sparować. W przypadku komputerów ten problem da się szybko, i co ważne tanio, rozwiązać. Wystarczy kupić dongla lub, w przypadku komputerów stacjonarnych, kartę Bluetooth (często Bluetooth / WiFi w jednym) i podpiąć do swojego komputera.
Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać jest to, że Bluetooth ma krótki zasięg. Jeśli macie problemy sprawdźcie, czy jedno z waszych urządzeń nie stoi za daleko, albo nie zasłaniają go jakiś obiekty. Czasem odpowiednie ustawienie tych rzeczy może poprawić wasz komfort użytkowania.

Stock Image from Depositphotos.

Reklama

Sprawdź też: Jak włączyć kamerę w laptopie

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama