Apple

Jailbreak - czy w 2023 roku wciąż warto?

Redakcja Antyweb
Jailbreak - czy w 2023 roku wciąż warto?
Reklama

Jailbreak dla niektórych użytkowników sytemu od Appla jest niezbędny. Ale jak to właściwie z tym jest? Czym jest i jak do tego podejść? Czy w ogóle nadal warto to robić? Odpowiedź dla wielu może wcale nie być taka oczywista.

Co to jest Jailbreak?

Denerwują was ograniczenia narzucane przez Apple? Może mieliście kiedyś ochotę zainstalować aplikację lub grę spoza App Store. Brak takiej możliwości dla niektórych użytkowników okazał się bardzo frustrujący. I choć wiele krajów naciska na Apple, by firma w końcu zezwoliła na instalowanie apek z zewnętrznych sklepów, na zmiany zapewne będziemy musieli jeszcze poczekać. Jednak zawsze warto mieć jakiś wybór, nawet jeśli nie skorzysta się z tej opcji, prawda? Narzędzi do "podpisywania" apek i wrzucania ich na urządzenia z iOS jest wiele, ale jeśli nie korzystacie z kont deweloperskich, na dłuższą metę korzystanie z nich może być uciążliwe.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Apple oraz silniejsze w Azji. Idzie im lepiej niż Xiaomi!

W tym przypadku alternatywą może być tzw. Jailbreak pozwalający pójść krok dalej. Możliwym staje się zainstalowanie dowolnej aplikacji z internetu według naszego własnego widzimisię. Pamiętajmy jednak, że usunięcie ograniczeń to nie to samo, co odblokowanie iPhone'a. Jeszcze kilka lat temu popularne były blokady simlock, które skutecznie ograniczały korzystanie z iPhone'a w różnych sieciach - jeśli kupiliśmy telefon od konkretnego operatora, tylko u niego mogliśmy korzystać z sieci.

Jakie są korzyści z Jailbreaku?

Wielu użytkowników po prostu chce móc instalować aplikacje, poprawki czy gry od firm, których Apple nie mogło lub nie chciało zatwierdzić w App Store. Takich apek jest cała masa. Nie każda spełnia przecież wytyczne Appla. Oczywiście niektóre z nich po prostu robią rzeczy, których marka zabrania na swoich urządzeniach. Nie trzeba oczywiście robić niczego strasznego czy niemoralnego. Możemy czuć potrzebę chociażby prozaicznych zmian. Apple nie pozwala na daleko idące zmiany w wyglądzie interfejsu użytkownika. Dzięki Jailbreak'om ciekawscy otrzymują możliwość całkowitej zmiany menu. Personalizowane ikony, ukrywanie ich nazw, zmiany motywów, czcionek, czego dusza zapragnie. Do tego masa narzędzi, których Apple nie oferuje - choć trzeba przyznać, że wraz z kolejnymi odsłonami iOS użytkownicy dostają coraz więcej możliwości.

Istnieje wiele ulepszeń, które wpływają na działanie urządzenia z iOS-em. Można zdecydować się na wybranie kombinacji klawiszowych, które będą odpowiedzialne za wykonanie złożonych zadań, można też wyłączyć potwierdzenie odczytu w komunikatorach innych firm i instalować aplikacje i narzędzia z nieznanych źródeł. Nie brakuje możliwości wyświetlających informacji o kanale Wi-Fi czy łączenia się bezprzewodowo z innym urządzeniem za pośrednictwem SSH. Jeżeli tylko czujecie silną potrzebę używania własnego urządzenia w dowolny sposób, idea "złamania" będzie dla Was. Może diametralnie zmienicie swoje urządzenie, może tylko troszkę je usprawnicie - nie ma to znaczenia. Zdejmowanie blokad daje użytkownikom szereg możliwości, które odebrało im Apple. Wolność i swoboda bywają po prostu bardzo kuszące.

Z jakich smartfonów Apple wciąż można zdjąć blokadę Jailbreak?

Twórcy Jailbreak'ów zawsze pozostawali trochę w tyle za Apple. A to za sprawą samego systemu iOS - programiście zajmujący się "łamaniem" zabezpieczeń niechętnie grają z amerykańską firmą w kotka i myszkę i wolą skupiać się na na nieco starszym oprogramowaniu niż tym obecnym. Zazwyczaj użytkownicy korzystali z możliwości jaibreakowania poprzednich wersji iOS, nie tej obecnej. Ostatnio się to zmienia - i nawet urządzenia działające pod kontrolą iOS 16 i iPadOS 16 wyposażone w układy A11 Bionic lub starsze mogą zostać "złamane". Te urządzenia są najbardziej podatne na wgranie Jailbreak'a, gdyż exploit wykorzystywany przez "hakerów" odkryty w 2019 r. uznawany jest jako "nienaprawialny". Co ciekawe, Jailbreak zadziała nawet na najnowszym iOS 16.4, który znajduje się w fazie testów beta. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że pojawiają się osoby, które twierdzą, że znalazły sposób na złamanie zabezpieczeń najnowszym iPhone'ów - do tego rewelacji podchodzić należy z dużą ostrożnością i sprawdzić kilka źródeł czy rzeczywiście jest to prawdą.

Czy Jailbreak może zepsuć urządzenie Apple?

Niektórzy boją się grzebać chociażby w ustawieniach telefonu, nie chcąc czegoś popsuć. A co dopiero mówić tu o wchodzeniu dalej niż pozwolił na to producent! To wszystko nie jest jednak takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób błędnie interpretuje to, co dzieje się z ich telefonem, zrzucając całą winę na Jailbreak, gdy w rzeczywistości problemy są dużo bardziej prozaiczne. Popsuty ekran nie musi mieć przecież związku z tymi działaniami. Wielu fanów zdejmowania blokad uważa, że najgorsze, co może się w ich trakcie zdarzyć, to brak odpowiedzi od urządzenia.

Najprostszą metodą na poradzenie sobie z tym problemem jest po prostu twardy reset lub skorzystanie z wewnętrznych narzędzi bezpieczeństwa oferowanych przez twórców Jailbreaka. Wyłączają one wszystkie poprawki wprowadzone przez użytkownika, jeśli dojdzie do jakichś niezgodności. Pozwala to na dużo prostsze i bezpieczne usunięcie ich. W najgorszych i ostatecznych sytuacjach zawsze można po prostu przywrócić urządzenie do stanu fabrycznego. To powinno rozwiązać wszelkie problemy. Wystarczy jednak trochę zdrowego rozsądku i sprawdzanie zaufanych źródeł - instalowanie obejść pochodzących z niewiadomych źródeł może skończyć się źle - zarówno dla samego iPhone'a lub iPada, jak i nerwów, bo chyba nikt nie chce robić sobie dodatkowych problemów.

Reklama

Czy Jailbreak anuluje wam gwarancję?

Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste pytanie. Załóżmy, że mamy już iPhone'a, na którym wykonaliśmy Jailbreak. W pewnym momencie z urządzeniem się coś dzieje, nie musi być to nawet związane ze zdejmowaniem blokady. Najprościej byłoby pójść wtedy do autoryzowanego serwisu Apple w celu uzyskania pomocy, prawda? Może to być jednak ryzykowne. O ile robienie, co nam się żywnie podoba, z własnym telefonem nie jest problemem, niemiło może się zrobić, gdy pracownik serwisu przeprowadzając różne czynności zorientuje się, że coś było "grzebane" w oprogramowaniu. Ma on bowiem prawo odmówić udzielenia nam wsparcia, jeśli zauważy coś, co wzbudzi jego podejrzenia. Jak możemy przeczytać na stronie supportu Apple:

Firma Apple zdecydowanie przestrzega przed instalowaniem oprogramowania łamiącego zabezpieczenia systemu iOS. Należy także pamiętać, że wprowadzanie nieautoryzowanych modyfikacji w systemie iOS stanowi naruszenie umowy licencyjnej użytkownika systemu iOS, w związku z czym firma Apple może zablokować dostęp do usług na telefonie iPhone, iPadzie lub iPodzie touch, na którym zostało zainstalowane nieautoryzowane oprogramowanie.

Reklama

Jak więc ustrzec się przed nieoczekiwanymi problemami? Najprostsze rozwiązanie - nie instalować jailbreak'a. Jeśli jednak już to zrobiliśmy, możemy musimy być bardzo ostrożni, aby nic mu się nie stało. W przypadku sytuacji podbramkowej, fani łamania blokad zalecają przed wizytą w salonie po prostu przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Usuwa to ślady po Jailbreaku, więc urządzenie nie powinno wzbudzać żadnych wątpliwości i prośba o naprawdę zostanie zaakceptowana w ramach gwarancji.

Jailbreak jest więc legalny. Użytkownicy mogą wykonać go na każdym urządzeniu, jakie tylko posiadają - pod warunkiem, że da się na nim go wykonać. Nie ma znaczenia, czy to iPhone, iPad, czy Apple TV. Należy jednak pamiętać o ostrożności przy potencjalnym oddawaniu sprzętu na gwarancję, jeśli nie chcemy robić sobie niepotrzebnych problemów.

Czy Jailbreak blokuje korzystanie z iTunes i App Store?

Na szczęście decyzja o rozpoczęciu "łamania" naszego urządzenia nie wyklucza nas z podstawowych funkcji, jakie oferują urządzenia z systemem iOS. Po wykonaniu Jailbreak'a na naszym sprzęcie nadal możemy śmiało korzystać zarówno z iTunes jak i z App Store. Z grubsza nic nie ulegnie większym zmianom i możemy nawet nie zauważyć różnicy. Problem może narodzić się dopiero przy próbie użycia niektórych aplikacji z App Store. Największym problemem są zazwyczaj aplikacje banków. Część z nich uniemożliwia korzystanie z nich po Jailbreaku. Większość z tych zabezpieczeń można jednak obejść  z pomocą rozmaitych poprawek dostępnych w internecie.

Czy Jailbreak uniemożliwia aktualizację systemu iOS?

Pojawienie się nowej aktualizacji nie powinno cieszyć fanów łamania iPhone'ów - tym bardziej powinni uważać, by jej nie przeprowadzać. Aktualizacje bowiem usuwają wszelkie ich ślady i często blokują dostęp do jailbreak'a na długie tygodnie, czasem miesiące. Najgorszą sytuacją jest oczywiście przypadkowe zezwolenie na aktualizację na przykład w nocy. Nikt raczej nie chciałby się obudzić i spojrzeć na telefon, który nie zachowuje się w sposób, jakiego byśmy sobie życzyli. Wielu fanów jailbreakowania najzwyczajniej w świecie nie aktualizuje swoich urządzeń. Zachowują własne ustawienia i cierpliwie czekają, aż pojawią się narzędzia, dzięki którym będą mogli przenieść się na najnowszą aktualizację systemu iOS wraz z zachowaniem dotychczasowych ustawień i przeróbek. Aktualizacja iOS nie tylko blokuje dostęp do exploitów, ale też wymusza konieczność aktualizacji aplikacji instalowanych spoza App Store. Zazwyczaj nie wymaga to od nich ogromnego nakładu pracy. Programiści nadążają za najnowszymi rozwiązaniami od Apple. Po wydaniu nowej wersji systemu iOS użytkownicy "łamiący" swoje telefony muszą poczekać na jego nowszą wersję. Kiedy już się doczekają, powinni wykonać kopię zapasową swojego urządzenia - lepiej dmuchać na zimne i w razie niepowiedzenia, można ją przywrócić. Jak widać "łamanie" telefonu wymaga trochę cierpliwości i nie warto się spieszyć z instalowaniem najnowszych aktualizacji.

Jailbreak - czy w 2023 roku wciąż warto?

Odpowiedź oczywiście nie jest jednoznaczna, bo zależy to od każdego użytkownika z osobna. Jailbreak z pewnością stracił na znaczeniu w ostatnich latach, głównie dlatego, że iOS już dawno nie jest aż tak ograniczony, jak było to jeszcze kilka lat temu. Swego czasu było dużo więcej przesłanek za zdecydowaniem się na niego niż teraz. Dla upartych i ceniących sobie swobodę wciąż jest jednak najlepszą opcją na dostosowywanie urządzenia z systemem iOS do własnych potrzeb. Póki Apple w pełni nie otworzy się na modyfikacje użytkowników, trzeba sobie jakoś radzić, prawda?

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama