Apple

Nie musisz hakować iPhone'a. Ta luka pozwala na personalizację, której Apple nie przewidziało

Patryk Koncewicz
Nie musisz hakować iPhone'a. Ta luka pozwala na personalizację, której Apple nie przewidziało
0

Znudził Ci się domyślny font w iPhone? Teraz możesz go zmienić bez konieczności dokonywania jailbreak'a

iOS to zamknięty system, dlatego też iPhone nie jest telefonem dla fanów personalizacji. Dla mnie to zaleta, ale znam takich, którzy smartfon muszą mieć w najmniejszym szczególe dostosowany do swoich potrzeb – od ikon, przez kolory aż po font. Skoro o nim mowa, to wspomnę, że iPhone wykorzystuje klasyczny font San Francisco, a ci, którzy się nim znudzili, musieli dotychczas decydować się na wykonanie jailbreake’a. Dotychczas, bo odkryto lukę, która pozwala na zmianę bez łamania ograniczeń systemowych Apple.

Font z Samsunga na iPhonie

Jailbrake to proces usuwania ograniczeń nałożonych przez producenta, umożliwiający uzyskanie pełnego dostępu do urządzenia, dzięki czemu możemy wgrywać oprogramowanie i ustawienia spoza oficjalnej dystrybucji. Apple fabrycznego fontu trzyma się od lat, czyniąc go niejako charakterystycznym elementem urządzenia. Programista Zhuowei Zhang odkrył, że można go zmienić bez jailbrake’a, wykorzystując exploit CVE-2022-46689.

Wpływa on na urządzenia z systemem iOS 16.1.2 lub starszym i pozwala na podmianę domyślnego fontu (w wersji 16.2 luka została usunięta). Zhuowei Zhang przeprowadził test na kilku fontach: DejaVu Sans Condensed, Serif, Mono i znanym z Samsungów Choco Cooky (choć ten przypadnie do gustu raczej tylko 8-latkom). Aby dokonać tego samego na swoim smartfonie, należy pobrać oprogramowanie z linku udostępnionego w tweecie, samodzielnie skompilować projekt Xcode lub ręcznie podpisać plik IPA certyfikatem programisty, a następnie zainstalować na urządzeniu.

Autor zapewnia, że procedura jest bezpieczna, bo wszystkie zmiany cofają się po ponownym uruchomieniu telefonu. Przed przystąpieniem do operacji Zhuowei Zhang zaleca jednak wykonanie kopii zapasowej.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news