Poradniki

Jak ustawić stronę startową w przeglądarce? To nie takie trudne

Błażej Wojciechowski
Jak ustawić stronę startową w przeglądarce? To nie takie trudne
0

Podpowiadamy jak ustawić stronę startową w najpopularniejszych przeglądarkach dostępnych na rynku. To nic trudnego, ale wymagać będzie pogrzebania w ustawieniach i dostosowania aplikacji do swoich potrzeb.

Pierwsze uruchomienie przeglądarki internetowej to okno powitania, w którym umieszczane są najciekawsze, najpotrzebniejsze i najprostsze sposoby korzystania z aplikacji do przeglądania internetu. Pierwszym krokiem, który warto zrobić ustawiając takie aplikacje, to zmiana domyślnej strony startowej na coś, z czego będziesz korzystał codziennie. Czy to otwierając przeglądarkę, czy też nowe karty. Internet jest ogromny, a bogate zasoby stron sprawiają, że jest w czym wybierać. Powszechna opinia, że stroną startową powinna być wyszukiwarka wymaga pewnego sprostowania.

To od ciebie samego zależy, jaką stronę chcesz widzieć jako pierwszą. Uruchamianie portalu społecznościowego? Nie ma problemu. Wiadomości ze świata, sklepu internetowego czy zupełnie innej strony? Jak najbardziej W tym poradniku dowiesz się jak ustawić stronę startową w Windows 10 i macOS w najpopularniejszych przeglądarkach - te ustawienia są uniwersalne. Dowiesz się jak ustawić przeglądarkę Google Chrome, Firefox, Opera, oraz jak zmienić stronę startową by wyświetlała wyszukiwarkę Google. Podpowiadamy też jak ustawić stronę startową w telefonie.

Jak ustawić stronę startową na przeglądarce Chrome?

Chrome to jedna z najpopularnieszych przeglądarek. Strona startowa Chrome przy uruchomieniu domyślnie wyświetla stronę nowej karty zawierającej logo Google, pasek wyszukiwania i miniatury najczęściej odwiedzanych stron. Możesz na niej umieścić kolorowy motyw. Ustawienia strony startowej Chrome, a konkretnie, strony głównej - bo tak nazywa się ona w tej przeglądarce wymaga włączenia jej w ustawianiach. Przechodząc do sekcji "Wygląd" należy wybrać "pokaż przycisk strony głównej". Ustawienie to pozwoli na wybór strony, która będzie się włączała po wybraniu ikonyjej 'domku' na pasku narzędzi aplikacji. Bez konieczności ciągłego wpisywania jej adresu.

Chrome bez problemu radzi sobie także z ustawieniem kilku stron jednocześnie jako "strony startowej". Uruchamiane są one w kartach po każdym uruchomieniu przeglądarki. W ustawieniach kliknij opcję "Po uruchomieniu" i w sekcji "Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron" dodaj te strony, które chcesz, by uruchamiały się wraz z Chrome. Ustawienie strony startowej Chrome jest niezwykle proste i nikomu nie sprawi problemu dostosowanie jej do swoich potrzeb na dowolnym urządzeniu, także mobilnym.

Jak ustawić stronę startową na przeglądarce Firefox?

Wiesz już jak ustawić stronę startową w Google Chrome i jak wygląda strona domowa Chrome. Jednak to tylko jedna z aplikacji dostępnych do pobrania. Firefox, jak każda inna przeglądarka, pozwala na ustawienie dowolnej strony w internecie jako startowej już od pierwszego uruchomienia. Aplikacja ułatwia dostęp do treści internetowych w momencie otwarcia nowej karty, wyświetlając ostatnio i często odwiedzane witryny wraz z popularnymi treściami. Strona nowej karty jest również domyślną stroną startową w programie Firefox, o ile nie została ona zmieniona na inną.

W celu zmiany strony startowej, z paska menu u góry ekranu wybierz "Firefox", a następnie "Preferencje". Wybierz panel "Uruchamianie". Tam w sekcji "Nowe okna i karty" ustawisz adres. Firefox pozwala użytkownikom edytować wygląd samej strony głównej. Możesz włączyć i wyłączyć pasek wyszukiwania, ukryć skróty i ostatnią aktywność, które są przetwarzane i aktualizowane na bieżąco lub aktywować ustawianie wskazówek od Mozilli pozwalających na zwiększenie skuteczności korzystania z aplikacji i dopasowywania jej do swoich potrzeb.

Jak ustawić stronę startową na przeglądarce Opera?

Wiesz już także jak ustawić stronę startową w Firefox. A jak to wygląda u innych? W przeglądarce Opera strona startowa to przede wszystkim pasek wyszukiwania oraz tzw. szybkie wybieranie. To wizualny zestaw elementów utworzonych na podstawie najczęściej odwiedzanych witryn lub zainstalowanych rozszerzeń. Elementy szybkiego wybierania są wyświetlane jako miniatury, które odsyłają do danej strony. Aby szybko przechodzić do ulubionych witryn, możesz je odpowiednio uporządkować w folderach lub dostosowywać według potrzeb - dodając swoje własne.

By zarządzać stroną startową w Operze, trzeba skorzystać z opcji zaawansowanych. Przejdź do "Ustawień", Kliknij "Zaawansowane" i wybierz "Przeglądarka". W sekcji "Strona startowa" możesz włączyć lub wyłączyć opcje strony startowej, usunąć pasek wyszukiwarki, szybkie wybieranie, wyświetlić aktualności z wybranych krajów, dodać widżet pogody, itd.

Ustawienie strony startowej — Google

Często pojawiają się pytania jak ustawić Google jako główną przeglądarkę. Tu trzeba wyjaśnić, że Google nie jest przeglądarką. To przede wszystkim wyszukiwarka oraz wiele produktów, które amerykańska firma oferuje. W tym przeglądarkę - Chrome. A jak ustawić Google jako domyślną wyszukiwarkę? Bez wątpienia to najpopularniejsza wyszukiwarka i to właśnie ona najczęściej ustawiana jest jako strona startowa w naszych przeglądarkach. I nie chodzi wyłącznie o komputery, ale także urządzenia mobilne. Wystarczy wpisać adres google.com w ustawieniach stron startowych przeglądarki. To wystarczy by wiedzieć jak ustawić Google jako stronę startową. Dzięki temu zyskasz dużo więcej niż tylko wyszukiwarkę. Strona Google to także proste przekierowania do pozostałych usług amerykańskiej firmy.

Za ich pomocą dostaniesz się do Gmail i odbierania poczty elektronicznej, pakietu aplikacji biurowych do opracowywania dokumentów, kalendarza, Map do znajdowania miejsc i mierzenia odległości między nimi, YouTube, Czatu, gdy chcesz coś zakomunikować znajomym, Meet do łączenia rozmów głosowych i wideokonferencji, Wiadomości i wielu innych. Znajdziesz je klikając na ikonę aplikacji (9 kropek) w prawym górnym rogu ekranu.

Na stronie startowej Google znajdziesz także ustawienia swojego konta wraz z danymi prywatności, bezpieczeństwa oraz wszystkich statystyk, które przekazywane są firmie. Można tam zmienić ich udostępnianie i wpłynąć na funkcje śledzenia, przechowywania i identyfikacji użytkownika oraz historii przeglądania, wyszukiwania i lokalizacji. Warto pamiętać, że zgadzając się na wszystko, Google będzie przetwarzać zebrane identyfikatory użytkowników.

W ustawieniach znajdziesz funkcje usunięcia powiązań konta z historią przeglądania i warto to zrobić. Nawet jeśli będzie ona czyszczona po trzech miesiącach. Ustaw Google jako stronę główną by korzystać z wszystkich funkcji największej wyszukiwarki internetowej świata. Google może być stroną główną na komputerach z systemem firm Microsoft i Apple i innycg. Bez problemu ustawisz ją też na smartfonie z Androidem i iOS - jeśli nie jest już domyślnie ustawiona. Dzięki wyszukiwarce Google strona startowa w telefonie pozwoli szybko wyszukiwać treści w sieci.

Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu