Poradniki

Jak sprawdzić kartę graficzną? Krótki poradnik

Błażej Wojciechowski
Jak sprawdzić kartę graficzną? Krótki poradnik
Reklama

O tym, że warto znać konfigurację swojego komputera nie muszę chyba nikogo przekonywać. Szczególnie jeśli chodzi o kartę graficzną, która jest kluczowym elementem dla graczy.

Zazwyczaj komponentami w naszym nowym komputerze interesujemy się tylko podczas zakupu, ale tylko pod warunkiem, że sami zamawialiśmy swojego PeCeta. Co jednak jeśli komputer był prezentem albo został kupiony przez kogoś innego? Wtedy warto byłoby się dowiedzieć co w trawie piszczy, chociażby tylko po to aby dokonać aktualizacji sterowników. W przypadku kart graficznych jest to szczególnie istotne, bo nowe sterowniki często wprowadzają sporo usprawnień, które podnoszą i optymalizują wydajność w nowo wydawanych grach. Nie każdy jednak dokładnie wie jak się do tego zabrać, dlatego stworzyłem poniższy poradnik. Jak się zaraz przekonacie, model swojej karty graficznej można poznać w kilka sekund.

Reklama

Jak sprawdzić kartę graficzną? Rodzaje kart graficznych

Zanim zabierzemy się do sprawdzania swojej karty graficznej, warto wiedzieć jakie rodzaje kart wyróżniamy. Generalnie można je podzielić na dwie główne grupy - układy zintegrowane z procesorem lub dedykowane karty montowane w slocie PCI-Express. Oba typy kart mogą występować równolegle i to niezależnie od tego czy mamy komputer stacjonarny czy przenośny. Na szczęście proces sprawdzania modelu karty w obu przypadkach jest taki sam. Karty wbudowane, czyli inaczej zintegrowane, zazwyczaj są integralną częścią procesora. Jeszcze kilka dobrych lat temu montowane były w chipsetach na płytach głównych, ale obecnie z racji przeniesienia kontrolera pamięci RAM do procesorów, również tam wylądowały zintegrowane GPU, aby zapewnić jeszcze lepszą wydajność. I to faktycznie się sprawdza, bo dzisiejsze układy wbudowane potrafią zapewnić rozrywkę nawet w całkiem nowych grach pokroju Wiedźmina 3: Dziki Gon.

Sprawdź też: Jak sprawdzić model laptopa

Karty dedykowane, zwane też zewnętrznymi to zazwyczaj sporych rozmiarów karta rozszerzeń wyposażona w pokaźny system chłodzenia. Wszystko oczywiście zależy od wydajności danego modelu, te słabsze są zazwyczaj również znacznie mniejsze. Na zdjęciu powyżej widzicie model GeForce RTX 3060 Ti, czyli raczej układ ze średniej półki, ale jak widać, również wymagający solidnego radiatora. To oczywiście karta montowana w komputerze stacjonarnym. W notebookach dedykowane karty są znacznie mniejsze, mają też mniejsze zapotrzebowanie na energię, a system chłodzenia jest zintegrowany z obudową samego komputera. Mimo tego, takie mobilne wersje również są w stanie zapewnić bardzo wysoką wydajność.

Generalnie w swoich komputerach znajdziecie obecnie układy graficzne produkowane przez Intela (póki co jeszcze tylko zintegrowane), AMD oraz NVIDIA. W przypadku najnowszych komputerów Mac, będzie to też układ Apple zintegrowany z procesorami M1. Wybór nie jest zatem przesadnie duży, ale na szczęście jakaś namiastka konkurencji została zachowana. Gdy do gry włączy się jeszcze Intel, to sytuacja na rynku dedykowanych kart graficznych powinna wyraźnie się poprawić. Nie odbiegajmy jednak za bardzo od tematu tego artykułu, czyli jak sprawdzić kartę graficzną.

Jak sprawdzić kartę graficzną w menedżerze urządzeń? Windows

W systemie Windows listę komponentów, nie tylko kartę graficzną, najłatwiej sprawdzić w Menedżerze urządzeń. Dostać się można do niego na kilka sposobów, ale najprościej jest kliknąć prawym przyciskiem myszy na przycisk "Start" i wybrać z menu rozwijalnego "Menedżer urządzeń". Po krótkiej chwili pojawi się nam takie okienko jak poniżej, w którym bez problemu sprawdzicie ile i jakie karty graficzne macie w swoim komputerze. Można tam znaleźć też szereg innych informacji, jak chociażby karty sieciowe, modele podłączonych dysków czy rodzaj procesora. Do menedżera można się też dostać z poziomu ustawień systemu w Windows 10. Klikamy w menu Start, wybieramy ikonkę trybika (Ustawienia) i przechodzimy do sekcji System -> Informacje. Odnośnik do menedżera urządzeń znajduje się po prawej stronie. W przypadku Windows 7 można skorzystać z pierwszej opisanej metody albo poszukać w menu Start opcji "Panel sterowania", a tam "Menedżer urządzeń".

Sprawdź też: Jak sprawdzić płytę główną

Inna opcja to pobranie dodatkowego oprogramowania, które rozpozna znacznie więcej szczegółów dotyczących naszej karty graficznej. Można do tego wykorzystać np. aplikacje GPU-Z albo HWInfo, które dodatkowo podadzą też informacje o taktowaniu, temperaturze karty czy jej ogólnej specyfikacji. To jednak rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Aby znaleźć odpowiedni sterownik, wystarczy wam model karty widoczny na obrazku powyżej. Jeśli karta nie byłaby rozpoznana (co w Windows 10 nie powinno mieć miejsca) to pojawi się wpis o nieznanym urządzeniu. We właściwościach takiego wpisu w zakładce "Szczegóły" poszukajcie znacznika "Identyfikator urządzenia". Taki na pierwszy rzut oka losowy ciąg znaków pozwoli przy pomocy np. wyszukiwarki Google znaleźć model karty graficznej i pobrać odpowiedni sterownik.

Reklama

Czy do sprawdzenia karty graficznej konieczne jest otworzenie obudowy komputera?

Opcjonalnie, jeśli mowa jest o komputerach stacjonarnych, można rozebrać obudowę i sprawdzić fizycznie jaka karta graficzna jest zamontowana na płycie głównej. Nie polecam jednak tej metody, bo po pierwsze jest bardziej czasochłonna, po drugie na karcie nie zawsze znajduje się dokładny jej model, a po trzecie w przypadku karty zintegrowanej z procesorem, niczego nie sprawdzimy. W przypadku laptopów ta metoda również nie zda relacji, dlatego polecam pozostać przy menedżerze urządzeń.

Jak sprawdzić kartę graficzną w komputerach od Apple?

W komputerach Macbook sprawdzenie karty graficznej również nie należy do trudnych zadań. Tutaj podobnie jak w komputerach PC możemy mieć do czynienia z układem zintegrowanym lub dedykowanym. Ten drugi to zazwyczaj GPU od AMD. Jeśli podstawowa grafika pochodzi od Intela lub Apple, to oznacza, że jest zintegrowana z procesorem. Aby sprawdzić jaką kartę graficzną masz w swoim Maku, wybierz kolejno opcje menu Apple -> Ten Mac. W zakładce Przegląd podana jest skrócona specyfikacja komputera, w tym informacje o karcie graficznej na pozycji Grafika.

Reklama

Jak sprawdzić kartę graficzną komputera z systemem Linux?

W przypadku komputerów z systemem linux, jak to zwykle bywa, sposóbów na sprawdzenie karty jest całkiem sporo. Jeśli korzystacie z graficznej nakładki jak choćby Gnome w Ubuntu, to jest to operacja bardzo zbliżona do tego co mamy w systemach Windows i MacOS. Wystarczy otworzyć "Settings" i przejść do zakładki "About", gdzie znajdziemy skróconą specyfikację komputera. GPU można też sprawdzić np. przy pomocy przeglądarki Chrome/Chromium wpisując w pasku adresu komendę "about:gpu". Co ciekawe działa to też w innych systemach i pozwala uzyskać całkiem sporo przydatnych informacji.

Poza tym w systemach z jądrem linux może też sprawdzić GPU z linii komend. Tutaj również jest kilka metod, ale każda z nich powinna pozwolić sprawdzić model karty graficznej. Najprościej skorzystać z modułu lspci. Wystarczy wpisać w terminalu komendę:

I poszukać w natłoku wyświetlonych informacji wpisów dotyczących VGA. Inna opcja to skorzystanie z komendy lshw, której składnia wygląda tak:

W obu przypadkach powinniście znaleźć potrzebne informacje bez konieczności instalacji dodatkowych paczek w systemie.

Sprawdź: Jak zaktualizować sterowniki

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama