Microsoft

Tak wygląda pierwszy supersmartfon Microsoftu - Lumia 950

Jakub Szczęsny
Tak wygląda pierwszy supersmartfon Microsoftu - Lumia 950
92

Za wcześnie? Do premiery jeszcze 2 miesiące? Owszem. Natomiast do Sieci wyciekły pierwsze zdjęcia prototypu, który przedstawia Lumię 950, następcę modelu 930, który w opinii środowisku nowych technologii był nieco spóźniony w stosunku do reszty stawki. Zdjęcia z portalu WinXAP przedstawiają prot...

Za wcześnie? Do premiery jeszcze 2 miesiące? Owszem. Natomiast do Sieci wyciekły pierwsze zdjęcia prototypu, który przedstawia Lumię 950, następcę modelu 930, który w opinii środowisku nowych technologii był nieco spóźniony w stosunku do reszty stawki.

Zdjęcia z portalu WinXAP przedstawiają prototypową wersję urządzenia, który na rynku ma zadebiutować jako Lumia 950. Na podstawie informacji ze źródeł blisko związanych z Microsoftem udało mi się ustalić, że przedstawiony model urządzenia rzeczywiście istnieje, a grafiki nie są sfingowane. Co więcej, na tym urządzeniu właśnie jest szeroko testowany tryb Continuum, który ma zadebiutować w dwóch najmocniejszych urządzeniach z serii Lumia.

Grafiki przedstawiające Lumię 950 są niesamowicie wyraźne - pokazują nie tylko front urządzenia, ale także i m. in. obszar, na którym umieszczono złącze USB typu C oraz tył, który potwierdza m. in. potrójną lampę LED dla aparatu urządzenia. Ponadto, widoczne na urządzeniu oznaczenia jedynie dokładają słuchawce wiarygodności i to właśnie na ich podstawie udało się stwierdzić, że w Sieci znalazło się zdjęcie modelu, który niedługo zadebiutuje jako Lumia 950.

Najważniejszą zmianą w tym smartfonie jest podejście do panelu nawigacyjnego. Znany z poprzednich flagowców rząd przycisków dotykowych zniknie na rzecz umieszczenia ich bezpośrednio na ekranie. Rozwiązanie w opinii niektórych mniej wygodne, lecz pozwalające na zmniejszenie rozmiaru całego urządzenia, na co narzekano w poprzednich Lumiach. Istotnie, największe modele (zwłaszcza 1320 i 1520) potrafiły być naprawdę ogromnymi kobyłami.

Lumia 950 - mniejszy wariant flagowca Microsoftu ma się charakteryzować ekranem o przekątnej 5,2 cala o rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli, wykonanym w technologii OLED. Pod maską pracować będzie 6-rdzeniowy Snapdragon 808 wraz z 3 GB pamięci RAM. Telefon ma być wyposażony również w skaner Iris wykorzystywany do usługi Windows Hello. Ponadto, użytkownik na dane otrzyma 32 GB przestrzeni na dane (rozszerzalnej dzięki kartom microSD). Za funkcje fotograficzne smartfona ma odpowiadać tandem wysokiej jakości aparatów - przedni o matrycy 5 MP, natomiast z tyłu zamruga 20 MP, wspomagane przez technologię Pureview oraz optykę ZEISS. Nad zasilaniem czuwać ma akumulator o pojemności 3000 mAh, a do łączenia się z komputerem, zewnętrznymi dyskami i innymi peryferiami posłuży nam złącze USB typu C.

Podstawową różnicą między 950 i 950 XL jest większa przekątna ekranu (5,2 vs 5,7) przy tej samej rozdzielczości. Pod maską zmienia się procesor - w wypadku większego wariantu będzie to ośmiordzeniowy Snapdragon 810. Nieco większa będzie również bateria - o pojemności 3300 mAh. Reszta specyfikacji nie ulegnie zmianie.

Grafika przedstawiona w obrazku wprowadzającym nie przedstawia prototypu Lumii 950 - kolejne zdjęcia owszem.

Grafika: 1, 2, 3, 4, 5

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu