Poradnik

Wzmacniacz sygnału sieci WiFi - jak działa, co warto wiedzieć i jaki wybrać?

KP
Kamil Pieczonka
17

Słaby zasięg sieci WiFi w domu lub mieszkaniu to bardzo częsty problem. Wynika z wielu czynników, począwszy od konstrukcji ścian, przez duże zagęszczenie innych sieci WiFi w okolicy, a na dużych odległościach kończąc. Na szczęście są sposoby, aby ten zasięg poprawić na przykład przy pomocy wzmacniaczy sieci.

1. Wzmacniacz sygnału - podstawowe informacje

Wzmacniacz sygnału WiFi lub tzw. range extender to urządzenie, które działa zazwyczaj dwutorowo. Odbiera sygnał z sieci WiFi i przesyła go dalej zwiększając zasięg podstawowej sieci. Niestety takie rozwiązanie ma swoje wady, z których główna to ograniczenie przepustowości, bo urządzenie musi być jednocześnie pobierać i wysyłać dane. W starszych technologiach, do WiFi 5 włącznie wiąże się to z mocnym spadkiem przepustowości. Na szczęście istnieją też nieco zmodyfikowane rozwiązania, które znacznie poprawiają transfery, choć zazwyczaj podnoszą też koszty. O tym napiszemy sobie jednak w rozdziale o rodzajach wzmacniaczy sygnału.

W tym miejscu warto natomiast wspomnieć, że wzmacniacz sieci WiFi to stosunkowo tanie rozwiązanie pozwalające na zwiększenie zasięgu WiFi niskim kosztem. Owszem, przepustowość może spaść, ale nadal nawet jeśli będzie to realnie 40-50 Mbps to w większości przypadków będzie to wartość dla większości z nas wystarczająca. Jeśli dysponujecie szybkim połączeniem z internetem i nie chcecie aby łącze się marnowało, to niestety trzeba spojrzeć w stronę innych, znacznie droższych produktów.

Wzmacniacz sygnału ma też jeszcze jedną zaletę, a mianowicie jest bardzo łatwy w konfiguracji. W zasadzie wystarczy go tylko podłączyć do zasilania i skonfigurować dostęp do naszej podstawowej sieci WiFi. Zazwyczaj robimy to przy pomocy smartfona i dedykowanej aplikacji. Później możemy o urządzeniu zapomnieć, bo ono po prostu działa. Dlatego ostatecznie może się okazać, że inwestowanie w droższe rozwiązania nie ma większego sensu.

2. Komu przyda się wzmacniacz sygnału

Wzmacniacz sieci WiFi przydałby się pewnie każdemu, kto mieszka na powierzchni większej niż 40 m^2. Nie oznacza to, że każdy go potrzebuje, ale w wielu przypadkach na pewno by nie zaszkodził. Generalnie moc sygnały WiFi spada już całkiem wyraźnie nawet jak na przeszkodzie stoi chociażby jedna ściana. Szczególnie w paśmie 5 GHz, które jest mocniej tłumione przez przeszkody, a bardziej pożądane bo oferuje większą przepustowość z racji szerszego kanału. Pasmo 2.4 GHz oferuje większy zasięg w takich samym warunkach, ale w blokach takich sieci mamy "naście" i wszystkie nawzajem się zagłuszają, negatywnie wpływając na dostępną przepustowość. Dlatego wzmacniacz sygnały sieci WiFi może być bardzo przydatnym rozwiązaniem.

3. Rodzaje wzmacniaczy sygnału sieci

Na rynku możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje wzmacniaczy sieci WiFi. Podstawowe modele są niejako przedłużeniem naszej domowej sieci WiFi, pobierają sygnał bezprzewodowo i przesyłają go dalej. Jak wspominałem to rozwiązanie ma swoje wady, bo ogranicza mocno przepustowość. Drugi rodzaj urządzeń pozwala podłączyć taki wzmacniacz przy pomocy popularnej "skrętki" (kabla LAN) do routera i dzięki temu wzmacniacz tylko rozsyła sygnał WiFi zapewniając  znacznie lepsze transfery. Wreszcie trzecia opcja to urządzenia ze zintegrowanym modułem PLC, który pozwala przesyłać sygnał sieciowy przez przewody elektryczne, a dalej udostępniać go przez WiFi.

W przypadku tego pierwszego rozwiązania wybieramy miejsce, które jest mniej więcej w połowie drogi między naszym głównym routerem, a miejscem gdzie chcemy mieć lepszy zasięg sieci WiFi. Sama konfiguracja polega połączeniu z istniejącą już siecią WiFi i wzmocnieniu jej sygnału na kolejne pomieszczenie. Wzmacniacz powinniśmy dobrać do posiadanego routera, czyli jeśli posiadamy urządzenie zgodne ze standardem AC1200, to wybieramy odpowiedni transmiter w tym samym standardzie. W innym przypadku narażamy się na ograniczenie przepustowości. Warto też pamiętać, że wzmacniacz sygnału jest raczej rozwiązaniem jednostopniowym, przedłużenie zasięgu WiFi wykorzystując do tego 2 lub więcej tego typu urządzeń będzie zwiększało opóźnienia i zmniejszy przepustowość, dlatego w takich sytuacjach znacznie lepiej sprawdzą się rozwiązania Mesh WiFi albo wykorzystanie kabla LAN.

Transmitery PLC pomagają przy zbrojonych ścianach

Czasami proste wzmocnienie sygnału WiFi nie daje najlepszych efektów, a czynników może być kilka. Jednym z popularniejszych są zbrojone, żelbetowe ściany, które bardzo skutecznie tłumią wszystkie sygnały elektromagnetyczne, podobnie jak klatka Faradaya. Wtedy najlepiej jest wykorzystać sieć przewodową, ale pewnie mało kto ma ochotę ciągnąć kable po całym domu, tym bardziej jak już jesteśmy po remoncie i nie ma gdzie ich schować. W takim wypadku na pomoc przychodzą rozwiązania typu PLC, czyli wykorzystujące już istniejące, okablowanie elektryczne.

Moduły PLC w ostatnich latach również sporo zyskały na możliwościach. Na rynku dostępne są rozwiązania, które oferują transmisję danych z prędkością 1300 Mbps, czyli przekraczającą to co oferuje sieć Ethernet 1 Gbps. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę wiele czynników, jak chociażby odległość między transmiterami, dlatego maksymalna wydajność nie zawsze zostanie osiągnięta, ale i tak w większości przypadków prędkość będzie znacznie większa niż po WiFi, a samo połączenie też bardziej stabilne. Warto też mieć na uwadze, że urządzenia w standardzie HomePlug AV współpracują tylko w ramach jednej fazy, dopiero HomePlug AV2 pozwala na komunikację pomiędzy fazami, ale jest ona zazwyczaj wyraźnie wolniejsza.

Instalacja modułów PLC jest również bajecznie prosta, wystarczy podłączyć dwa moduły do gniazdek zasilania w dwóch pomieszczeniach, pomiędzy, którymi chcemy przekazać sygnał naszej sieci. Parowanie odbywa się automatycznie, a cały proces można śledzić i monitorować w dedykowanej aplikacji. Później pozostaje już tylko podłączyć do jednego urządzenia kabel Ethernet, a drugie kupić w wersji z modułem WiFi, który daje dostep bezprzewodowy. Możliwości jest sporo, bo w sklepach znajdziecie też urządzenia, które oferują nie tylko WiFi, ale również porty Ethernet do podłączenia urządzeń przewodowo.

4. Polecane wzmacniacze sygnału sieci

Trudno tutaj polecać konkretne modele, bo jak sami wiecie już z lektury tego artykułu, wybór powinien zależeć od naszych konkretnych warunków w domu/mieszkaniu. Na pewno warto decydować się na rozwiązania znanych firm, które nie porzucą swoich produktów po roku czy dwóch i nie przestaną wypuszczać aktualizacji oprogramowania. Najtańsze range extendery można kupić nawet za mniej niż 100 PLN, ale to raczej rozwiązania, które można wykorzystać dla rozszerzenia zasięgu dla urządzeń IoT. Jeśli chcecie podłączyć konsole czy telewizor, to lepiej zaopatrzyć się w coś wydajniejszego. Przykładowe wzmacniacze sieci 2.4 GHz i 5 GHz to Tenda A18 AC1200 (~110 PLN),  TP-Link RE300 (~140 PLN) lub ASUS RP-AC51 (~150 PLN). Jeśli chodzi o urządzenia PLC z możliwością udostępniania sieci WiFi to warto wspomnieć o zestawie TP-LINK TL-WPA4220 Kit (~270 PLN) oraz ASUS PL-N12 (~300 PLN).

5. Czy istnieją alternatywy dla wzmacniaczy sygnału?

Swoistą alternatywą dla prostych wzmiacniaczy sieci WiFi są urządzenia zgodne ze standardem Mesh WiFi. Zasada ich działania jest bardzo podobna. Powstały one z myślą o dużych mieszkaniach i domach, gdzie nie ma szans aby jeden punkt dostępowy WiFi był w stanie pokryć swoim zasięgiem wszystkie pomieszczenia. Oczywiście zawsze można pociągnąć kabel czy wykorzystać moduły PLC, ale konfiguracja kolejnego punktu dostępowego WiFi sprawia, że sami musimy pamiętać o tym, aby swoje urządzenie przełączyć na mocniejszą sieć. I wtedy właśnie zrodziła się idea Mesh WiFi.

Mesh WiFi ma szereg zalet, które sprawiają, że nie można ich nazwać zwykłymi repeaterami czy wzmacniaczami. Po pierwsze przy braku połączenia kablowego (które jest możliwe, a nawet wskazane, ale nie obowiązkowe), komunikują się ze sobą równocześnie w pasmach 2.4 i 5 GHz, a dodatkowo automatycznie wybierają najmniej obciążone kanały. Dzięki technologii MIMO komunikacja działa dwutorowo, nie ograniczając przy tym prędkości transferu między punktami. Co więcej w przypadku więcej niż dwóch modułów, urządzenie automatycznie wybiera najszybszą trasę, dzięki temu, że wszystkie mają ze sobą bezpośrednią komunikację (jeśli są oczywiście w zasięgu). To wszystko sprawia, że jest to bardzo elastyczne rozwiązanie, które można dopasować nawet do dużych powierzchni.

Najważniejszy jest jednak fakt, że pomiędzy urządzeniami mesh WiFi działa roaming realizowany przy pomocy protokołów IEEE 802.11k/v/r, który sprawia, że w całym domu/mieszkaniu mamy dostępną jedną sieć WiFi, z jednym SSID i jednym hasłem. Wcześniej tego typu możliwości miały tylko drogie, biznesowe produkty stosowane w hotelach czy centrach handlowych. Przełączanie między punktami dostępowymi odbywa się automatycznie i bez udziału użytkownika. Dzięki temu jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a przy tym bardzo wydajne. Niestety jest też znacznie droższe niż zwykłe wzmiacniacze.

Niestety może też występować problem z kompatybilnością, więc jeśli chcemy zbudować sieci mesh WiFi w domu to warto zaplanować to już przed zakupem podstawowego routera, bo później może być problem z podłączeniem do niego urządzeń innych producentów. Pocieszający jest fakt, że urządzenia mesh WiFi też mogą działać jako router, więc nie potrzebujemy dodatkowego urządzenia. Można je często kupić w pakietach po 2 albo 3, a ich cena kształtuje się w zależności od mocy oraz obsługi konkretnych technologii (WiFi 5 lub WiFi 6). Najtańsze zestawy z dwoma elementami można kupić już za około 400 PLN.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: