Apple

Jak sprawdzić hasło do WiFi zapisane na Macu? To proste!

Kamil Świtalski
Jak sprawdzić hasło do WiFi zapisane na Macu? To proste!
0

Raczej mało kto zaprząta sobie głowę hasłami do WiFi innymi, niż swoje własne. Jeżeli jesteśmy w gościach, ktoś nam podaje namiary na swoją sieć — raczej nie zapamiętujemy losowych zestawów liter i cyfr. O ile w ekosystemie Apple możemy później łatwo podzielić się tymi namiarami jednym stuknięciem,...

Raczej mało kto zaprząta sobie głowę hasłami do WiFi innymi, niż swoje własne. Jeżeli jesteśmy w gościach, ktoś nam podaje namiary na swoją sieć — raczej nie zapamiętujemy losowych zestawów liter i cyfr. O ile w ekosystemie Apple możemy później łatwo podzielić się tymi namiarami jednym stuknięciem, o tyle pomiędzy innymi urządzeniami... sprawa wcale nie jest taka oczywista. Jak sprawdzić zapisane w naszym komputerze Mac hasło do sieci WiFi? To nic trudnego!

Gdy uzyskujesz dostęp do witryny internetowej, konta email, serwera sieciowego czy innej rzeczy chronionej hasłem, wyświetlone może zostać pytanie o zapamiętanie lub zachowanie hasła. Jeśli wybierzesz, że chcesz zachować hasło, zostanie ono zachowane w pęku kluczy, który eliminuje potrzebę pamiętania hasła i wpisywania go za każdym razem.

Zobacz też: Macbook Air czy Pro, który wybrać?

Jak na Macu sprawdzić zapisane hasło do WiFi?

Po zapisaniu hasła do sieci WiFi, automatycznie ląduje ona w pęku kluczy i jeżeli korzystacie z synchronizacji — to macie do niej dostęp na wszystkich urządzeniach, gdzie jesteście zalogowani za pomocą tego samego Apple ID. Ale no właśnie, sytuacja się komplikuje kiedy wyłamujemy się z ekosystemu. Ale spokojnie: dostęp do zapisanych haseł na Macu wcale nie jest specjalnie trudna!

Dostęp do pęku kluczy pozwala również zarządzać certyfikatami wydawanymi przez zaufane organizacje w celu weryfikowania witryn internetowych, dokumentów cyfrowych i innych materiałów www.

Wszystkie zapisane na Macu hasła można podejrzeć w aplikacji Dostęp do pęku kluczy, którą można odnaleźć w Spotlight lub Dashboardzie. Po uruchomieniu aplikacji, spośród kategorii wybieramy hasła. Aby łatwo przefiltrować typy haseł — warto skorzystać posegregowania według rodzaju — i interesować nas będą hasła sieci AirPort. Po wyborze interesującej nas pozycji otwarte zostanie nowe okienko. Na dole zaś widnieje opcja "Pokaż hasło" — wybieramy ją. Teraz system poprosi nas o podanie hasła do pęku kluczy — po jego wpisaniu i zatwierdzeniu wyboru, w oknie wyświetlone zostanie hasło na którym nam zależy!

Jak widać — nie ma w tym nic specjalnie skomplikowanego i najbardziej zagmatwanym elementem w sprawdzaniu hasła do WiFi na Macu jest... odnalezienie go w tamtejszej bazie. W zależności od tego jak długo z niego korzystanie i jak wiele rekordów się tam znalazło, może to być zadanie dość żmudne — ale spokojnie, bardzo pomocną okazuje się w tym temacie wyszukiwarka. Wystarczy wpisać tam nazwę interesującej Was sieci... i gotowe!

Sprawdź: Jak zmienić hasło do Wi-Fi

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu