Mobile

Zasięg sieci komórkowych w naszej lokalizacji - jak sprawdzić?

GU
Grzegorz Ułan
1

Nasi operatorzy infrastrukturalni mają znakomity zasięg swojej sieci komórkowej w całej Polsce, nic innego nie usłyszycie od nich, gdy zadacie pytanie o Waszą lokalizację, w rzeczywistości jednak bywa różnie, trzeba więc samemu to sprawdzać.

A jak sprawdzać, to każdego operatora, a do tego potrzeba przynajmniej czterech starterów - od Orange, Play, Plus i T-Mobile, na szczęście jest prostsze rozwiązanie, które przynajmniej skróci Wam drogę do poznania, który z nich powinien mieć najlepszy zasięg sieci komórkowej, dokładnie w Waszej lokalizacji i dokonać porównania.

Mowa o aplikacji mobilnej RFBenchmark, do sprawdzania jakości i prędkości sieci naszych operatorów, którą sprawdziłem przy okazji jej ostatniej aktualizacji na iOS. Zainstalowałem, uruchomiłem i muszę powiedzieć, że świetna robota. Zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.

Zasięg sieci komórkowych - test jakości usług

test jakości usług GSM

Zacznijmy od podstawowej funkcji, czyli sprawdzenie prędkości sieci mobilnej, z której aktualnie korzystamy. Jeśli już robiliście takie badania, filozofii wielkiej tu nie ma - najpierw aplikacja sprawdza ping, później prędkość pobierania i wysyłania, a na koniec wyświetla nam podsumowanie pomiaru.

Fajną i ciekawą opcją natomiast jest tutaj podsumowanie pomiaru, które wyświetla możliwości jakie drzemią w sieci komórkowej, z której korzystamy z takimi parametrami, które wyszły podczas pomiaru. A więc dowiemy się czy komfortowo lub mniej komfortowo będziemy mogli przeglądać strony www, oglądać wideo w jakości SD czy HD, prowadzić rozmowy wideo w wysokiej rozdzielczości lub przez Skype czy grać online w sieci. Według mojego pomiaru wszystko to powinienem robić z uśmiechem na ustach, niemniej daleko tu do ideału.

Streaming test a zasięg sieci w Polsce

Jako, że oglądanie filmów czy seriali na urządzeniach mobilnych to już dość powszechne zjawisko, przydatną opcją będzie sprawdzenie, jak nasza sieć poradzi sobie z wyświetlaniem filmów w jakości 240p, 360p, 720p i 1080p.

Streaming test

W moim przypadku trochę przydługo buforował filmik w jakości HD, ale jak już się załadował, dalsze wyświetlanie przebiegało już płynnie, bez zacinek.

Jak sprawdzić zasięg sieci komórkowych w naszej lokalizacji

Teraz tytułowa zakładka aplikacji, przełączając się na podgląd mapy z naszą lokalizacją, aplikacja pobierze z serwera pomiary dokonywane w danym obszarze, w którym przebywamy i wyświetli wyniki pomiarów jakości sieci Orange, Play, Plusa czy T-Mobile, w kolejności od najlepszego operatora do tego z najgorszymi wynikami pomiarów.

ranking operatorów

Mój operator znalazł się na ostatnim miejscu w mojej lokalizacji, ale jeszcze wtedy korzystałem z domowego internetu mobilnego od Plusa, który akurat miał drugi wynik w mojej okolicy.

ranking operatorów

To była sama jakość sygnału, trochę lepiej dla mnie wypadają pomiary pingu, prędkości pobierania czy wysyłania w mojej okolicy, widocznie moje pierwsze badanie robiłem nie tam, gdzie powinienem:) albo coś mi blokuje sygnał wewnątrz pomieszczeń, w których aktualnie przebywam. Niemniej wychodzi na to, że mam nienajlepszy zasięg sieci komórkowej w swojej lokalizacji mojego operatora w smartfonie, ale za to nadajnik, do którego się podłączam nie jest zbyt obciążony, bo internet ma dobre osiągi przy pobieraniu czy wysyłaniu.

Którego operatora bym wybrał na podstawie powyższych danych do domowego internetu mobilnego? Raczej tak jak korzystałem wcześniej, czyli Plusa, co akurat by się potwierdzało - bo miałem dobry zasięg LTE w swoim domowym internecie mobilnym u tego operatora, dzięki temu miałem internet bez limitu danych i prędkości (w praktyce do 200/300 GB transferu w miesiącu), przy zadowalających osiągach.

ranking operatorów

Orange, z którego teraz korzystam znalazł się na drugim miejscu, ale osiągi te w zupełności wystarczają do swobodnego korzystania z dostępu do sieci czy to na smartfonie czy na laptopie.

Zasięg operatorów - o tych rzeczach warto pamiętać

Jak są przeprowadzane takie pomiary? Najpierw dokonywany jest wybór najlepszego w czasie dostępu serwera na podstawie lokalizacji użytkownika. Następnie sprawdzany jest ping, czyli czas odpowiedzi wybranego serwera na wysłane zapytanie, dwonload - pobieranie danych z serwera (cztery równoległe sesje pobierania pliku 100 kB przez 1 sekundę, później właściwy plik 10 MB przez maksymalnie 10 sekund, a na koniec upload, czyli wysyłanie pliku na wybrany serwer. Tu w odróżnieniu od pomiaru download właściwy plik waży 5 MB.

Dokonując takich pomiarów należy pamiętać, że będą one różne w różnych porach ich dokonywania. Teraz jest to nieco zaburzone przez pandemię, ale zwykle w ciągu dnia będziecie mieli lepsze osiągi niż wieczorem, kiedy obciążenie sieci komórkowej jest większe. Do tego, same rankingi w ich podsumowaniu są uśrednioną wypadkową testów wykonywanych przez użytkowników aplikacji, w różnych porach dniach i na różnych urządzeniach, więc też nie do końca muszą odzwierciedlać Wasze wyniki.

Aplikacja nie wyświetla reklam, przynajmniej w wersji na iOS, którą pobierzecie bezpłatnie z App Store. W przypadku wersji na Androida musicie się liczyć z reklamami, bo dostępne są dwie wersje, ta bez reklam to wersja PRO, po za tym wizualnie odbiega od tej na iOS i brakuje testu streamingu wideo, podejrzewam więc, że trzeba poczekać na aktualizację jej również na Androidzie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu