Poradniki

Jak wyłączyć usługę Talkback na urządzeniach mobilnych?

0

Podpowiadamy, jak szybko wyłączyć usługę Talkback na urządzeniach mobilnych. Dotyczy to smartfonów z Androidem, telefonów iPhone, na których funkcja ta nazywa się VoiceOver oraz na tabletach z systemami Apple i Google.

Zastanawiałeś się kiedyś co to za aplikacja TalkBack? TalkBack nie jest aplikacją, a zainstalowaną fabrycznie usługą czytnika ekranu na urządzeniach z systemem Android, która jest pomocna przede wszystkim osobom niewidomym i niedowidzącym. To komunikaty głosowe czytające zawartość ekranu pomagające w obsłudze urządzenia mobilnego, które są przydatne wtedy, gdy nie możemy ich samodzielnie odczytać z wyświetlacza. Włączanie Talkback na telefonie odbywa się przede wszystkim w celu opisania wyników działań, takich jak otwieranie aplikacji, nawigowanie na urządzeniu, dotykanie i uaktywnianie opcji ora potwierdzenie. Odpowiedzi głosowe dotyczą też wszelkich zdarzeń, na przykład powiadomień i ogłaszania połączeń przychodzących. Z doświadczenia wiem, że przypadkowe włączenie Talk Back bez zrozumienia jego działania, prowadzi do sytuacji, że wyłączenie go jest uciążliwe. Dlatego w tym krótki poradniku dowiesz się jak wyłączyć funkcje TalkBack - zarówno na smartfonie z Androidem, jak i iOS, na którym nazywa się ona VoiceOver.

Jak wyłączyć funkcje Talkback na telefonach z Androidem?

Masz telefon z Androidem, przez przypadek włączyłeś funkcję czytania ekranu i zastanawiasz się jak na jak wyłączyć tryb TalkBack? Aby wyłączyć TalkBack, możesz używać skrótu klawiszowego. Skrótu możesz użyć podczas pierwszego uruchamiania i konfigurowania urządzenia oraz po jego skonfigurowaniu. Choć skrót ten może różnić się w zależności od modelu smartfona, wyłączanie TalkBack sprowadza się do kilku kroków. Na boku urządzenia znajdź przyciski głośności, naciśnij i przytrzymaj oba przyciski przez 3 sekundy. Aby potwierdzić, że chcesz wyłączyć TalkBack, naciśnij ponownie oba klawisze na 3 sekundy. Możesz też skorzystać z Asystenta Google. Wystarczy, że powiesz "OK Google" i "Wyłącz TalkBack". Tradycynie, możesz również wyłączyć TalkBack w ustawieniach telefonu. Przejdź do Ustawienia > Ułatwienia dostępu. Na liście wybierz Talkback i potwierdź chęć jego wyłączenia

Polecamy: Jak wyłączyć pocztę głosową

Jak wyłączyć funkcje Talkback na iPhone?

Talkback na telefonach iPhone, choć oferuje podobne funkcje, co na Androidzie, nazywa się VoiceOver. To bazujący na gestach czytnik ekranu, pozwalający używać iPhone’a. VoiceOver oferuje odczytywane na głos opisy wyświetlanych na ekranie informacji. Od stanu naładowania baterii po dzwoniącą osobę oraz aplikację, na której ikonie spoczywa Twój palec. Głos funkcji możesz dostosowywać do swoich potrzeb, zmieniając szybkość mówienia oraz ton. Warto jednak pamiętać, że VoiceOver zmienia gesty służące do obsługi iPhone’a. Gdy funkcja jest włączona, ekran możesz obsługiwać tylko przy użyciu gestów VoiceOver. Jak wyłączyć TalkBack w telefonie z iOS?

VoiceOver na iPhonie i iPadzie możesz włączyć i wyłączyć na kilka sposobów:

  • Aktywując Siri i mówiąc „Turn on VoiceOver” lub „Turn off VoiceOver” (niestety Siri wciąż nie umie języka polskiego i komunikacja z wirtualnym asystentem odbywa się m.in. po angielsku)
  • Naciskając trzykrotnie przycisk boczny (na iPhonie z Face ID)
  • Naciskając trzykrotnie przycisk Początek (na iPhonie z przyciskiem Początek)
  • Używając centrum sterowania
  • Przechodząc do Ustawień. Wśród opcji odnajdź Dostępność > VoiceOver i włącz lub wyłącz to ustawienie

Jak wyłączyć funkcje Talkback na tablecie?

Powyższe instrukcje podpowiadające jak wyłączyć usługę TalkBack na Androidzie i VoiceOver na iPhonie zastosujesz też do tabletów z systemami Android oraz iPadOS. W tym ostatnim przypadku warto jednak mieć na uwadze, że zamiast przycisku bocznego, należy skorzystać z przycisku górnego - tego, który odpowiada za włączenie iPada. Jeśli tablet wyposażony jest w przycisk Początek - naciśnij go trzykrotnie, by wyłączyć funkcję VoiceOver na tablecie Apple.

Sprawdź też: Jak ustawić numer prywatny

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu