Apple

Jak sprawdzić stan baterii w iPhone?

Kamil Świtalski
29

Baterie mają określoną żywotność — i raczej nikogo specjalnie nie dziwi to, że po kilku miesiącach sprzęt nie wytrzymuje już tak długo jak kiedyś. Ale systemowe spowalnianie smartfona przy gorszym stanie akumulatora już tak — stąd jesienna afera z Apple w roli głównej, gdy okazało się, że ich smartfony na zużytych bateriach działają wolniej. Wówczas firma ogłosiła program tańszej wymiany baterii, który potrwa do końca tego roku. A jak sprawdzić stan naszego akumulatora i dowiedzieć się, czy urządzenie podlega pod program tańszej wymiany?

Jakie modele iPhone podlegają programowi tańszej wymiany baterii?

Tańszemu programowi w autoryzowanych serwisach Apple podlegają:

  • iPhone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6s
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone SE
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus

Oferta obowiązuje do końca grudnia 2018 roku i, jak czytamy na oficjalnej stronie Apple:

Apple obniża cenę wymiany baterii w iPhone’ach nieobjętych gwarancją o 240 zł – z 369 zł na 129 zł – dla wszystkich posiadaczy iPhone’ów 6 i nowszych modeli w przypadkach, w których zachodzi konieczność takiej wymiany.

Czym jednak jest konieczność takiej wymiany? Tutaj chodzi o zużyte baterie, tj. takie, przy których telefon może faktycznie zacząć działać wolniej. Wśród nich głównie urządzenia, których żywotność baterii wynosi mniej niż 80%. Ale nie tylko — bo jeżeli telefon działa krócej lub wolniej niż powinien, co potwierdzą wykonane przez specjalistów testy diagnostyczne, również możemy liczyć na wymianę baterii w niższej cenie.

Jak sprawdzić stan baterii w iPhone?

Stan baterii w iPhone dla większości zainteresowanych tańszą wymianą będzie kluczowy. Często jednak pojawia się pytanie, jak go sprawdzić? Sposób jest parę, ale od kilkunastu dni — czyli premiery iOS 11.3 — można to zrobić w banalnie prosty sposób bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji i zbędnego kombinowania.

Sprawdzanie stanu baterii w iOS 11.3 i nowszych

Na tę chwilę opcja sprawdzania stanu baterii w iOS 11.3 jest w wersji beta, ale prawdopodobnie dopieszczenie jej jest kwestią najbliższych kilku miesięcy. Mimo wszystko już teraz może posłużyć jako dobre badanie wstępne, a dla wielu — nawet ostateczna diagnoza. Bo kiedy pokaże wynik dużo mniejszy niż 80% — to znak, że czas najwyższy zainteresować się wymianą baterii!

Aby sprawdzić stan baterii w iPhone w iOS 11.3 i nowszych, otwieramy Ustawienia, a następnie przechodzimy do zakładki Bateria -> Kondycja baterii (beta). Tam czekać na nas będzie informacja o maksymalnej pojemności zainstalowanej w naszym urządzeniu baterii. Jeżeli zauważycie tam informację Nieznana kondycja baterii to znak, że akumulator w waszym telefonie może być źle zamontowany, lub korzystacie z nieautoryzowanego zamiennika. Warto mieć na uwadze, że w przypadku drugiej z opcji — nie możemy liczyć na program darmowej wymiany!

Sprawdzanie stanu baterii na systemie macOS

Na systemie macOS bez problemu można też sprawdzić stan baterii podłączając urządzenie za pośrednictwem kabla Lightning i uruchamiając program Konsola. Tam również znajdziemy informację na temat naszej baterii, wystarczy z listy podłączonych urządzeń wybrać iPhone'a:

Warto także przyjrzeć się bliżej niepozornemu programowi coconutBattery. To narzędzie pozwoli szybko sprawdzić m.in. ilośc cykli, które ma za sobą bateria. W razie problemów i gorszego stanu akumulatora — także otrzymamy stosowne powiadomienie.

Sprawdzanie stanu baterii na komputerze z Windowsem

Choć w przypadku macOS sprawy są nieco łatwiejsze, bo można wszystko podejrzeć już w systemie, to wcale nie oznacza to, że na Windowsie cały ten proces jest specjalnie skomplikowany. Tam w mgnieniu oka pomoże nam niepozorny, darmowy, program 3uTools. To potężne narzędzie, które pomoże nam też w kilka chwil sprawdzić stan baterii w iPhone.

Po podłączeniu smartfona kablem i przyznaniu praw dostępu — już w pierwszej zakładce czekać na nas będzie cały zestaw danych dotyczących naszego smartfona. Nas jednak interesować będzie głównie sekcja Battery Life, a także Charge Times, czyli po prostu ilośc cyklów ładowania, które ma za sobą nasz iPhone.

Źródło: 1, 2, 3, 4

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu