Microsoft

Jak dobrze, że w Windows 10 jest Internet Explorer. U mnie Edge wyleciał z hukiem

Jakub Szczęsny

Człowiek, bloger, maszyna do pisania. Społeczny as...

132

Stało się. Przymierzałem się do tego faktu już jakiś czas. Nie mogę powiedzieć, by wersje tej przeglądarki satysfakcjonowały mnie w stu procentach i w programie Windows Insider, gdy Windows 10 był jeszcze "pieśnią przyszłości", podobnie i ta, która pojawiła się ostatecznie w Windows 10. Zdenerwowani...

Stało się. Przymierzałem się do tego faktu już jakiś czas. Nie mogę powiedzieć, by wersje tej przeglądarki satysfakcjonowały mnie w stu procentach i w programie Windows Insider, gdy Windows 10 był jeszcze "pieśnią przyszłości", podobnie i ta, która pojawiła się ostatecznie w Windows 10. Zdenerwowanie narastało i wreszcie uznałem, że to czas, by rozstać się z tą przeglądarką. Mnie ona do gustu nie przypadła. Niestety.

Edge bardziej irytuje, niż działa

Szybkość tej przeglądarki odbiła się szerokim echem w Internecie - można stwierdzić, że z otwieraniem stron radzi sobie ona podobnie dobrze, jak Internet Explorer. A ten poziom mnie już odpowiada. Muszę jednak stwierdzić, że ten poziom jest dla Edge osiągalny tylko wtedy, gdy pracujemy na jednej, dwóch kartach. Przy uruchomieniu ich większej liczby - nowa przeglądarka Microsoftu zmienia swoje oblicze i jakby... nie przypomina samej siebie. Uruchomienie 6-7 kart jednocześnie to jak proszenie się o to, by aplikacja zaczęła działać niestabilnie. Uznałem ostatecznie, że dość - nie mam nic przeciwko byciu "early adopterem", lubię sprawdzać zupełnie nowe rozwiązanie na wszelkich możliwych platformach, ale gdy w grę wchodzi mój komfort pracy z urządzeniem - nie lubię kompromisów. O ile Windows 10 w wersjach dla Insiderów sprawował się naprawdę świetnie, Edge pokazał się od tej gorszej strony. Tak nie miało być.

Notoryczne odświeżanie się stron, niespodziewane zamykanie kart, czy też w ogóle zaprzestanie pracy - to moje główne zarzuty względem nowej przeglądarki. Kwestia multiplatformowości mnie nie interesuje, a brak rozszerzeń wkrótce ma zostać "naprawiony" - a raczej uzupełniony przez Microsoft. Jednak za tym jakoś niespecjalnie tęsknię, Internet Explorer także był pod tym względem wybrakowany. Nie zdzierżę natomiast faktu, iż Edge nie dość, że nie rozumie się z Wordpressem, przez co sformatowanie tekstu jest utrudnione, to w dodatku lubi się wyłączyć podczas tego procesu. Gdybym tylko nie trzymał tekstu gdzieś na zewnątrz, zapewne straciłbym wyniki swojej pracy.

Edge wsysa baterię jak odkurzacz

Nie przeprowadzałem w tym kierunku testów syntetycznych z dwóch względów - po pierwsze ich nie lubię, a po drugie, moje własne spostrzeżenia lepiej oddają to, co myślę o danej aplikacji, czy sprzęcie. Microsoft Edge przy otwartej jednej, dwóch nawet kartach częściej kręci wentylatorami, niż Internet Explorer. Działa również zauważalnie wolniej. A ponadto, zjazd na baterii jest ogromny w przypadku nowej przeglądarki - ta potrafi drenować zmagazynowaną energię w akumulatorze dużo szybciej. Polecam sprawdzić ten fakt samemu. Różnica w zachowaniu się urządzenia powinna być ogromna. I co ważne - nie jest to tylko mój wymysł - większość osób pracujących z Windows 10 zgłasza mi takie sygnały. Edge nie jest dopracowaną przeglądarką - a jeżeli mówimy o jej obecności w systemie w wersji finalnej - wypada również powiedzieć, że nie jest dobrym produktem. Przynajmniej na razie.

Serio, Microsofcie? Trzeba powtarzać te same błędy kilka razy?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu