Windows

Jak sprawdzić wersję systemu Windows 10 i Windows 11?

Jak sprawdzić wersję systemu Windows 10 i Windows 11?
0

Dostęp do nowych funkcji systemu albo aplikacji często zależny jest od posiadanej wersji. W tym poradniku pokażemy, jak sprawdzić wersję systemu w Windows 10 i Windows 11.

Często zastanawiamy się, z jakiej dokładnie wersji systemu korzystamy. Ta informacja może być przydatna, by upewnić się, czy posiadamy najnowsze zabezpieczenia i nasze dane są dobrze chronione albo czy powinniśmy spodziewać się obecności najnowszych funkcji. Microsoft rozwija systemy Windows 10 i Windows 11 jako usługi, to znaczy regularnie udostępniane są aktualizacje, które wnoszą wiele zmian pod maską i nie tylko. Niektóre nowości, w tym aplikacje, dostępne są na wybrane wersje Windows 10 i Windows 11, dlatego warto wiedzieć, jaką wersje systemu posiadamy na naszym komputerze.

Windows 10 i Windows 11 to najpopularniejsze w tej chwili systemy operacyjne Microsoftu. Ten drugi rozwijany jest na oczach użytkowników od października 2021, kiedy to został zaprezentowany. Od tamtej pory doczekaliśmy się kilku istotnych aktualizacji, które wnosiły istotne zmiany w codziennym korzystaniu z systemu. Powróciły ważne dla użytkowników funkcje, ale dodano także sporo nowych, dzięki którym praca z systemem jest szybsza i łatwiejsza.

Wśród nowości jest rozbudowany system przypinania okien czy sekcja widżetów. Do tej ostatniej nareszcie dodawać można widżety od aplikacji firm trzecich, jak Spotify czy Messenger, dlatego warto aktualizować system, by dysponować dostępem do najnowszych rozwiązań. Jeżeli macie wątpliwości co do tego, czy takie nowinki powinny być dla Was dostępne, poniżej znajdziecie poradnik krok po kroku, w jaki sposób można sprawdzić wersję, edycję i kompilację systemu Windows 10 i Windows 11. Nie jest to wcale trudne.

Jak sprawdzić wersję systemu Windows 10 i Windows 11?

By sprawdzić wersję systemu Windows 10 naciskamy przycisk Windows + R, a następnie w polu uruchamiania wpisujemy "winver". Naciskamy "OK" lub wciskamy "Enter" na klawiaturze i przyglądamy się nowo otwartemu okienku. Możecie też po uruchomieniu Menu Start po prostu wpisać winver i nacisnąć Enter, a Windows podpowie Wam komendę, którą samoczynnie zainicjuje w aplikacji Uruchom.

Odnajdujemy w nim wiersz rozpoczynający się od "Wersja...". Tutaj znajdziemy informację, z jakiej wersji systemu Windows 10 korzystamy - którego wydania oraz jakiej kompilacji. Tutaj dowiemy się też, czy używamy Windows 10 w wersji Home czy Pro - drugi akapit tekstu w okienku "Windows - informacje" zawiera opis "System operacyjny Windows 10..." i tutaj podana jest informacja na temat edycji systemu.

Jaką mam wersję systemu Windows 10 lub Windows 11?

Drugim sposobem na sprawdzenie wersji systemu Windows 10 i Windows 11 jest znalezienie tej informacji w Ustawieniach. Naciskamy na Start, a następnie Ustawienia, sekcja System, a później Informacje na samym dole listy po lewej stronie. W dziale Specyfikacja systemu Windows znajdziemy edycję, wersję oraz kompilację systemu Windows.

W obszarze Specyfikacje urządzenia znajdziemy informację o edycji oraz wersji systemu Windows na naszym komputerze. Jeżeli potrzebujemy informacji, czy używamy 32-bitowej, czy 64-bitowej wersji systemu, przechodzimy do sekcji Typ systemu w dziale Specyfikacja urządzenia.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

poradnik