Apple

Jailbreak - czy w 2020 roku wciąż warto?

Weronika Makuch
10

Jailbreak dla niektórych użytkowników sytemu od Appla jest niezbędny. Ale jak to właściwie z tym jest? Co to jest jailbreak i jak do tego podejść? Czy w ogóle nadal warto to robić? Odpowiedź dla wielu może wcale nie być taka oczywista, ponieważ wszystko ma swoje dwie strony. Zastanówmy się wszyscy nad tym ciekawym aspektem. 

Co to jest Jailbreak?

Denerwują was ograniczenia narzucane przez Apple? Może mieliście kiedyś ochotę zainstalować aplikację lub grę spoza App Store. Brak takiej możliwości dla niektórych użytkowników okazał się bardzo frustrujący. Zawsze najlepiej mieć jakiś wybór, nawet jeśli nie skorzysta się z tej opcji, prawda? Jailbreak pozwala na pójście o krok dalej. Możliwym staje się zainstalowanie dowolnej aplikacji z internetu według naszego własnego widzimisię. Pamiętajmy jednak, że usunięcie ograniczeń to nie to samo, co odblokowanie iPhone'a. Kiedy kupimy smartfon za granicą, urządzenie będzie działało tylko w tamtejszej sieci. Możemy zdjąć blokadę simlock, aby sieci regionalne nas nie ograniczały, ale telefon nadal będzie miał nałożone wspomniane ograniczenia.

Jakie są korzyści z Jailbreaku?

Wielu użytkowników po prost chce móc instalować aplikacje, poprawki czy gry od firm, których Apple nie mogło lub nie chciało zatwierdzić w App Store. Takich apek jest cała masa. Nie każda spełnia przecież wytyczne Appla. Oczywiście niektóre z nich po prostu robią rzeczy, których marka zabrania na swoich urządzeniach. Nie trzeba oczywiście robić niczego strasznego czy niemoralnego. Możemy czuć potrzebę chociażby prozaicznych zmian. Apple nie pozwala na dostosowanie ogólnego interfejsu użytkownika. Dzięki Jailbreakom ciekawscy otrzymują możliwość całkowitej zmiany wyglądu. Zmiana ikon, ukrywanie ich nazw, zmieniając tryb ciemny czy cały motyw. Oczywiście nie tylko esteci znajdą korzyści w Jailbreakach. Istnieje wiele ulepszeń, które wpływają na działanie urządzenia z iOS-em. Można zdecydować się na wybranie kombinacji klawiszowych, które będą odpowiedzialne za wykonanie złożonych zadań, można też wyłączyć potwierdzenie odczytu w komunikatorach innych firm czy po prostu instalować aplikacje z nieznanych źródeł. Nie brakuje możliwości wyświetlających informacji o kanale Wi-Fi czy łączenia sie bezprzewodowo z innym urządzeniem za pośrednictwem SSH. Jeżeli tylko czujecie silną potrzebę używania własnego urządzenia w dowolny sposób, po prostu spodoba wam się idea Jailbreaków. Może diametralnie zmienicie swoje urządzenie, może tylko troszkę je polepszycie - nie ma to znaczenia. Zdejmowanie blokad daje użytkownikom szereg możliwości, które odebrało im Apple. Wolność i swoboda bywają po prostu bardzo kuszące.

Z jakich smartfonów Apple wciąż można zdjąć blokadę Jailbreak?

Jailbreak zawsze pozostawał trochę w tyle za Applem. Zazwyczaj użytkownicy korzystali z możliwości jaibreakowania poprzednich wersji iOS, nie tej obecnej. W tym momencie urządzenia z iOS 13 mogą być brany pod uwagę. Lista obsługiwanych urządzeń obejmuje iPhone 5s, iPhone 6, iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 7 i 7 Plus, iPhone 8, 8 Plus i iPhone X, a także większość iPadów. Na liście znajdują się również Apple TV HD (ATV4) i Apple TV 4K. Problemem z jailbrakowaniem nie powinni mieć użytkownicy, których urządzenia funkcjonują na systemach iOS 12.4 aż do obecnej wersji iOS 13. 

Czy Jailbreak może zepsuć urządzenie Apple?

Niektórzy boją się grzebać chociażby w ustawieniach telefonu, nie chcąc czegoś popsuć. A co dopiero mówić tu o wchodzeniu dalej niż pozwolił na to producent! To wszystko nie jest jednak takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób błędnie interpretuje to, co dzieje się z ich telefonem, zrzucając całą winę na Jailbreak, gdy w rzeczywistości problemy są dużo bardziej prozaiczne. Popsuty ekran nie musi mieć przecież związku z tymi działaniami. Wielu fanów zdejmowania blokad uważa, że najgorsze, co może się w ich trakcie zdarzyć, to brak odpowiedzi od urządzenia. Najprostszą metodą na poradzenie sobie z tym problemem jest po prostu twardy reset. Przywracanie iTunes potrafi naprawić nawet mocno uszkodzone pliki. Możemy się oczywiście narazić pobierając niebezpieczne aplikacje czy niezgodne z urządzeniem łatki. Spora część Jailbreaków zawiera w sobie tryb awaryjny. Wyłączają one wszystkie poprawki wprowadzone przez użytkownika, jeśli dojdzie do jakichś niezgodności. Pozwala to na dużo prostsze i bezpieczne usunięcie ich. W najgorszych i ostatecznych sytuacjach zawsze można po prostu przywrócić urządzenie do stanu fabrycznego. To powinno rozwiązać wszelkie problemy. Wystarczy jednak trochę zdrowego rozsądku. Śmiało na wielu forach można śledzić interesujące nas frazy. Szybko okaże się, że "Jailbreak ipad" czy "Jailbreak Apple TV" okażą się dla nas proste, jasne i wygodne.

Czy Jailbreak anuluje wam gwarancję?

Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste pytanie. Załóżmy, że mamy już iPhone'a, na którym wykonaliśmy jailbreak. W pewnym momencie z urządzeniem się coś dzieje, nie musi być to nawet związane ze zdejmowaniem blokad. Najprościej byłoby pójść wtedy do salonu Apple w celu uzyskania pomocy, prawda? Może to być jednak ryzykowne. O ile robienie, co nam się żywnie podoba z własnym telefonem nie jest problemem, niemiło może się zrobić, gdy pracownik Appla coś zauważy. Ma on bowiem prawo odmówić udzielenia nam wsparcia, jeśli zauważy coś, co wzbudzi jego podejrzenia. Jak możemy przeczytać na stronie supportu Apple:

Firma Apple zdecydowanie przestrzega przed instalowaniem oprogramowania łamiącego zabezpieczenia systemu iOS. Należy także pamiętać, że wprowadzanie nieautoryzowanych modyfikacji w systemie iOS stanowi naruszenie umowy licencyjnej użytkownika systemu iOS, w związku z czym firma Apple może zablokować dostęp do usług na telefonie iPhone, iPadzie lub iPodzie touch, na którym zostało zainstalowane nieautoryzowane oprogramowanie.

Opcji jest więc kilka. Po pierwsze, można po prostu nie wykonywać jailbreaka. Jeśli jednak już to zrobiliśmy, możemy podwójnie uważać na telefon, aby nic mu się nie stało. W przypadku sytuacji podbramkowej fani łamania blokad zalecają przed wizytą w salonie po prostu przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Usuwa to ślady po Jailbreaku, więc urządzenie nie powinno wzbudzać żadnych wątpliwości i prośba o naprawdę zostanie zaakceptowana w ramach gwarancji.

Jailbreak jest więc legalny. Użytkownicy mogą wykonać go na każdym urządzeniu, jakie tylko posiadają. Nie ma znaczenia, czy to iPhone czy Apple TV. Należy jednak pamiętać o ostrożności przy potencjalnym oddawaniu sprzętu na gwarancję, jeśli nie chcemy robić sobie niepotrzebnych problemów.

Czy Jailbreak blokuje korzystanie z iTunes i App Store?

Na szczęście decyzja o rozpoczęciu jailbreakowania naszego urządzenia nie wyklucza nas z podstawowych funkcji, jakie oferują urządzenia z systemem iOS. Po dokonaniu Jailbreaku na naszym sprzęcie nadal możemy śmiało korzystać zarówno z iTunes jak i z App Store. Z grubsza nic nie ulegnie większym zmianom i możemy nawet nie zauważyć różnicy. Problem może narodzić się dopiero przy próbie użycia niektórych aplikacji z App Store. Największym problemem są zazwyczaj aplikacje banków. Część z nich uniemożliwia korzystanie z nich po Jailbreaku. Większość z tych zabezpieczeń można jednak obejść  z pomocą rozmaitych poprawek dostępnych w internecie.

Czy Jailbreak uniemożliwia aktualizację systemu iOS?

W tym wypadku sprawa wygląda różnie. Zależy od danej sytuacji. Zacznijmy jednak od początku. Pojawienie się nowej aktualizacji nie powinno cieszyć fanów Jailbreaków. Aktualizacje bowiem usuwają wszelkie ich ślady. Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do stanu naszego urządzenia, do jakiego doprowadzimy je dzięki Jailbreakom, możemy być zawiedzeni tym, co zastaniemy po aktualizacji. Najgorszą sytuacją jest oczywiście przypadkowe zezwolenie na aktualizację na przykład w nocy. Nikt raczej nie chciałby się obudzić i spojrzeć na telefon, który nie zachowuje się w sposób, jakiego byśmy sobie życzyli. Wielu fanów jailbreakowania najzwyczajniej w świecie nie aktualizuje swoich urządzeń. Zachowują własne ustawienia i cierpliwie czekają, aż pojawią się narzędzia, dzięki którym będą mogli przenieść swój Jailbreak na najnowszą aktualizację systemu iOS. Każda aktualizacja łata wszelkie Jailbreaki. To wielki minus dla tych, którzy się nimi zajmują. Muszą oni od nowa stworzyć swoje narzędzia. Zazwyczaj nie wymaga to od nich ogromnego nakładu pracy, ponieważ nadążają za najnowszymi rozwiązaniami od Apple. Niemniej - po prostu trzeba to zrobić. Po wydaniu nowej wersji systemu iOS użytkownicy Jailbreaka muszą poczekać na jego nowszą wersję. Kiedy już się doczekają, powinni wykonać kopię zapasową swojego urządzenia. Po zaktualizowaniu sprzętu do wymaganej wersji iOS można przywrócić Jailbreak z pomocą przystosowanego do tego narzędzia. Jak widać Jailbreakowanie wymaga trochę cierpliwości. Nie można być też zbyt szybkim i nieuważnym, aby przypadkiem wszystkiego sobie nie popsuć przez tak drobną kwestię jak aktualizacja urządzenia.

Jailbreak - czy w 2020 roku wciąż warto?

Odpowiedź oczywiście nie jest jednoznaczna, bo zależy to od każdej użytkownika z osobna. Jailbrake z pewnością stracił na znaczeniu przez lata. Swego czasu było dużo więcej przesłanek za zdecydowaniem się na niego niż teraz. Dla upartych i ceniących sobie swobodę wciąż jest jednak najlepszą opcją na dostosowywanie urządzenia z systemem iOS do własnych potrzeb. Póki Apple w pełni  nie otworzy się na modyfikacje użytkowników, trzeba sobie jakoś radzić, prawda?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu