Smart home

iRoboty stają się mądrzejsze. Aktualizacja oprogramowania pomoże sprzątać efektywniej

Kamil Świtalski
8

iRobot od lat cieszy się opinią firmy z najlepszymi robotami sprzątającymi jakie można kupić. Nigdy nie należała do najtańszych, ale kto spróbował ich sprzętów ten sobie chwali. Firma nie spoczywa na laurach i stale rozwija portfolio swoich usług — nie tylko przedstawiając regularnie nowe sprzęty, ale także nowe usługi. Teraz iRoboty doczekały się nowej platformy iRobot Genius, która oferuje nowe funkcje dla robotów sprzątających z portfolio firmy. I tych już dostępnych na rynku!

iRobot Genius: większa kontrola i integracja

Platforma iRobot Genius to tak naprawdę najnowsza wersja ich mobilnej aplikacji, która doczekała się zupełnie nowej odsłony. I poza znanymi z wcześniejszych wersji funkcji, teraz oferuje znacznie więcej opcji personalizacji i kontroli, a wszystko to w oparciu o nawyki i preferencje ka żdego z użytkowników.

Sztuczna inteligencja musi wyzwolić się z granic autonomii i stać się prawdziwym partnerem w codziennych obowiązkach” - powiedział Angle. „Inteligencja naszego robota jest spersonalizowana i reaguje na przyzwyczajenia i preferencje użytkowników, dając im większą kontrolę nad tym, kiedy, gdzie i w jaki sposób sprzątają roboty. iRobot Genius uwalnia pełen potencjał naszych połączonych produktów. Daje im możliwość zrobienia więcej teraz i jeszcze więcej  w przyszłości, dzięki automatycznym aktualizacjom

Dzięki uczeniu maszynowemu (dostępnemu w robotach Roomba i7/i7+/s9/s9+ oraz Braava Jet m6) sprzęty te automatycznie wykrywają i sugerują strefy które powinny być sprzątane częściej, niż ustaliliśmy to w naszym standardowym harmonogramie. Wśród nich m.in. te dookoła stołów, kanap czy kuchennych blatów. Naturalnie możemy je uwzględnić przy tworzeniu inteligentnych map — czyli stref do których roboty będą zaglądać częściej. Dla fanów asystentów głosowych mam świetną wiadomość — dzięki nowościom wystarczy pogadać z telefonem, by wysłać robot na sprzątanie wybranej strefy. Aha, iRobot Genius doczeka się także wsparcia dla inteligentnych głośników — tych z Google Home oraz wspierających Alexę.

  • Automatyzacja sprzątania oparta o konkretne zdarzenia. Dzięki monitom zdefiniowanym przez użytkownika robot wie, kiedy jest idealny czas na rozpoczęcie lub zakończenie procesu sprzątania. Niezależnie od tego, czy użytkownik wybiera się do pracy czy na dłuższy spacer, aplikacja iRobot Home, korzystająca z funkcji lokalizacji, rozpocznie automatycznie sprzątanie. Potrwa ono do momentu, powrotu użytkownika do domu. Wówczas roboty wrócą do swoich stacji dokujących, kończąc tym samym odkurzanie lub mopowanie. Użytkownik z poziomu aplikacji może konfigurować konkretne zdarzenia, które oferowane są przez platformę iRobot Genius™ i aplety IFTTT. Oznacza to również możliwość zintegrowania produktów iRobot z innymi urządzeniami lub usługami podłączonymi do sieci domowej. Wówczas z poziomu aplikacji iRobot Home możemy nie tylko kontrolować roboty sprzątające, ale również mieć wpływ na inne urządzenia smart home np. inteligentne termostaty, gniazdka czy zamki.
  • Polecane harmonogramy sprzątania oparte są o typowe zachowania użytkowników np. odkurzanie w poniedziałek rano. Robot odkurzający Roomba serii i7 i s9 oraz robot mopujący Braava jet m6 mogą nie tylko dostarczać rekomendacji dotyczących sprzątania w konkretnym terminie, ale również miejscu jak np. odkurzanie salonu w piątkowe wieczory lub mopowanie kuchni po przygotowaniu posiłków.
  • Funkcja „Ulubione” umożliwia szybkie tworzenie własnych, wstępnie zdefiniowanych procedur sprzątania. Użytkownik może stworzyć konkretną akcję np. „po obiedzie”, która nakazuje robotowi sprzątanie jadalni oraz kuchni w okolicach blatu kuchennego. Akcja „pora snu” przypisana może zostać do salonu, zaś „wszystko” przypisane zostanie sprzątaniu wszystkich pomieszczeń w domu.

Co więcej — wraz z nauką naszych nawyków, sprzęty iRobot zaczynają zapamiętywać poprzednią pracę i mogą automatycznie rozszerzać strefy bez dostępu (jeżeli wiedzą, że gdzieś jest problematyczny obszar) oraz sugerować tworzenie nowych. Ponadto iRoboty będą podrzucać sugestie dotyczące automatycznego planowania sprzątania w "cięższych" (np. ze względu na wzmożone alergie) okresach. Wszystkie te nowości są już dostępne w formie aktualizacji oprogramowania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu