Windows

Jak usunąć hasło do konta w systemie Windows 11?

Grzegorz Ułan
Jak usunąć hasło do konta w systemie Windows 11?

Ostatnio znajoma poprosiła mnie o pomoc w zalogowaniu się do komputera. Po zmianie hasła i jednym pomyślnym zalogowaniu, Windows dostał amnezji i już nie rozpoznawał nowego hasła. Jak sobie z tym poradzić? Usunąć hasło w systemie Windows 11 do konta lokalnego.

Przybliżając ten problem, komputer był firmowy, znajoma pracuje zdalnie, więc poprosiła o pilną pomoc. Na jej laptopie były dwa konta - jedno administratora i drugie jej - lokalne. Po zmianie hasła, udało się jej za pierwszym razem zalogować do systemu, jednak po restarcie każda próba wpisania tego samego hasła kończyła się niepowodzeniem - jestem skłonny uwierzyć w taki scenariusz.

Na szczęście, komputer nie miał zblokowanego uruchamiania z klucza USB (błąd admina), mogłem więc pomóc dysponując kluczem USB z instalatorem Windows.

Jak usunąć hasło w systemie Windows 11

Odtworzyłem ten scenariusz na swoim komputerze, by Wam to pokazać. Do mojego konta administratora dodałem konto lokalne o nazwie testowe i ustawiłem w nim hasło.


Następnie wyłączyłem komputer i włożyłem klucz USB z instalatorem systemu oraz wcześniej w BIOSIE włączyłem mu priorytet podczas uruchamiania.

Po wyświetleniu pierwszego okna instalatora, wciskamy jednocześnie klawisze SHIFT oraz F10 i w pierwszej kolejności, korzystając z wiersza poleceń, przenosimy z systemowego katalogu plik utilman.exe - odpowiedzialny za centrum ułatwień dostępu, do katalogu głównego:

move d:\windows\system32\utilman.exe d:\

Później zastępujemy go plikiem wiersza poleceń cmd.exe:

copy d:\windows\system32\cmd.exe d:\windows\system32\utilman.exe

Na koniec restartujemy komputer i wyjmujemy klucz USB. Po pojawieniu się ekranu logowania, klikamy w prawym dolnym rogu ikonę Ułatwień dostępu i w oknie wiersza poleceń usuwamy hasło z konta lokalnego poleceniem:

net user nazwa_konta_lokalnego ""

Oczywiście możemy też tu zmienić hasło, wpisując:

net user nazwa_konta_lokalnego nowe_hasło

Jednak dla pewności lepiej usunąć hasło, dzięki czemu zalogujemy się do Windowsa już bez niespodzianek, po wskazaniu konta i kliknięciu klawisza Enter.


Na koniec, możemy przywrócić i nadpisać plik utilman.exe w katalogu System32, znajdziemy go w widoku głównym naszego dysku systemowego - gdzie go wcześniej przenosiliśmy. Do tego już jednak potrzeba uprawnień administratora.

Jak zmienić konto Microsoft na konto lokalne?

Powyższy zabieg możliwy jest tylko na koncie lokalnym, w przypadku gdy logujemy się do systemu kontem Microsoft, zmiana hasła możliwa jest tylko w przeglądarce. Microsoft przymusza teraz do logowania się do systemu kontem online, jednak jak chcemy go później zmienić na lokalne i logować się do systemu bez hasła, nie mam z tym problemu już w samym systemie.


W tym celu wystarczy uruchomić ustawienia systemu i wejść w sekcje: Konto, a dalej zakładkę: Twoje informacje. W części: Konto Microsoft wybieramy: Zamiast tego zaloguj się za pomocą konta lokalnego, a w kolejnym oknie decydujemy czy chcemy logować się do niego hasłem - wymagane do logowania przy pomocy Windows Hello, czy bez hasła.

Przy drugiej opcji, wypełniamy tylko pole loginu, a pozostałe pozostawiamy puste.

Teraz pozostaje tylko wylogowanie się z systemu i późniejsze logowanie się już tylko kontem lokalnym. Oczywiście, wszystkie pliki z konta Microsoft pozostają nietknięte na koncie lokalnym, nadal możemy tak samo pracować na swoim urządzeniu z tymi samymi danymi i zainstalowanymi uprzednio programami.

Co, jeśli mamy już konto lokalne i chcemy zmienić hasło lub je usunąć? Przede wszystkim musimy znać aktualne hasło - w przypadku gdy nie znamy/zapomnieliśmy, a nie mamy uprawnień administratora, konieczna jest procedura z początku wpisu z usunięciem hasła. Natomiast znając hasło, możemy je usunąć lub zmienić w ustawieniach systemu: sekcja Konto i dalej zakładka Opcje logowania-->Hasło-->Zmień. Zmiana to wiadomo - po wpisaniu obecnego hasła, wpisujemy dwa razy nowe, gdy chcemy usunąć - zostawiamy pola do hasła puste.
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu