Ciekawostki technologiczne

Odkurzacze Roomba właśnie stały się jeszcze potężniejsze

Jakub Szczęsny
Odkurzacze Roomba właśnie stały się jeszcze potężniejsze
18

Idea urządzeń połączonych w ramach jednego, spójnego ekosystemu to coś, co w najbliższych latach będzie stanowiło absolutny "hot" w dziedzinie nowych technologii. Inteligentne domy, tak mocno z nimi powiązane nie są jeszcze standardem, ale liczę na to, że wkrótce nastąpi na nie prawdziwy boom - z pewnych ich dobrodziejstw możemy skorzystać już teraz. Ci, którzy mają odkurzacze Roomba mogą natomiast jeszcze więcej.

Odkurzacze iRobot Roomba to w zasadzie bardzo proste urządzenia służące do utrzymywania czystości powierzchni płaskich. Nie są one może tak dokładne jak "ręczne" odpowiedniki, ale w podstawowych zastosowaniach sprawdzają się całkiem nieźle - szczególnie, jeżeli nie muszą pokonywać schodów, a w domu nie mamy problematycznych puchatych dywanów. W ramach aplikacji mobilnej możliwe jest ustalenie harmonogramów sprzątania, czy też ręczne wywołanie natychmiastowych czynności konserwacyjnych: od teraz jednak można zautomatyzować sporo czynności związanych z działaniem odkurzaczy. Wszystko dzięki platformie IFTTT.

Aż dziw, że IFTTT w odkurzaczach iRobot Roomba znalazło się dopiero teraz

IFTTT to bardzo dobrze miłośnikom produktywności oraz automatyzacji platforma usprawniająca pewne procesy. Obejmuje ona nie tylko sieci urządzeń połączonych, ale również aplikacje oraz usługi. Specjalnie przygotowane przez partnerów IFTTT skrypty pozwalają na stworzenie całego zestawu "samowykonujących" się instrukcji, które odpowiednio wdrożone mogą znacznie ułatwić nam życie. Co ważne - są to bardzo proste zadania do wykonania oparte na zasadach instrukcji warunkowych: jeżeli zostanie spełnione to i to, zajdzie to i tamto. Brzmi wręcz banalnie i takie właśnie jest IFTTT. Ale korzyści płynące z wdrożenia takich skryptów są przeogromne.

Od teraz iRoboty Roomba są w stanie pracować w ramach takich właśnie instrukcji. Dla przykładu, jeżeli odkurzacz zakończy pracę, możemy zażyczyć sobie, by mignął światłami w domu (o ile korzystamy z żarówek Philips Hue). Ponadto, gdy tylko opuścimy mieszkanie, możliwe jest automatyczne rozpoczęcie odkurzania - tak, aby urządzenie nie przeszkadzało nam w trakcie wykonywania codziennych czynności. Ale to nie jedyne możliwe do wykorzystania instrukcje: iRoboty mogą także wysyłać tweety po zakończonym odkurzaniu lub odtworzyć muzykę na dowolnym urządzeniu z Androidem. Mnie najbardziej spodobał się skrypt, dzięki któremu sprzęt wstrzyma pracę, gdy tylko odbierzemy telefon.

Masz iRobota Roomba? Koniecznie sprawdź skrypty w IFTTT!

Te i sporo innych automatycznych instrukcji możecie wdrożyć w ramach swoich odkurzaczy iRobot Roomba dzięki stronie IFTTT. Po założeniu konta otrzymacie możliwość dostosowania do swoich potrzeb również innych urządzeń oraz aplikacji i usług. Zdecydowanie polecamy zapoznanie się z tą platformą nie tylko maniakom produktywności i nowinek technologicznych, ale również tym nieco mniej przekonanym do wszelakich gadżetów użytkowników. Z pewnością będziecie mile zaskoczeni możliwościami platformy IFTTT.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu