Telekomy

Zestawienie starterów dostępnych u naszych operatorów z „wielkiej czwórki”

Grzegorz Ułan
33

Takiego zestawienia jeszcze nie rozbiliśmy, wydaje mi się, że będzie przydatne dla osób, które zastanawiają się nad wykupieniem abonamentu telefonicznego lub na internet mobilny. Wiązanie się na 2 lata, bez sprawdzenia niezawodności czy zasięgu danego operatora, nie wydaje się rozsądne na dziś. Jak to zrobić najprościej i najtaniej? Oczywiście, że kupić starter każdego z nich.

Pod każdym wpisem traktującym o zasięgu tego czy innego operatora, zwykle toczy się ożywiona dyskusja w tym temacie, niezależnie którego operatora to dotyczy. Można mniemać, że każdy operator w wybranych lokalizacjach może mieć mniejsze lub większe problemy, dlatego najlepiej sprawdzić każdego z nich w swoim domu, poza domem, w drodze do pracy i w samej pracy.

Sprawdzimy dziś ceny dostępnych w Orange, Play, Plus i T-Mobile staterów, ich zawartość na start i termin ważności. Osobiście wydaje mi się, że najbardziej optymalne na sprawdzenie danego operatora będą 2 tygodnie.

Startery w Orange

Orange ma aktualnie 5 starterów w różnych cenach i zawartości. Do sprawdzenia usług telefonicznych najlepszy będzie ten za 5 zł, w którym dostaniemy rozmowy i SMS-y za free po sieci i 6 GB transferu danych. Na testy rozmów poza siecią możemy przeznaczyć 5 zł, za które kupiliśmy starter. Ważność startera na rozmowy to 31 dni, a na internet 6 GB.

W przypadku, gdy chcemy przetestować internet mobilny Orange musimy zapłacić więcej za starter, bo 20 zł, wtedy do dyspozycji dostaniemy 50 GB transferu danych ważnego przez 2 tygodnie - powinno wystarczyć.

Startery w Play

W Play do testowania rozmów polecam aktywować Formuła 3 w 1, gdyż dla nowych przewidziane jest darmowe korzystanie z SMS-ów do wszystkich sieci, rozmów do Play i 1 GB transferu danych przez 7 dni. Do rozmów poza siecią możemy przeznaczyć 5 zł. Starter ten ma ważność 10 dni.

W przypadku sprawdzania internetu mobilnego ciężko coś polecać w tej chwili, gdyż wychodzi na to, że Play właśnie wycofuje się z dwóch starterów z 5 GB i 30 GB na start ważnych 7 dni w cenie odpowiednio 9 zł i 19 zł oraz ze startera z 25 GB ważnego rok za 50,00 zł.

Do wyboru pozostaje jeden starter z 500 MB transferu danych ważny 3 dni. Więc konieczne będzie tu doładowanie konta minimum 20 zł, wtedy wskoczy nam 8,4 GB transferu danych ważny 14 dni.

Startery w Plus

Co mamy w Plusie? Do rozmów warto kupić starter za 5 zł z rozmowami bez limitu do wszystkich, podobnie z wiadomościami SMS/MMS oraz z 6 GB transferu danych. Czas na sprawdzenie - 15 dni, na razie najwięcej i najdłużej.

Do sprawdzenia internetu również dostępny jest starter ważny 15 dni w cenie 15 zł, wraz z nim dostaniemy do dyspozycji 30 GB.

Startery w T-Mobile

Ciekawy starter dostępny jest w T-Mobile. Również kosztuje 5 zł, wprawdzie ważny jest tylko 5 dni i ma tylko 1 GB transferu danych, ale oprócz nielimitowanych rozmów i wiadomości mamy też nielimitowany transfer przy odtwarzaniu wideo - idealna opcja na sprawdzenie internetu w smartfonie.

Starter do internetu na kartę również kosztuje 5 zł, a do wykorzystania mamy 7 GB przez 5 dni - mało i krótko, jak na internet mobilny, wydaje się konieczne dokupienie za 20 zł - 8 GB.

Osobiście najbardziej podoba mi się opcja na start dostępna w Plusie, nie mają praktycznie żadnych ograniczeń, można korzystać z nielimitowanych rozmów i wiadomości do wszystkich, nie tylko po sieci, no i z dość sporej paczki 6 GB transferu danych, i to przez 15 dni. W T-Mobile też jest ciekawie, ale za krótko. Co do internetu mobilnego, najwięcej w rozsądnej cenie otrzymamy w Orange, gdzie dostaniemy do dwutygodniowych testów 50 GB transferu danych za 20 zł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu