Bank

iPKO Biznes. Dodatkowe potwierdzenie przelewu wzmocni bezpieczeństwo transakcji

Piotr Kurek
iPKO Biznes. Dodatkowe potwierdzenie przelewu wzmocni bezpieczeństwo transakcji
2

Jeszcze w tym tygodniu w serwisie internetowym iPKO biznes pojawią się nowe zabezpieczenia. Przelewy do nowych kontrahentów będą musiały być dodatkowo potwierdzane.

Bank PKO BP podaje, że od 18 marca tego roku dla każdego przelewu na rachunek spoza bazy kontrahentów wykonywanego za pośrednictwem platformy internetowej iPKO biznes będzie wymagane potwierdzenie dodatkowym narzędziem autoryzacyjnym. Ma to związek ze stale rosnącymi próbami ataków cyberprzestępców, którzy wykorzystują różne techniki dla przejęcia pieniędzy. Stosują m.in. metody umożliwiające im podmianę numeru rachunku chwilę przed zleceniem przelewu. A tych w ostatnim czasie stale przybywa - o czym pisaliśmy wielokrotnie.

Bank podaje, że takie sytuacje mogą mieć miejsce na zainfekowanym komputerze kontrahenta, który wysyła fakturę już z niewłaściwym numerem. Tego typu próby pojawiają się w trakcie wysłania nieszyfrowanego e-maila z fakturą lub bezpośrednio na zainfekowanym sprzęcie użytkownika serwisu internetowego iPKO biznes. To jednak kilka ze scenariuszy wykorzystywanych przez hakerów szukających szybkiej i łatwej drogi wzbogacenia się cudzym kosztem.

Zlecasz przelew do nowego odbiorcy? PKO BP poprosi o dodatkowe potwierdzenie

W jakich sytuacjach, oprócz przelewu do nowego odbiorcy trzeba skorzystać z dodatkowego potwierdzenia? Mowa jest o:

  • zapisywaniu przelewu
  • modyfikacji przelewu
  • dodawaniu przelewu do paczki
  • modyfikacji przelewu w paczce
  • dodawaniu kontrahenta
  • modyfikacji danych kontrahenta
  • importu danych

Bank zastrzega jednak, że nie wprowadza dodatkowych potwierdzeń dla przelewów podatkowych, ZUS i KRUS.

PKO BP przypomina jednocześnie o stosowaniu "dobrych praktyk bezpiecznego korzystania z serwisu internetowego iPKO biznes". Nawet najbezpieczniejsze systemy nie powstrzymają cyberprzestępców i to w głównej mierze na nas samych leży odpowiedzialność i świadome podejście urządzeń elektronicznych, instalowanego oprogramowania i obsługi bankowości elektronicznej.

Źródło: informacje prasowe

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news