Ciekawe strony

Jak się miewa polska gospodarka? Oto pierwszy internetowy agregator informacji o rodzimych firmach

Tomasz Popielarczyk
7

Lubię projekty, które powstają w konkretnym celu, z określony pomysłem i bardzo profesjonalnym podejściem. Dlatego moją uwagę przykuł Rynkometr.pl, którego twórcy nazywają "bazą wiedzy o polskiej gospodarce i tworzących ją przedsiębiorcach". Z początku potraktowałem to trochę z przymrużeniem oka. W...

Lubię projekty, które powstają w konkretnym celu, z określony pomysłem i bardzo profesjonalnym podejściem. Dlatego moją uwagę przykuł Rynkometr.pl, którego twórcy nazywają "bazą wiedzy o polskiej gospodarce i tworzących ją przedsiębiorcach". Z początku potraktowałem to trochę z przymrużeniem oka. W końcu jak serwis internetowy może agregować tyle ważnych informacji. Okazuje się, ze może!

Pomysł na Rynkometr.pl jest bardzo prosty - agregacja informacji o polskich firmach z różnych źródeł, a następnie przedstawianie ich w czytelnej i przystępnej formie. Całość podzielono na aż 1160 grup branżowych, co w możliwie największym stopniu ma oddawać realny obraz sytuacji.

Dane statystyczne są aktualizowane kwartalnie. Ich źródłem jest przede wszystkim Główny Urząd Statystyczny, a konkretnie prowadzony przez niego rejestr REGON. Wspomagają go informacje publikowane w Monitorze Polskim "B", gdzie można znaleźć sprawozdania finansowe ponad 12 tys. największych polskich przedsiębiorstw. Te informacje to z całą pewnością skarb, ale wątpię, żeby przeglądanie ich w domyślnie dostępnej formie było przyjemne oraz proste - wręcz przeciwnie. I dlatego Rynkometr zbiera wszystko w całość, dzieli na kategorie oraz ilustruje wykresami.

Efekt może nie robi najlepszego wrażenia od strony wizualnej. Layout strony jest bardzo surowy, a pod pewnymi względami nieco przestarzały. Być może twórcom przyświecał cel stworzenia strony sprawiającej wrażenie profesjonalnej, a przy tym minimalistycznej. W rezultacie jest ona jednak po prostu brzydka. Myślę, że jest wiele nieinfantylnych sposobów na znacznie atrakcyjniejsze ubranie strony traktującej o gospodarce.

Rynkometr jest jednak stroną, gdzie przede wszystkim liczy się treść, a tutaj znajdziemy już tylko i wyłącznie konkrety. Na samej górze umieszczono listę kategorii, na którą składają się branże według Polskiej Klasyfikacji Działalności z 2007 roku. Poniżej znajdziemy natomiast poziomy pasek nawigacyjny z poszczególnymi typami informacji. Możemy tutaj przełączać się między ogólnym podsumowaniem danej branży, liczbą działających podmiotów, danymi finansowymi, rankingiem firm oraz wieloma innymi kategoriami, gdzie poza ogromną ilością danych statystycznych znajdziemy też funkcjonalne wykresy.

Teraz pewnie nasuwa się Wam zasadnicze pytanie: do czego może mi się to przydać? Możliwości jest wiele. Rynkometr pozwala ocenić sytuację finansową wybranych branż, a także oszacować wartość rynku oraz udziału w nim poszczególnych podmiotów. Z punktu widzenia przedsiębiorcy są to informacje często niezwykle cenne i wartościowe. A co jeśli nie jesteśmy przedsiębiorcą? Rynkometr może posłużyć wówczas jako drogowskaz - gdzie warto ulokować środki i rozpocząć swoją działalność. Może to być też po prostu cenne źródło wiedzy o strukturze polskie gospodarki, co z całą pewnością docenią ekonomiści i studenci.

Rynkometr wydaje się być żywym dowodem na to, że przydatny i funkcjonalny serwis nie musi być ładny, intuicyjny i przyjemny w nawigacji (choć nikt by się nie obraził, gdyby był...). Tutaj najważniejsze są te agregowane i przedstawiane w przystępny sposób dane, a to już czyni stronę niezwykle wartościową. Nie da się jednak ukryć, ze gdyby szło to w parze z nieco mniej surowym designem, wrażenia mogłyby być jeszcze lepsze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupPolskagospodarka