Google

Jak przenieść zdjęcia iCloud do innej usługi? Apple udostępnia specjalne narzędzie

Piotr Kurek
Jak przenieść zdjęcia iCloud do innej usługi? Apple udostępnia specjalne narzędzie
9

Przechowujecie swoje zdjęcia w chmurze iCloud i chcielibyście przenieść je do innej usługi? Apple zdecydowało się na udostępnienie odpowiednich narzędzi, ale zadanie to nie będzie takie proste, jak może się wydawać.

W tej chwili Apple oferuje możliwość przeniesienia zdjęć z iCloud do Zdjęć Google. Oferowana przez konkurencję platforma cieszy się sporą popularnością, mimo, że w najbliższych miesiącach zostanie pozbawiona darmowej przestrzeni dyskowej dla użytkowników (przechowywane na niej zdjęcia wliczać się będą do ogólnej przestrzeni dyskowej dla danego konta). Zdjęcia Google oferują też coraz więcej funkcji. Ostatnio zapowiedziano m.in. nowe kolekcje fotografii, które generują się automatycznie. Jak więc przenieść zdjęcia z iCloud do Google? Zadanie to nie jest trudne, ale efekt końcowy może niektórych rozczarować.

Zobacz też: Zdjęcia Google – prawdopodobnie najlepsza usługa do zdjęć. Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak przenieść zdjęcia iCloud do innej usługi

Przeniesienie zdjęć z iCloud od Zdjeć Google wymaga:

  • zalogowania się za pomocą swojego Apple ID na stronie privacy.apple.com
  • wybrania opcji Przenieś kopię swoich danych
  • postępowania zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami, aby sfinalizować prośbę

Przeniesienie zdjęć i wideo z usługi Zdjęcia iCloud nie powoduje usunięcia ani zmodyfikowania zawartości przechowywanej w chmurze Apple. Proces polega na przekopiowaniu zawartości do innej usługi, bez jej usuwania. Warto też pamiętać o wolnym miejscu na serwerach Google. Jeśli w trakcie transferu plików zabraknie miejsca, nie wszystkie zdjęcia zostaną skopiowane. Podobna sytuacja wydarzy się wtedy, gdy po rozpoczęciu przenoszenia w chmurze iCloud pojawia się nowe zdjęcia lub z niej zostaną usunięte. Zmiany mogą nie zostać uwzględnione w tym procesie.

Apple przestrzega też, że nie wszystkie pliki ze Zdjęć iCloud zostaną przeniesione do Zdjęć Google. Na stronach pomocy technicznej dotyczącej nowego narzędzia przeczytacie:

Niektóre treści — w tym udostępnione albumy, albumy inteligentne, zawartość strumienia zdjęć, zdjęcia Live Photos, niektóre metadane oraz zdjęcia i wideo przechowywane w innych folderach lub lokalizacjach — nie są w ogóle przenoszone.

Biorąc pod uwagę fakt, że Live Photos są domyślnie włączone w aplikacji Aparat, to osoby, które nie były świadome robienia żywych zdjęć mogą okazać się rozczarowane. Jeśli wierzyć informacją przekazanym przez Apple, zdjęcia te nie zostaną przeniesione. Ja już uruchomiłem proces transferu z iCloud do Zdjęć Google, jednak może to potrwać od 3 do 7 dni — mimo, że mój katalog zdjęć przechowywanych w chmurze nie jest duży. Gdy tylko uda mi się potwierdzić, czy Live Photos zostały przeniesione — i w jakiej formie, ten tekst zostanie zaktualizowany.

Przenoszenie Zdjęć z iCloud od Zdjęć Google. Nie każdy z tego skorzysta

Przeniesienie zdjęć z usługi Apple do innych usług jest ograniczone terytorialnie. W chwili obecnej z nowego narzędzia skorzystają użytkownicy z Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii i obejmuje przenoszenie do Zdjęć Google. Firma nie informuje kiedy funkcja zostanie rozszerzona na kolejne kraje i czy będzie możliwość przeniesienia zdjeć do innych usług.

Aktualizacja 19.03. Twoje zdjęcia zostały skopiowane do usługi Zdjęcia Google

Trochę to trwało, ale właśnie otrzymałem wiadomość, że moje zdjęcia zostały skopiowane do usługi Zdjęcia Google. Czemu tak długo? To moja druga próba. Pierwsza też zakończyła się sukcesem — a przynajmniej częściowo. Chciałem sprawdzić, jak mechanizm przenoszenia zdjęć z jednej usługi do drugiej radzi sobie ze zdjęciami Live Photos robionymi iPhonem. Jak możecie przeczytać powyżej Apple informuje, że takie zdjęcia nie są w ogóle brane pod uwagę przy transferze. Jednak nie jest to do końca prawdą. Rzeczywiście, ruchome zdjęcia się nie przeniosły, ale ich statyczne wersje już tak — to dobra wiadomość dla tych, którzy nigdy nie zrezygnowali z tej opcji, a chcieliby przenieść swoją bibliotekę zdjęć do innej usługi. Możecie byś spokojni — zdjęć nie stracicie, choć oczywiście nie będą się one ruszać.

Co ciekawe, transfer uwzględnia informacje o dacie wykonana i miejscu, ale w niektórych przypadkach daty nie zgadzają się z tym, co wyświetla mi się na iPhonie. Część zdjęć przeniesionych do chmury Google jest oznaczona błędnie i nie wyświetla żadnych dodatkowych metadanych. Sprawdzając informacje wybierając odpowiednie narzędzie wyświetlana jest data utworzenia zdjęcia z możliwością jej edycji oraz w jaki sposób w jaki zostało przesłane do usługi Google: z aplikacji Apple Data and Privacy.

Czas, w którym zdjęcia się przenoszą też nie jest dokładnie określony. Przy tworzeniu zlecenia informowani jesteśmy o konkretnej liczbie zdjęć jakie zostaną przeniesione, tak w ostateczności wynik końcowy może się różnić. W pierwszej próbie, między wysłaniem zgłoszenia o przeniesienie zdjęć, a informacją o zakończeniu procesu zdążyłem usunąć z iPhone’a zrobione dla testów Live Photos — te nie zostały uwzględnione w transferze co nie powinno dziwić. Przy drugiej próbie część zdjęć zrobionych po zgłoszeniu została uwzględniona przy przenoszeniu mimo, że w ostatnich dniach je usunąłem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu