Niedawno obchodziliśmy 32. rocznicę powstania jądra Linux, a teraz otrzymujemy bardzo przyjemne dla fanów Linuksa doniesienia. Linus Torvalds, ojciec tego systemu, ogłosił właśnie wydanie jądra Linux 6.5, które niesie za sobą wiele nowych zmian, innowacyjnych funkcji i ulepszonych sterowników.
Po siedmiu tygodniach cyklu testowego wersji RC (Release Candidate), wreszcie można sprawdzić jądro Linux 6.5 w kręgu szerszego grona użytkowników. Warto wyróżnić obsługę standardu MIDI 2.0 w ALSA.. Dodatkowo, platforma RISC-V otrzymuje wsparcie dla ACPI, a także implementację Landlock dla User-Mode Linux, dodając nowe możliwości do tego narzędzia.
Co więcej, jądro Linux 6.5 kładzie nacisk na poprawę wydajności systemów opartych na architekturze AMD "Zen", dostarczając lepsze wsparcie i umożliwiając obsługę instrukcji memcpy/memset dla ARMv8.8 w przestrzeni użytkownika.
W dziedzinie zarządzania energią pojawiło się wsparcie dla Intel TPMI (Topology Aware Register and PM Capsule Interface) w podsystemie kontroli zasilania oraz dedykowanego sterownika interfejsu TPMI dla Intel RAPL. Kolejnym krokiem naprzód jest wprowadzenie funkcji "runnable boosting" w EAS, mającej na celu optymalizację wykorzystania procesora w zależności od rodzaju obciążenia.
Optymalizacja planowania SMP to kluczowy element jądra Linux 6.5. Dzięki niej układ odpowiedzialny za zbalansowanie obciążenia potrafi lepiej zarządzać rdzeniami SMT, a także pozwala na lepsze zarządzanie zadaniami przez CPU. Dodatkowo, jądro wprowadza ulepszenia w obszarze systemu plików EXT4, poprawiając wydajność dziennikowania, alokacji bloków oraz równoległego nadpisywania DIO.
Niezwykle istotne jest także usprawnienie wydajności systemu plików Btrfs, które jest jednym z najważniejszych elementów tego wydania. Wsparcie SGX/HPE Ultraviolet dla klastrów sub-NUMA (SNC) także są zmianami, które warto zaznaczyć.
Jądro Linux 6.5 to także obsługa sprzętowa dla wielu nowych urządzeń, m.in. tabletów Lenovo Yoga Book yb1-x90f/l i Nextbook Ares 8A, laptopa Dell Studio 1569 (związane z podświetleniem ACPI), Lenovo ThinkPad X131e (wersja 3371 AMD) oraz komputerówApple iMac11.3.
Jeżeli chcecie wypróbować nowy kernel Linuksa, dobrze jest sięgnąć po niego z Git-a Linusa Torvaldsa lub ze strony kernel.org. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to kod źródłowy, który wymaga ręcznej kompilacji. Dla tych, którzy cenią sobie wygodę, pozostaje czekać na pojawienie się Linuxa 6.5 w oficjalnych repozytoriach ich dystrybucji linuksowych. Po raz kolejny mamy do czynienia ze świętem w społeczności open-source, która za każdym razem żywo reaguje, gdy pojawia się nowe jądro Linuksa.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu